Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku | Jak wybrać najlepszą trawę?

Jaką trawę wybrać do zakładania trawnika

Wysiewanie nasion traw to najpopularniejsza metoda zakładania trawnika. Jest dużo tańsza rozkładania gotowej od murawy z rolki, a jeśli zrobisz to bez błędów, już po kilku tygodniach od wysiewu, będziesz cieszyć się efektem pięknego, gęstego i żywo-zielonego dywanu!

Nim rozpoczniesz prace w ogrodzie, zacznij od wyboru odpowiedniej mieszanki nasion traw. Najlepsze nasiona to gwarancja najwyższej jakości, szybkie wschody i mocną, soczystą darń! Nie wiesz, które wybrać? Wysiewając trawę samo zagęszczającą założysz trawnik tylko raz i będziesz mieć długotrwały efekt na lata!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
187
Spis treści
Jak rośnie trawa samozagęszczająca? Sprawdź! Jak zakładać trawnik z siewu? Krok po kroku Kiedy najlepiej założyć trawnik? Jak przygotować podłoże pod trawnik? Jakie nasiona na trawnik? Czym wyróżnia się trawa samozagęszczająca? Nasiona trawy samozagęszczającej. Jakie wybrać? Jak rośnie trawa samozagęszczająca? Na czym polega efekt samozagęszczania? Jak wysiewać nasiona? Jak pielęgnować młody trawnik? Ile kosztuje nowy trawnik? Koszty założenia trawnika z nasion
Sprawdź, jak rośnie trawa samozagęszczająca.

 

Jak zakładać trawnik z siewu? Krok po kroku

Skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek i załóż gęsty trawnik na lata. W poniższym poradniku znajdziesz proste odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i praktyczne wskazówki, jak uniknąć błędów.

Kiedy jest najlepszy czas na zakładanie trawnika?

Najlepszy czas na wysiewanie nasion traw to termin wiosenny: przełom kwietnia i maja oraz jesienny: przełom sierpnia i września. Mokra i nagrzana ziemia oraz bardzo niskie ryzyko przymrozków (bardzo groźnych dla kiełkujących nasion) sprzyjają szybkiemu kiełkowaniu, dobremu ukorzenianiu i zagęszczaniu darni. To wręcz idealny czas na zakładanie zielonego dywanu od zera lub regenerację zniszczonej murawy. Trawnik z siewu można wprawdzie zakładać także w innych miesiącach, np. letnich, jednak trzeba wtedy bardzo intensywnie podlewać kiełkujące nasiona, by nie przeschły.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

To bardzo ważny, choć często wykonywany niedokładnie, etap zakładania trawnika. Warto kierować się ogrodniczym powiedzeniem, że "grunt to podłoże" i nie oszczędzać pieniędzy i czasu na odpowiednie przygotowanie ziemi pod trawnik. Bez względu od rodzaju i przeznaczanie trawnika, etapy przygotowania podłoża są zawsze takie same.

Zaczynamy od głębokiego (na 20 cm) przekopania ziemi i oczyszczenia podłoża z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, usuwamy też chwasty wieloletnie (bo jeśli tego nie zrobimy teraz, będziemy z nimi walczyć przez cały sezon!). Kopanie można oczywiście wykonać szpadlem, jednak przy większych powierzchniach warto pomyśleć o wypożyczeniu glebogryzarki. To bardzo przydatne urządzenie mechaniczne, które rozkruszy grudki ziemi znacznie lepiej i szybciej niż my! Po odpowiednim oczyszczeniu podłoża warto zająć się jego składem.

przygotowanie podłoża - zakładanie trawnika

Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Warto więc sprawdzić naszą ziemię ogrodową, a jeśli jest zbyt kwaśna – posypujemy ją wapnem lub kredą, jeśli gliniasta – dodajemy piasku, a jeśli zbyt lekka i piaszczysta – kompostu lub gotowego podłoża do trawników. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby.

Trzy tygodnie przed siewem rozsypujemy na powierzchni uniwersalny nawóz wieloskładnikowy lub specjalny nawóz do trawników. Na koniec teren dokładnie wyrównujemy grabiami lub łatą drewnianą i ubijamy walcem ogrodowym.

Jakie nasiona wybrać na trawnik?

