Logo
Logo
94
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Akcja regeneracja! Jak zregenerować trawnik w pięciu krokach?

Nie czekaj zbyt długo z pracami w ogrodzie. Jeśli chcesz, by Twój trawnik szybko odzyskał blask minionego sezonu, najlepiej zacznij już teraz. Stosując się do naszych zaleceń, szybko i trwale go zregenerujesz! Zdziwisz się, ale wykonanie zaledwie 5 czynności znacząco poprawi jego wygląd i kondycję! Zobacz nasz poradnik krok po kroku.

Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Jeśli planujesz samodzielną uprawę warzyw z siewu, ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się wszystkiego, co będzie niezbędne, by zacząć wspaniałą...

KROK PO KROKU
Wiosenna regeneracja trawnika

 

Jak naprawić zniszczony trawnik?

Wiosna to najlepszy okres w roku, by naprawić uszkodzenia na trawniku. Teraz, na początku sezonu, trawa doskonale się regeneruje i jeśli odpowiednio o nią zadbasz, już za kilka tygodni będziesz cieszyć się zielonym i mocnym dywanem. Na co jeszcze czekasz? Przeczytaj nasze porady i bierz się do pracy!

1. Porządki

UPRZĄTNIJ resztki liści i patyków, które zalegały na trawniku po zimie. USUŃ chwasty, wykopując je z korzeniami lub zastosuj selektywny herbicyd – Mniszek Ultra 070 EW, który zniszczy chwasty dwuliścienne, ale nie uszkodzi trawnika. SKOŚ trawę o ⅓ długości, by ją skrócić, wzmocnić i ułatwić kolejne zabiegi.

wiosenne porządki na trawniku

2. Wertykulacja

WYGRAB następnie pleśń, martwe źdźbła (filc) i mech, by regenerująca się trawa miała więcej miejsca do wzrostu. UŻYJ mocnych grabi lub mechanicznego wertykulatora, który szybko odświeży zaniedbaną czuprynę. Po zabiegu szybko POZBĄDŹ się resztek, wykorzystując kosiarkę z koszem. ZBIERZ ścinki, bo ponownie zamienią się w filc! W razie potrzeby ZASTOSUJ  nawóz antymech.

wiosenna wertykulacja trawnika

3. Aeracja

NAKŁUJ ziemię na głębokość 10-15 cm w odstępach co 15 cm. UŻYJ zwykłych wideł lub specjalnego mechanicznego aeratora, który zrobi to szybciej. Jeśli masz ciężką i gliniastą ziemię ROZSYP do otworów gruboziarnisty piasek, wymieszany z torfem. Zabieg poprawi napowietrzenie, rozwój systemu korzeniowego oraz przenikanie wody i składników pokarmowych z nawozów, co podniesie zdolności regeneracyjne trawy. Następnie PODLEJ trawnik i zaczekaj, aż przeschnie.

wiosenna aeracja trawnika

4. Dosiewki

UZUPEŁNIJ puste place i uszkodzone fragmenty, bo tam, gdzie nie ma trawy szybko pojawią się chwasty! USUŃ martwą murawę, WYMIEŃ część ziemi na świeżą i żyzną – najlepiej gotowe podłoże do trawników, wzbogacone nawozem długodziałającym. ZABEZPIECZ uszkodzone fragmenty siatką, by zabezpieczyć nasiona przed ptakami. Jeśli murawa jest słaba i rzadka ROZSYP nasiona na całej powierzchni, by szybko ją zagęścić!

dowiewanie trawy - regeneracja trawnika

WYBIERZ nasiona renowacyjnej trawy samozagęszczającej SUBSTRAL, która doskonale nadaje się do naprawy zniszczonej murawy. Tworzy zwartą, naturalną sieć samodzielnie rozrastających się na boki kłączy, z których wyrastają nowe kępy trawy.

Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie widać ubytki, darń jest mało zagęszczona lub uległa uszkodzeniu. Będzie również właściwym wyborem dla tych którzy, zakładając nowy trawnik, chcieliby zrobić to „raz a dobrze”, a potem przez lata cieszyć się z trwałego i estetycznego efektu.

trawa samozagęszczająca do renowacji trawnika

ORYGINALNA trawa samozagęszacjąca Substral
to innowacyjna życica rozłogowa (łac. Lolium perenne stoloniferum, ang. Regenerating Perennial Ryegrass).

Dowiedz się więcej

Trawa Substral ma wyjątkową cechę "samozagęszczania" – każda nowo powstała kępa dalej wypuszcza z boku kłącza i następuje wzrost kolejnych kęp. Dzięki temu trawa szybko zadarnia wolne powierzchnie i ubytki, a w rezultacie intensywnego i bujnego wzrostu otrzymujemy gęsty trawnik na lata.

W porównaniu z większością dostępnych na rynku traw, kiełkuje w temperaturach o 2-4°C niższych oraz wschodzi znacznie szybciej – bo już po 7 dniach (większość traw przeciętnie po 14 dniach). Jej wysiewu można więc dokonać wcześniej i w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Takie cechy jak szybkie zadarnianie w niższych temperaturach sprawiają, że znacznie wcześniej możemy cieszyć się rezultatem w postaci pięknego trawnika.5. Pielęgnacja

Po wysiewie PODLEWAJ glebę regularnie i obficie, tak by zapewnić kiełkującym nasionom odpowiednio dużo wilgoci. Po kilku tygodniach ZASIL trawę odpowiednim długodziałającym nawozem mineralnym, by zapewnić idealną równowagę wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, które będą powoli uwalniały się przez wiele tygodni! Odpowiednio nawożona trawa jest gęsta, zwarta, odporna na uszkodzenia i żywo zielona!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA / GAP GARDENS, zdjęcia w tekście: Depositphotos, MAK MEDIA / GAP GARDENS, Joseph Ken / Pixabay


Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL

Warto przeczytać

Komentarze

Gość Łoosiu

03-07-2020 12:59

Gościu czepiasz się! Proponują produkty substrala, ale przecież możesz użyć czego innego. Sam tekst jest bardzo ok, rzeczowo, krótko i krok po kroku opisane i pokazane, co trzeba zrobić.

Gość nc

22-03-2020 08:45

dawno nie wiedziałem tak reklamowego artykułu.... z resztą tutaj tylko takie się pojawiają...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu