Odświeżanie trawnika – jak ze starego zrobić nowy?

Zadbany i gęsty trawnik to niezwykle atrakcyjna ozdoba ogrodu, jednak nie zawsze udaje się go utrzymać dobrej kondycji. Niewłaściwa pielęgnacja i zaniedbania mogą prowadzić do oszpecenia murawy, która zaczyna chorować, wysychać i zamierać. Dowiedz się jak przywrócić trawnikowi jego dawny blask.

Posłuchaj
00:00
77
Spis treści
Kiedy trawnik wymaga odświeżenia? Od czego zacząć proces odświeżania trawnika? Krok po kroku! Krok 1: Usuń chwasty i mech Krok 2: Zwalczaj choroby i szkodniki Krok 3: Wysiej nową trawę

Kiedy trawnik wymaga odświeżenia?

Przyczyn kłopotów z utrzymaniem trawnika w dobrej formie może być wiele. Brak właściwego nawożenia, atak szkodników glebowych, inwazja chwastów, susza, choroby grzybowe oraz niewłaściwe warunki siedliskowe, mogą w krótkim czasie doprowadzić trawnik do ruiny. Kiedy wiec zauważymy, że z naszym trawnikiem dzieje się coś niedobrego, powinniśmy jak najszybciej ustalić przyczynę problemu i spróbować przywrócić trawnikowi zdrowy wygląd.

trawnik do renowacji fot. Titus Tscharntke Fot. Titus Tscharntke

Odświeżanie trawnika po zimie | Krok po kroku

Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu trawnika jest jego niewłaściwa pielęgnacja po zimie. Zbita ziemia oraz pozostawiona na trawniku martwa trawa (tzw. filc) i suche liście, utrudniają źdźbłom prawidłowy rozwój, doprowadzając do powstania brzydkich, wysuszonych „placków”.

Aby uniknąć tej sytuacji, musimy każdego roku wiosną (na przełomie marca i kwietnia) dokładnie wygrabić z trawy martwe szczątki roślin i zeszłoroczne liście, a także przeprowadzić niezbędne zabiegi agrotechniczne, takie jak wertykulacja (polegająca na pionowym nacinaniu murawy specjalnymi urządzeniami nazywanymi wertykulatorami) i aeracja (wykonywanie otworów w trawniku za pomocą aeratora lub specjalnych nakładek z kolcami, przeznaczonych do założenia na buty). Zabiegi te mogą wydawać się dość drastyczne (szczególnie wertykulacja), ale wbrew pozorom spełniają bardzo ważną rolę.

Podczas wertykulacji nacina się zbity system korzeniowy roślin, pobudzając je do intensywniejszego rozwoju, natomiast aeracja pozwala napowietrzyć glebę, ułatwiając dostęp tlenu do głębszych warstw podłoża. Dowiedz się jak wykonać wertykulacją i aerację.

aeracja i wertykulacja trawnika fot. allispossible.org.uk via Foter.com CC BY Fot. allispossible.org.uk / Foter.com / CC BY ↓

Krok 1: Usuń chwasty i mech!

Kolejnym problem prowadzącym do uszkodzenia trawnika są pojawiające się w nim chwasty (np. mniszek) i mchy. Jeśli pozwolimy im się rozrastać, będą wypierać trawę, coraz bardziej niszcząc wygląd murawy. Chwasty pojawiają się zwykle na osłabionym lub źle pielęgnowanym trawniku, natomiast mech porasta powierzchnię murawy, gdy trawnik rośnie na zakwaszonej glebie lub w miejscu cienistym, wilgotnym i osłoniętym od wiatru.

Kiedy zauważymy w trawie pierwsze chwasty, postarajmy się jak najszybciej zastosować jeden z selektywnych preparatów chwastobójczych, przeznaczonych do niszczenia chwastów dwuliściennych na trawnikach (np. Mniszek 540 SL, Starane trawniki, Chwastox Trio 540 SL). Podobnie powinniśmy postąpić, jeśli nasz trawnik zaatakuje mech. Wtedy możemy skorzystać ze specjalnych preparatów niszczących mchy (np. Compo Floranid Antymech do Trawników 09 GR, Substral mech) lub użyć specjalnego nawozu z dodatkiem żelaza (np. Florovit anty mech, Agrecol nawóz na mech). Przy aplikacji nawozów z żelazem, należy jednak uważać, aby nie rozsypać preparatu na płyty chodnikowe, gdyż mogą na nich powstać brzydkie przebarwienia.

Zwalczanie mchu za pomocą preparatów chemicznych jest skuteczne, ale jeśli nie poprawimy warunków siedliskowych trawy, problem będzie powracał. W walce z mchem pomoże nam usunięcie przyczyny zacienienia trawnika (np. przycinając gałęzie), odkwaszenie gleby (np. dolomitem lub nawozami odkwaszającymi), poprawienie warunków wodno-tlenowych w podłożu (za pomocą wertykulacji lub aeracji), wygrabienie zalegającego filcu i systematyczne koszenie oraz nawożenie murawy.

Krok 2: Zwalczaj choroby i szkodniki

Za pogorszenie stanu trawnika mogą być także odpowiedzialne choroby, które pojawiają się zwykle wtedy, gdy trawa jest osłabiona i źle pielęgnowana. Najczęstszym problemem trawników są choroby grzybowe, prowadzące do przebarwień, plam i zamierania murawy. Zwykle ich przyczyną jest zalegający, udeptany śnieg (pleśń śniegowa) lub pozostawione jesienią na trawniku liście, a także przenawożenie (np. czerwona nitkowatość traw, żółta plamistość, rdza). Aby pozbyć się problemu, powinniśmy przeprowadzić prawidłowe nawożenie, wykonać właściwe zabiegi pielęgnacyjne (np. wygrabienie filcu, koszenie) oraz zastosować preparaty przeznaczone do walki z chorobami grzybowymi trawników (np. Polyversum WP do trawnika).

Za uszkodzenia trawy mogą być też odpowiedzialne szkodniki glebowe (np. pędraki), które skutecznie niszczą system korzeniowy roślin. Kiedy stwierdzimy ich obecność (np. podkopując fragment murawy w miejscu uszkodzenia), możemy zastosować jeden z preparatów do zwalczania pędraków w trawniku (środki biologiczne np. Nemasys G, BioMass Sugar lub w ostateczności chemiczne np. Dursban 480).

wysiewanie nowej trawy fot. NWY69 via Foter.com CC BY-ND Fot. photo credit: NWY69 / Foter.com / CC BY-ND ↓

Krok 3: Wysiej nową trawę

Po zlikwidowaniu każdego z wymienionych powyżej problemów, na trawniku często pozostają puste, nieporośnięte trawą place, które nie tylko szpecą murawę, ale też są doskonałym miejscem rozwoju chwastów i mchów. Z tego względu należy jak najszybciej je zlikwidować, spulchniając glebę w miejscu uszkodzenia i obsiewając ją specjalną mieszanką traw, przeznaczoną do regeneracji trawników.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Monsterkoi / Pixabay, zdjęcia w tekście: allispossible.org.uk / Foter.com / CC BYNWY69 / Foter

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści