Ułożenia trawnika z rolki wymaga pewnych umiejętności, bez których inwestycja może okazać się bardzo kosztownym, nieudanym eksperymentem. Cena trawnika z rolki jest trzy-czterokrotnie wyższa od tradycyjnego sposobu.
Zakup trawy z rolki
Wysokiej jakości płaty darni powinny być jednolicie zielone, gęste, zwarte, bez pustych i wysuszonych miejsc. Trawa musi mieć nieuszkodzony system korzeniowy i nie może być skażona chwastami.
Na rynku są dwie metody wytwarzania darni - trawa wysiewana prosto do gruntu oraz trawa wysiewana na warstwę torfowego podłoża umieszczonego na folii.
Pierwsza metoda jest znacznie tańsza, ale przy zdejmowaniu niesie ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia systemu korzeniowego, co może prowadzić do osłabienia jakości materiału. Trawniki są wówczas bardziej podatne na przesuszenie i wymagają dwu tygodniowego okresu, w którym będą pozbawione użytkowania.
Produkowanie darni na folii jest metodą droższą, ale znacznie wydajniejszą. "Materiał" ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, który zdecydowanie lepiej wrasta w nowe podłoże i umożliwia użytkowanie trawnika nawet bezpośrednio po położeniu.
Zakładanie trawnika z rolki
Przed rozłożeniem każdej rolki murawy należy powierzchnię gleby dokładnie i obficie podlać wodą oraz wyrównać wszelkie zniekształcenia. Warstwy darni układa się naprzemianlegle, podobnie jak cegły w murze. Przy wykonywaniu tych czynności należy być niezmiernie dokładnym, by uniknąć wszelkich skrzywień i nierówności.
Po ułożeniu, murawę należy zwałować i obficie podlać. Wszelkie zewnętrzne krawędzie najlepiej zabezpieczyć warstwą torfu lub piasku - zapobiegnie to przesuszeniu wystających korzeni. Także ewentualne powstałe szpary pomiędzy kolejnymi płatami dobrze jest uzupełnić torfem z nasionami. Zabieg ten zdecydowanie ułatwi zrastanie się poszczególnych płatów oraz dodatkowo zapobiegnie wysychaniu krawędzi.
Najistotniejszym warunkiem przyjęcia się trawy układanej z rolki jest systematyczne i obfite jej podlewanie. W żadnym wypadku nie można dopuścić do przesuszenia trawy, gdyż spowoduje to ściąganie się płatów i powstawanie szczelin, a w efekcie zniszczenie murawy.
Pierwsze koszenie przeprowadza się po kilku tygodniach, kiedy trawa dobrze się ukorzeni. Właściwe założenie trawnika oraz prawidłowa jego pielęgnacja z pewnością zapewni prawidłowy rozwój trawy i umili domownikom spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Starannie wypielęgnowana murawa jest przecież doskonałym tłem dla sąsiadujących roślin.
Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: Dylan Garton - Pixabay.com