- Dlaczego kosimy trawę?
- Co powoduje niskie koszenie trawy w czasie suszy?
- Jak kosić trawę w czasie suszy?
- Jakie są korzyści ograniczania koszenia w czasie suszy?
Dlaczego kosimy trawę? Powody i korzyści
- Koszenie trawników co do zasady uwarunkowane jest względami estetycznymi. Miejsca ze skoszonym trawnikiem wyglądają na zadbane i z reguły bardziej się podobają.
- Koszenie pozwala również ograniczać rozsiewanie się ekspansywanych chwastów, które szybko dominują na obszarze pokrytym trawą.
- Nie koszone obszary na terenie zabudowanym, w niektórych miejscach mogą ograniczać widoczność (szczególnie przy pasach ruchu drogowego), co jest bardzo niewskazane.
- Trawniki w okresie kwitnienia wykazują silne właściwości alergogenne, a ilość osób, u których stwierdza się alergie, rośnie w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie.
Jak ograniczać koszenie trawy w czasie suszy? Wysoko i rzadziej
Co powoduje niskie koszenie trawy w czasie suszy?
W okresach intensywnej suszy, której w okresie letnim zazwyczaj towarzyszy wysoka temperatura powietrza, niskie koszenie trawnika prowadzi do nadmiernego pylenia z odsłoniętej powierzchni. Zbyt nisko przycięta trawa nie rozkrzewia się, lecz zaczyna zasychać.
Jak ograniczać koszenie w czasie suszy?
Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kosiarek na możliwie najwyższy poziom koszenia, tak aby zapobiegać kwitnieniu traw i utrzymać pewną estetykę terenu, ale utrzymać jak najwyższą wysokość roślin. Wyższe trawy rosną stosunkowo wolniej od tych niżej przyciętych i tym samym okazuje się, że możemy rzadziej przeprowadzać koszenie wyższych traw, by utrzymać je "w porządku".
Co nam daje ograniczanie koszenia traw? Zalety i oszczędność
Koszona rzadziej i wyżej trawa ma masę zalet i bardzo mało wad, które szczególnie dają się zauważyć na terenach zabudowanych. Wśród nich możemy wymienić oszczędność pracy i paliwa (czy też energii), ale największymi zaletami są:
- trawa obniża temperaturę powietrza;
- trawa utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi;
- trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłków z powietrza;
- trawa przyczynia się do spowolnienia odpływu wód opadowych.
Tekst: www.gov.pl, zdjęcie tytułowe: Minion Squad/Pixabay