Logo
Logo
74
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Akcja regeneracja! Jak zregenerować trawnik w pięciu krokach?

Nie czekaj zbyt długo z pracami w ogrodzie. Jeśli chcesz, by Twój trawnik szybko odzyskał blask minionego sezonu, najlepiej zacznij już teraz. Stosując się do naszych zaleceń, szybko i trwale go zregenerujesz! Zdziwisz się, ale wykonanie zaledwie 5 czynności znacząco poprawi jego wygląd i kondycję! Zobacz nasz poradnik krok po kroku.

KROK PO KROKU
Wiosenna regeneracja trawnika

 

Jak naprawić zniszczony trawnik?

Wiosna to najlepszy okres w roku, by naprawić uszkodzenia na trawniku. Teraz, na początku sezonu, trawa doskonale się regeneruje i jeśli odpowiednio o nią zadbasz, już za kilka tygodni będziesz cieszyć się zielonym i mocnym dywanem. Na co jeszcze czekasz? Przeczytaj nasze porady i bierz się do pracy!

1. Porządki

UPRZĄTNIJ resztki liści i patyków, które zalegały na trawniku po zimie. USUŃ chwasty, wykopując je z korzeniami lub zastosuj selektywny herbicyd – Mniszek Ultra 070 EW, który zniszczy chwasty dwuliścienne, ale nie uszkodzi trawnika. SKOŚ trawę o ⅓ długości, by ją skrócić, wzmocnić i ułatwić kolejne zabiegi.

wiosenne porządki na trawniku

2. Wertykulacja

WYGRAB następnie pleśń, martwe źdźbła (filc) i mech, by regenerująca się trawa miała więcej miejsca do wzrostu. UŻYJ mocnych grabi lub mechanicznego wertykulatora, który szybko odświeży zaniedbaną czuprynę. Po zabiegu szybko POZBĄDŹ się resztek, wykorzystując kosiarkę z koszem. ZBIERZ ścinki, bo ponownie zamienią się w filc! W razie potrzeby ZASTOSUJ  nawóz antymech.

wiosenna wertykulacja trawnika

3. Aeracja

NAKŁUJ ziemię na głębokość 10-15 cm w odstępach co 15 cm. UŻYJ zwykłych wideł lub specjalnego mechanicznego aeratora, który zrobi to szybciej. Jeśli masz ciężką i gliniastą ziemię ROZSYP do otworów gruboziarnisty piasek, wymieszany z torfem. Zabieg poprawi napowietrzenie, rozwój systemu korzeniowego oraz przenikanie wody i składników pokarmowych z nawozów, co podniesie zdolności regeneracyjne trawy. Następnie PODLEJ trawnik i zaczekaj, aż przeschnie.

wiosenna aeracja trawnika

4. Dosiewki

UZUPEŁNIJ puste place i uszkodzone fragmenty, bo tam, gdzie nie ma trawy szybko pojawią się chwasty! USUŃ martwą murawę, WYMIEŃ część ziemi na świeżą i żyzną – najlepiej gotowe podłoże do trawników, wzbogacone nawozem długodziałającym. ZABEZPIECZ uszkodzone fragmenty siatką, by zabezpieczyć nasiona przed ptakami. Jeśli murawa jest słaba i rzadka ROZSYP nasiona na całej powierzchni, by szybko ją zagęścić!

dowiewanie trawy - regeneracja trawnika

WYBIERZ nasiona renowacyjnej trawy samozagęszczającej SUBSTRAL, która doskonale nadaje się do naprawy zniszczonej murawy. Tworzy zwartą, naturalną sieć samodzielnie rozrastających się na boki kłączy, z których wyrastają nowe kępy trawy.

Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie widać ubytki, darń jest mało zagęszczona lub uległa uszkodzeniu. Będzie również właściwym wyborem dla tych którzy, zakładając nowy trawnik, chcieliby zrobić to „raz a dobrze”, a potem przez lata cieszyć się z trwałego i estetycznego efektu.

trawa samozagęszczająca do renowacji trawnika

ORYGINALNA trawa samozagęszacjąca Substral
to innowacyjna życica rozłogowa (łac. Lolium perenne stoloniferum, ang. Regenerating Perennial Ryegrass).

Dowiedz się więcej

Trawa Substral ma wyjątkową cechę "samozagęszczania" – każda nowo powstała kępa dalej wypuszcza z boku kłącza i następuje wzrost kolejnych kęp. Dzięki temu trawa szybko zadarnia wolne powierzchnie i ubytki, a w rezultacie intensywnego i bujnego wzrostu otrzymujemy gęsty trawnik na lata.

W porównaniu z większością dostępnych na rynku traw, kiełkuje w temperaturach o 2-4°C niższych oraz wschodzi znacznie szybciej – bo już po 7 dniach (większość traw przeciętnie po 14 dniach). Jej wysiewu można więc dokonać wcześniej i w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Takie cechy jak szybkie zadarnianie w niższych temperaturach sprawiają, że znacznie wcześniej możemy cieszyć się rezultatem w postaci pięknego trawnika.5. Pielęgnacja

Po wysiewie PODLEWAJ glebę regularnie i obficie, tak by zapewnić kiełkującym nasionom odpowiednio dużo wilgoci. Po kilku tygodniach ZASIL trawę odpowiednim długodziałającym nawozem mineralnym, by zapewnić idealną równowagę wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, które będą powoli uwalniały się przez wiele tygodni! Odpowiednio nawożona trawa jest gęsta, zwarta, odporna na uszkodzenia i żywo zielona!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA / GAP GARDENS, zdjęcia w tekście: Depositphotos, MAK MEDIA / GAP GARDENS, Joseph Ken / Pixabay


Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Gość nc

22-03-2020 08:45

dawno nie wiedziałem tak reklamowego artykułu.... z resztą tutaj tylko takie się pojawiają...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu