Renowacja krok po kroku
Wiosna to najlepszy czas, by zregenerować zniszczoną murawę. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, już za kilka tygodni będziesz cieszyć się zielonym i mocnym dywanem. Zdziwisz się, ale wykonanie zaledwie 5 czynności znacząco poprawi jej wygląd i kondycję!
🔴 UPRZĄTNIJ resztki liści i patyków, które zalegały na trawniku po zimie. Usuń chwasty, wykopując je z korzeniami lub zastosuj selektywny herbicyd. Skoś trawę o 1/3 długości, by ją skrócić, wzmocnić i ułatwić kolejne zabiegi.
🔴 WYGRAB następnie pleśń, martwe źdźbła (filc) i mech, by regenerująca się trawa miała więcej miejsca do wzrostu. Użyj mocnych grabi lub mechanicznego wertykulatora, który szybko odświeży zaniedbaną czuprynę. Zbierz ścinki, bo ponownie zamienią się w filc!
🔴 NAKŁUJ ziemię na głębokość 10-15 cm w odstępach co 15 cm. Użyj zwykłych wideł lub specjalnego mechanicznego aeratora, który zrobi to szybciej. Jeśli masz ciężką i gliniastą ziemię Rozsyp do otworów gruboziarnisty piasek, wymieszany z torfem. Zabieg poprawi napowietrzenie, rozwój systemu korzeniowego oraz przenikanie wody i składników pokarmowych z nawozów, co podniesie zdolności regeneracyjne trawy. Następnie podlej trawnik i zaczekaj, aż przeschnie.
🔴 UZUPEŁNIJ puste place i uszkodzone fragmenty, bo tam, gdzie nie ma trawy szybko pojawią się chwasty! Usuń martwą murawę, wymień część ziemi na świeżą i żyzną – najlepiej gotowe podłoże do trawników, wzbogacone nawozem.
🔴 WYBIERZ nasiona trawy samozagęszczającej, która doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie widać ubytki, darń jest mało zagęszczona lub uległa uszkodzeniu.
Dlaczego warto wybrać trawę samozagęszczającą?
Trawa Substral ma wyjątkową cechę "samozagęszczania" – tzn. z jednego wysianego nasiona wyrasta nie tylko jedna kępa traw, ale także rozrastające się na boki kłącza, z których wyrastają nowe kępy trawy. Ten proces będzie trwał, dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, uszkodzenia czy ubytki na trawniku. Dzięki nowym kępom nasiona trawy rozrastają się intensywnie oraz szybko zadarniają wolne powierzchnie i ubytki, tworząc zwarty i gęsty trawnik.
Trawa samozagęszczająca szybko zarasta ubytki, tworzy zwartą, naturalną sieć samodzielnie rozrastających się na boki kłączy z których wyrastają nowe kępy trawy. |
Trawa samozagęszczająca doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie widać ubytki, darń jest mało zagęszczona lub uległa uszkodzeniu. Będzie również właściwym wyborem dla tych którzy, zakładając nowy trawnik, chcieliby zrobić to „raz a dobrze”, a potem przez lata cieszyć się z trwałego i estetycznego efektu. Dla tych osób polecane są mieszanki uniwersalne lub sportowe.
Unikalne cechy trawy samozagęszczającej
✔ Rośnie szybko i intensywnie
✔ Posiada zdolność do samo zagęszczania
✔ Szybko zadarnia wolne ubytki
✔ Kiełkuje nawet w niskich temperaturach
✔ Jest odporna na intensywne użytkowanie
✔ Ogranicza wzrost chwastów i mchu
✔ Dobrze znosi umiarkowane zacienienie
✔ Można ją nisko kosić
Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL Więcej praktycznych porad o trawie samozagęszczającej znajdziesz na stronie: www.lovethegarden.com |