Mnogość dostępnych na rynku kosiarek wynika z ogromnego zróżnicowania potrzeb użytkowników, więc aby model, który kupimy, mógł jak najlepiej spełnić nasze oczekiwania, powinniśmy je sprecyzować.
Kluczowe do podjęcia decyzji są:
- powierzchnia trawnika,
- jego kształt,
- ukształtowanie terenu (zarówno drobne nierówności, jak i większe pochyłości),
- dostępność gniazdek elektrycznych,
- rodzaj trawy,
- a także to, jak często jesteśmy gotowi ją kosić oraz ile czasu i energii zamierzamy na to przeznaczyć.
- Trzeba też określić, co chcemy robić z pokosem.
Mając w głowie wynik takich przemyśleń, powinniśmy zapoznać się z kluczowymi cechami kosiarek i dowiedzieć się, na co mają one wpływ.
Główne cechy różniące kosiarki:
Moc maszyny: jaką siłę ma kosiarka
Parametr ten, podawany w koniach mechanicznych (KM), watach (W) lub kilowatach (kW), opisuje możliwości silnika kosiarki i jest zwykle pozycją numer jeden w specyfikacji technicznej tych urządzeń. Zależność między mocą wyrażoną w koniach mechanicznych a tą wyrażoną w kilowatach opisuje wzór:
moc w [KM] = 1,36 × moc w [kW]
Na co wpływ ma ta wielkość? Silnik musi być w stanie napędzić mechanizm tnący, który w zależności od swoich wymiarów oraz gęstości, gatunku i stanu trawy będzie musiał pokonywać różny opór. Aby więc kosiarka służyła nam przez wiele lat, moc jej silnika nie powinna być mniejsza niż ta sugerowana przez producenta dla powierzchni naszego trawnika.
Rodzaj napędu: technologia, silnik i "paliwo"
Mechanizm tnący kosiarki do wykonywania swojej pracy potrzebuje energii. Może ona pochodzić z pracy naszych mięśni (kosiarki ręczne – bezsilinikowe) albo z pracy silnika elektrycznego lub spalinowego. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wybór spośród tych technologii najodpowiedniejszej dla nas uważany jest za najistotniejszy przy zakupie kosiarki.
- Kosiarki elektryczne
Gdy nasz trawnik jest średnich rozmiarów (do 500 m2) lub też mniejszy, właściwym urządzeniem będzie prawdopodobnie kosiarka elektryczna. Urządzenia te zasilane mogą być z sieci lub z wbudowanego akumulatora (kosiarki akumulatorowe) i mają od 400 do 2000 W. Są to kosiarki relatywnie ciche (69–87 dB), nie wydzielają spalin i mogą pracować na pochyłym terenie (co nie zawsze jest możliwe w przypadku kosiarek zasilanych benzyną). Są też tańsze od kosiarek spalinowych. Szerokość koszenia nie przekracza w nich zazwyczaj 50 cm.
- Kosiarki spalinowe
Kosiarkom takim nie brakuje mocy (typowo mają 3,5–6,5 KM), w związku z tym używa się ich do koszenia trawników o powierzchni do 3000 m2. Obszar ten mógłby być większy, jednak dla wygody koszących, przy dużych powierzchniach stosuje się kosiarki samojezdne). Szerokość koszenia również nie jest ograniczona możliwościami silnika. Nie trzeba się też oglądać na umiejscowienie gniazdek, czy kable. Niestety urządzenia takie są droższe od elektrycznych, głośniejsze (zwykle około 95 dB), cięższe, bardziej kłopotliwe w eksploatacji i wydzielają spaliny.
Wygoda: elementy kosiarki
- Kosze
Mogą być sztywne plastikowe (coraz rzadziej stosowane) lub z miękkiej tkaniny, które są lżejsze, wygodniejsze w przechowywaniu i łatwiej jest opróżnić je z trawy (do plastikowych wilgotna trawa się przykleja). Praktycznym udogodnieniem jest umieszczany na koszach wskaźnik zapełnienia, dzięki któremu łatwiej jest zorientować się, kiedy powinniśmy opróżnić je z trawy. - Uchwyt
Powinien być wygodny, a umieszczone na nim przyrządy sterujące – ergonomiczne. Należy również zwrócić uwagę na możliwości regulacji jego wysokości (by móc dostosować go do wzrostu koszącego), możliwość składania (dla wygodnego przechowywania kosiarki), a także – w przypadku kosiarek elektrycznych – obecność uchwytu na przewód, uniemożliwiającego jego rozłączenie.
Miękki kosz na trawę jest wygodny w użyciu dzięki swej niewielkiej masie. |
Wysokość koszenia może być regulowana osobno przy każdym kole albo centralnie. Drugie rozwiązanie jest wygodniejsze - wystarcza przestawienie jednej dźwigni. |
Bezpieczeństwo: wybór kosiarki to przede wszystkim bezpieczeństwo
Oprócz wygody użytkowania, ważne są również zabezpieczenia – zarówno te służące użytkownikowi, jak i te chroniące silnik. Producenci stosują (wymagany obecnie przepisami) hamulec noży, który zatrzymuje mechanizm tnący natychmiast (do 3 s) po wyłączeniu kosiarki. W niektórych urządzeniach natomiast stosuje się również zabezpieczenie silnika, polegające na natychmiastowym jego zatrzymaniu w chwili, gdy nóż napotka duży opór, np. uderzając w krawężnik albo duży kamień.
Tekst: Krzysztof Chrząszcz, zdjęcie tytułowe: MTD