Aerator to urządzenie służące do pionowego nakłuwania trawnika. Zabieg – podobnie jak w przypadku – wertykulacji wykonuje się w czasie wiosennej regeneracji trawnika. Można go ponawiać 2-3-krotnie w sezonie. Gęste wykonywanie otworów (głębokość może być różna – od 3 do nawet 25 cm) pozytywnie wpływa na wygląd i zdrowotność trawy. Dzięki aeracji trawnik jest lepiej napowietrzony, ogranicza to tworzenie zastoin wody i porastanie mchu.
Na co zwrócić uwagę wybierając aerator do ogrodu?
Wybór aeratorów w porównaniu z wertykulatorami jest większy (można nabyć także modele, które spełniają funkcje obu urządzeń).
Prosty sprzęt może mieć postać nakładek na buty z gęstymi, długimi kolcami lub na walec ogrodowy. Oczywiście pierwsze rozwiązanie sprawdzi się jedynie na małych powierzchniach, drugie ze względu na szerokość roboczą jest znacznie bardziej efektywne (wciąż jednak dedykuje się je małym lub średnim trawnikom). Inne manualne urządzenia napędzane siłą mięśni to ostrza osadzone na długim uchwycie.
Profesjonalne aeratory nakłuwają murawę i wycinają z niej niewielkie fragmenty darni wraz z ziemią. Następnie wyrzucają "wałeczki" na powierzchnię. Powstałe otwory wypełnia się piaskiem. Zabieg ten znacznie poprawia napowietrzenie systemu korzeniowego i przenikanie wody, a wraz z nią nawozów. |
W przypadku posiadania większego trawnika warto pokusić się o zakup urządzenia o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Aeratory elektryczne (najczęściej dostępne są modele o mocy 500-2000W) uchodzą za ciche (względnie), są przyjazne środowisku i łatwe w konserwacji. Pewnym ograniczeniem – zmniejszającym komfort pracy – jest kabel (przy wyborze modelu warto sprawdzić jego długość).
Aeratory spalinowe są bardziej wydajne (mają moc 2,6-6KM) i sprawdzają się nawet na dużych areałach. Wymagają jednak częstszego przeglądu, są droższe, cięższe i zwykle pracują głośniej. W obu przypadkach przy wyborze konkretnego aeratora powinno się zwracać uwagę na szerokość roboczą (im większa, tym szybciej można wykonać zabieg).
Kluczowa oczywiście jest jakość i głębokość mechanizmu nakłuwającego. Do napowietrzania płytkiego wystarczą kolce o długości 3-5 cm. Co pewien czas (raz na 2-3 lata) warto jednak wykonywać aerację wgłębną (w tym wypadku kolce powinny mieć długość co najmniej 8-10 cm.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: atlantic_advert/Fotolia