Właśnie zakładasz trawniku lub planujesz jego założenie? Nie wiesz jakie nasiona trawy wybrać? Chciałbyś założyć trawnik raz i mieć długotrwały efekt na lata? Wybierz trawę samo zagęszczającą uniwersalną lub trawę samo zagęszczającą sportową. A jeśli reanimujesz murawę zniszczoną zimą lub robisz dosiewki wybierz trawę renowacyjną.

Trawa samo zagęszczająca trafiła na zwykłe trawniki z profesjonalnych boisk piłkarskich i pól golfowych, czyli miejsc, które szczególnie narażone są na intensywne użytkowanie, ubytki, a jednocześnie muszą zachować atrakcyjny i dekoracyjny wygląd. Z tego względu jej zastosowanie jest wszechstronne: do zakładania nowych trawników oraz do dosiewek, renowacji i regeneracji trawnika, tam gdzie widnieją ubytki, gdzie darń jest mało zagęszczona, czy uległa uszkodzeniu. 

trawa Substral
Trawa samo zagęszczająca to mieszanka wyselekcjonowanych gatunków i odmian nasion traw gazonowych, zawierająca trawę RPR (ang. Regenerating Perennial Ryegrass). Pod tym tajemniczym skrótem kryje się życica rozłogowa – nowy podgatunek doskonale znanego rajgrasu angielskiego, który łączy w sobie najlepsze cechy traw gazonowych, czyli: szybkość kiełkowania tradycyjnej życicy, wyjątkową wytrzymałość wiechliny i tworzenie rozłogów, charakterystyczne dla kostrzewy

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Czym wyróżnia się trawa samozagęszczająca?

Trawa samo zagęszczająca rośnie inaczej niż tradycyjne mieszanki traw! Z jednego wysianego nasiona wyrasta jedna roślina – kępa, która rozrasta się we wszystkich kierunkach. W trakcie wzrostu nieustannie się zagęszcza, tworzy poziome rozłogi, z których wyrastają kolejne małe kępki trawy.  

Ten proces będzie trwał, dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, a w przypadku dziur, uszkodzeń czy ubytków na trawniku – dopóki nie nastąpi samo regeneracja, czyli wypełnienie pustego miejsca nową trawą. Połączone rozłogi stworzą gęstą sieć scalającą mocno darń.

Taka murawa jest odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze posiada wyjątkową zdolność regeneracji! Im bardziej jest użytkowana, tym szybciej się regeneruje, bo uszkodzone rozłogi stymulują ją do intensywniejszego wzrostu! To pierwsza i jak dotąd jedyna trawa, która wykazuje tę wyjątkową cechę.

trawa samo zagęszczająca Renowacyjna

RENOWACYJNA
Nasiona trawy samozagęszczającej

Przeznaczona do renowacji murawy.
Do ubytków i zniszczonych trawników.
Szybko się zagęszcza i tworzy zwartą murawę.

KUP ONLINE

trawa samo zagęszczająca Sportowa

SPORTOWA
Nasiona trawy samo zagęszczającej

Rośnie szybko i bardzo gęsto.
Na intensywnie użytkowane miejsca.
 Wyjątkowo odporna na deptanie i uszkodzenia.

KUP ONLINE

trawa samo zagęszczająca Uniwersalna

UNIWERSALNA
Nasiona trawy samozagęszczającej

Doskonała do przydomowego ogródka.
Na miejsca średnio intensywne użytkowane.
Duża zdolność regeneracji i odporność na deptanie.

KUP ONLINE

Jak rośnie trawa samozagęszczająca?

✔ Kiełkuje nawet w niskich temperaturach
✔ Tworzy gęstą i zwartą darń
✔ Szybko zadarniania wolne powierzchnie
✔ Ma unikalną zdolność do samo zagęszczania
✔ Jest odporna na intensywne użytkowanie
✔ Szybko się regeneruje po uszkodzeniach
✔ Jest bardziej odporna na przemarzanie
✔ Można ją nisko kosić 

Nasiona trawy samo zagęszczającej szybko kiełkują, doskonale się ukorzeniają, a źdźbła wytrzymują intensywną eksploatację, zachowując przy tym dekoracyjny wygląd.

Na czym polega efekt samozagęszczania?

Z jednego wysianego nasiona wyrasta jedna roślina – kępa, która w trakcie wzrostu nieustannie się zagęszcza. Tworzy poziome rozłogi, z których wyrastają kolejne małe kępki trawy. Ten proces będzie trwał, dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, a w przypadku dziur, uszkodzeń czy ubytków na trawniku – dopóki nie nastąpi samo regeneracja, czyli wypełnienie pustego miejsca nową trawą. Połączone rozłogi stworzą gęstą sieć scalającą mocno darń.

Jak wysiewać nasiona?

Wysiew nasion przeprowadzamy w dzień bezwietrzny i pochmurny. W pierwszej kolejności nasiona traw należy dokładnie wymieszać (robimy to także co jakiś czas w trakcie pracy). Siejemy krzyżowo: połowę idąc wzdłuż terenu, połowę – w poprzek, ręcznie (gdy teren jest mały) bądź za pomocą siewnika do nasion i nawozów, który zapewni szybki i równomierny siew. Następnie nasiona przysypujemy maksimum 2-centymetrową warstwą przesianej ziemi kompostowej lub mieszamy je grabiami z wierzchnią warstwą gleby.

Wałowanie to bardzo ważny zabieg – ma na celu dociśnięcie nasion do ziemi, dzięki czemu łatwiej będą pobierać wodę z podłoża. Wałowanie zapobiegnie także wywiewaniu nasion przez wiatr i wymywaniu ich przez deszcz. Podlewanie po siewie tylko rozproszonym strumieniem wody, tak by nie wypłukać nasion.

wysiewanie nasion traw - zakładanie trawnika

Jak dbać o młody trawnik?

Nasiona kiełkują mniej więcej po 2 tygodniach, pod warunkiem że trawnik jest w tym czasie podlewany (bez podlewania kiełkowanie może się znacznie opóźnić, a część nasion – obumrzeć). Nie martw się jednak, gdy wysiewasz trawę w miesiącach wiosennych (koniec marca lub początek kwietnia), bo zimne noce mogą ten czas znacznie wydłużyć. Uzbrój się w cierpliwość, bo nasiona zaczną kiełkować, jak tylko ziemia zacznie się nagrzewać (minimalna temperatura do kiełkowania to 7 stopni!).

Po wykiełkowaniu nasion młode źdźbła są miękkie i narażone na uszkodzenia (łatwo się łamią i zgniatają po nadepnięciu), w związku z tym przez nie powinno się na nią wchodzić aż do pierwszego koszenia. Na gęstą murawę odporną na deptanie trzeba czekać od 6 tygodni do kilku miesięcy i w tym czasie kosić ją dwa razy w tygodniu, by stymulować darń do rozrastania się na boki!

Koszty założenia trawnika z nasion

Wysiewanie nasion to zdecydowanie tańszy sposób zakładania trawnika niż rozkładanie darni z rolki (nawet 5-krotnie niższy!). Koszty zależą oczywiście od wielkości trawnika (im większy, tym taniej wypada każdy metr kwadratowy), od ukształtowania terenu (droższe jest zakładanie trawnika na pochyłościach) oraz warunków pogodowych (intensywny deszcz może wymyć cześć nasion, które będzie trzeba uzupełnić).

Do obsiania powierzchni 100 m2 potrzeba 2–3 kg nasion, ale warto kupić około 10% więcej nasion, aby był zapas na dosiewanie trawy w pustych miejscach. Cena trawy samo zagęszczającej to około 50 zł za 1 kg nasion, tak więc założenie 100m2 trawnika wyniesie nas około 100 zł. To niewygórowana cena za wiele lat bezproblemowego użytkowania zielonego dywanu!

Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL

Więcej praktycznych porad o trawie samozagęszczającej znajdziesz na stronie: www.lovethegarden.com


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nasiona trawy – Vegano, trawnik odporny na psa | 1 kg
Nasiona trawy – Vegano, trawnik odporny na psa | 1 kg
Nasiona trawy Vegano, trawnik samonawożący – 1 kg
Nasiona trawy Vegano, trawnik samonawożący – 1 kg
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
Nawóz odchwaszczający Antymech 3w1 – 3,6 kg, Substral
Nawóz odchwaszczający Antymech 3w1 – 3,6 kg, Substral
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści