Logo
Patron serwisu
Trawnik na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Błędy w koszeniu trawnika | Sprawdź, co robisz źle!

Koszenie trawnika to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych odpowiedzialnych za jego dobrą kondycję i piękny wygląd. O czym pamiętać, aby koszenie rzeczywiście przynosiło nam dobre efekty? Jakich błędów unikać i co zrobić, kiedy już je popełnimy? Jak nie kosić trawnika?

1. Za wcześnie

Tuż po założeniu trawnika nie powinniśmy spieszyć się z pierwszym koszeniem. Najlepiej, jeśli pozwolimy trawie urosnąć na wysokość 10 cm i dopiero wtedy ją skrócimy. Początkowo tniemy na wysokość ok. 7 cm po to, by trawa miała szansę się rozrosnąć i ukorzenić.

2. Za krótko

Długość, na jaką przycinamy trawę, jest bardzo istotna. Wielu właścicieli ogrodów przycina źdźbła zbyt krótko, na wysokość mniejszą niż 2 cm. Wydaje im się, że dzięki temu będą mogli kosić rzadziej i zaoszczędzą sobie pracy. Niestety, zbyt krótki cięcie bardzo źle wpływa na kondycję trawnika. Trawa przycinana zbyt nisko jest słaba, źle się rozrasta i ukorzenia. Jest też bardziej podatna na choroby i szkodniki. Zaleca się, by przycinać trawę najkrócej na 3-4 cm, a w okresie suszy jeszcze dłużej.

3. Za długo

Z drugiej strony zbyt długie cięcie również nie wpływa dobrze na kondycję trawnika. Zbyt długie liście mogą powodować rozprzestrzenianie się chwastów na trawniku, a pozbycie się ich może wymagać z naszej strony mnóstwo pracy i wysiłku.

4. Za rzadko

Koszenie to dość czasochłonny zabieg, dlatego nic dziwnego, że wielu właścicieli trawników odkłada go w nieskończoność. Taka opieszałość może jednak skutkować tym, że trawa zbytnio się rozrośnie, a doprowadzenie takiego wybujałego trawnika do porządku bywa bardzo pracochłonne. Może się też okazać, że zwykła kosiarka po prostu sobie z tym nie poradzi i trzeba będzie wspomóc się kosą spalinową. Przyjmuje się, że optymalna częstotliwość koszenia trawy to raz w tygodniu.

5. Na mokro

Jeśli w dzień, na który zaplanowaliśmy sobie koszenie, będzie padał deszcz, lepiej od razu zmienić plany. Krople deszczu obciążają źdźbła trawy i powodują ich pokładanie. Koszenie trawy na mokro może spowodować, że nasze cięcie będzie nierówne, a cały trawnik będzie prezentował się niechlujnie i mało estetycznie. Koszenie mokrej trawy może również prowadzić do uszkodzenia kosiarki.

 

6. Zawsze w tę samą stronę

Wielu z nas ma utrwalone różne nawyki, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Może to być na przykład koszenie trawy zawsze w tym samym kierunku. Niestety, nie jest to dla niej dobre. Jeśli trasa, którą przebywamy z kosiarka jest zawsze taka sama, nie usuwamy z trawnika sztywnych, suchych źdźbeł, które wpływają na pogorszenie wyglądu trawnika.

7. W upały

Koszenie trawy w upały, w pełnym słońcu może powodować żółkniecie i przesuszenie trawnika. Jeśli na zewnątrz panują upały, najlepiej kosić wczesnym rankiem, tuż po zejściu rosy.

8. Tępym nożem

Jeśli ostrze naszej kosiarki jest zbyt tępe, zamiast przycinać trawę będzie ją szarpać. Cięcie będzie nierówne, a trawnik będzie się źle prezentował. Poszarpane źdźbła mogą schnąć i żółknąć. Aby tego uniknąć, powinniśmy dbać o regularne ostrzenie noży kosiarki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Bryan Clayton/Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu