Sztuczny trawnik – czy warto kupić? Argumenty za i przeciw!

sztuczny trawnik fot. rehtse_c - Fotolia

Jeśli chcesz mieć sztuczną murawę przez wiele lat, szykuj się na większy wydatek. Poniesione koszty zrównoważy jednak oszczędność na czasie i pielęgnacji. Nie wydasz też na rachunki za wodę, nawozy, środki chwastobójcze i energię elektryczną lub paliwo do kosiarki.

Posłuchaj
00:00
70

Czy warto kupić sztuczny trawnik?

Ceny sztucznej trawy zaczynają się od około 14 zł/m², ale jak to zwykle bywa, dostajesz to, za co płacisz. Na drugim końcu skali cenowej, za naturalnie wyglądającą sztuczną murawę zapłacimy ponad 100 zł/m², a wliczając montaż – nawet dwukrotnie więcej.

Tańsze produkty wyglądają mniej realistycznie, mają rzadsze źdźbła i zużyją się znacznie szybciej. Przed podjęciem decyzji warto więc dobrze się zastanowić, do czego trawnik będzie wykorzystywany. Zawsze pytaj o próbki i porównuj je przy różnym oświetleniu, mając na uwadze docelowe miejsce trawnika. Zwróć uwagę także na strukturę oraz wygląd murawy. Gdy potrzebujesz zadarnić niewielką powierzchnię lub o nietypowym kształcie, spytaj sprzedawcę o ścinki z poprzednich montaży bądź końcówki rolek.

Sztuczna trawa występuje zazwyczaj w rolkach szerokości 2 lub 4 m, podziel więc powierzchnię na wielokrotność 2 m, by nie przepłacić za niewykorzystany materiał. Jeśli wymusi to zaplanowanie szerszych obwódek, wykorzystaj dodatkową przestrzeń do uprawy roślin przyjaznych owadom. Sztuczna murawa o krótkich źdźbłach bardziej przypomina świeżo skoszony naturalny trawnik i zazwyczaj jest tańsza od tej o dłuższych źdźbłach.

sztuczny trawnik fot. Irina - Fotolia Fot. Irina / Fotolia

Sztuczny trawnik – wady i zalety

Zalety

+ Najniższe koszty utrzymania. Wystarczy tylko okazjonalnie usunąć liście (np. dmuchawą). Nie potrzeba żadnego nawadniania!

+ Wykorzystaj ją tam, gdzie prawdziwa nie urośnie. Pod drzewami, w cieniu, na dachu, tarasie lub balkonie.

+ Sprawdza się na małych powierzchniach. To przyjemniejsza alternatywa od kostki brukowej, kiedy wielkość trawnika nie uzasadnia posiadania kosiarki.

+ Ubłocone trampki? Nigdy więcej. Rodzice zakochanych w piłce nożnej urwisów zapomną o zniechęceniu, próbując ratować trawę po rozgrywce pełnej wślizgów. Wybierz sztuczną murawę, a ogród już zawsze będzie piękny.

+ Idealne rozwiązanie dla wielbicieli psów. Koniec z łysymi lub żółtymi plackami na trawniku, zapomnij o śladach ubłoconych łap w domu. Sztuczną trawę łatwo spłukać i zdezynfekować.

+ Trwałość gwarantowana. Nowoczesne sztuczne murawy mają gwarancję (do 10 lat) przed wyblaknięciem i uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

+ Szybkie wysychanie. Prawidłowo położony sztuczny trawnik jest dobrze zdrenowany, więc nie ma ryzyka zalegania wody.

+ Pestycydy i herbicydy? Nie ma potrzeby ich stosowania.

Wady

- Wysokie koszty początkowe. Nie da się ich uniknąć.

- Wchłania i oddaje ciepło. Jest wykonana z tworzywa sztucznego; w słoneczny letni dzień chodzenie po takim trawniku bosymi stopami to jak spacer po gorącym piasku na plaży.

- Wpływ na środowisko. Usuwając prawdziwą trawę, zabierasz siedlisko i źródło pożywienia owadom i ptakom. Ponadto proces produkcji sztucznej trawy emituje znaczne ilości dwutlenku węgla.

Tekst na podstawie: Gardeners` World Edycja Polska maj-czerwiec 2015, zdjęcie główne: rehtse_c / Fotolia

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści