Logo
Logo

Czy warto mieć sztuczną trawę na balkonie? | Zalety, wady, montaż i pielęgnacja

Sztuczna trawa coraz częściej jest wykorzystywana na balkonach. To rozwiązanie, które jest funkcjonalne i sprawdzi się na niemal każdym metrażu. Jak każdy materiał ma jednak zarówno swoje zalety, jak i wady, o których warto wiedzieć przed zakupem. Czy warto mieć sztuczną trawę na balkonie? Przekonajcie się sami! 

Spis treści
Czy warto mieć sztuczną trawę na balkonie? Jakie są zalety sztucznej trawy? Jakie są wady sztucznej trawy? Jak zamontować i pielęgnować sztuczną trawę?

Czy warto mieć sztuczną trawę na balkonie?

Sztuczna trawa na balkonie to wybór, za którym z pewnością przemawia wygoda użytkowania. Jeśli chcecie mieć zielony trawnik przez cały rok i w dodatku żadnych problemów z pielęgnacją, możecie zastanowić się nad takim rodzajem nawierzchni na tarasie. 

Sztuczna trawa na balkon: zalety

 • Sztuczna trawa jest odporna na różne, często skrajne warunki pogodowe. Nie straszne są jej promienie UV, więc pod wpływem słońca nie zmienia koloru i nie blaknie, dobrze znosi deszcz i mróz, dlatego nie trzeba zwijać jej na zimę i przechowywać w pomieszczeniu. 
 • Jest odporna na wycieranie, a jej zakup to inwestycja na kilka lat. Nie musimy się martwić, że po roku będziemy musieli wymienić ją na nowy egzemplarz. 
 • Nie wymaga podlewania, koszenia, aeracji, stosowania nawozów ani żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych, których wymaga naturalny trawnik. 
 • Nie trzeba jej zasypywać piaskiem
 • Jest miękka i przyjemna w dotyku. 
 • Nie pochłania plam, jest wygodna i łatwa w czyszczeniu. 
 • Można wykorzystać ją w miejscach, w których trawnik nie miałby szans urosnąć i wyglądać estetycznie. 
 • Jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli psów. Koniec z łysymi lub żółtymi plackami na trawniku, zapomnijcie też o śladach ubłoconych łap w domu. Sztuczną trawę łatwo spłukać i zdezynfekować.
 • Sztuczna trawa szybko wysycha. Prawidłowo położony sztuczny trawnik jest dobrze zdrenowany, więc nie ma ryzyka zalegania wody.

TVN Style / Youtube

Sztuczna trawa na balkon: wady

 • Sztuczna trawa ma nieestetyczny wygląd i do dzisiaj wielu osobom kojarzy się z kiczem. Na szczęście w marketach ogrodniczych jest coraz więcej sztucznych trawników z rolki, które do złudzenia przypominają prawdziwy trawnik. 
 • Założenie sztucznego trawnika nie jest najtańszym rozwiązaniem, dlatego na tę inwestycję na początku trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy niż np. na zasianie naturalnej trawy. 
 • Syntetyczny trawnik jest przyjemny w dotyku, ale raczej nie da się go porównać z dotykiem naturalnej trawy. Spacer bosą stopą po sztucznej trawie z pewnością nigdy nie będzie tak przyjemny, jak ten po prawdziwej murawie. Poza tym sztuczna trawa wchłania i oddaje ciepło. W słoneczny letni dzień chodzenie po niej bosymi stopami to jak spacer po gorącym piasku na plaży.
 • Sztuczne trawniki nie mają dobrego wpływu na środowisko. Usuwając prawdziwą trawę, zabieramy siedlisko i źródło pożywienia owadom i ptakom. Ponadto proces produkcji sztucznej trawy emituje znaczne ilości dwutlenku węgla.
 

Montaż i pielęgnacja sztucznej trawy

 1. Montaż sztucznej trawy jest prosty i intuicyjny, dlatego z powodzeniem możemy położyć ją na balkonie sami. 
 2. Sztuczna trawa sprzedawana jest w rolkach. Bardzo łatwo dociąć ją do odpowiedniego wymiaru dopasowanego do balkonu, czy tarasu. 
 3. Jeśli będziemy potrzebowali kilka rulonów trawy najlepiej, jeśli połączymy je ze sobą pasami fizeliny.

  Przy układaniu sztucznej trawy na balkonie nie można zapomnieć o tym, by dobrze przykleić ją do podłoża! W przeciwnym razie może zerwać ją wiatr. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się specjalny klej do sztucznej trawy. 

 4. Sztuczna trawa na balkonie nie wymaga zaawansowanej pielęgnacji. Można odkurzać ją za pomocą specjalnego odkurzacza ogrodowego, ale także myć samą wodą lub z dodatkiem środków czyszczących. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Mabel Amber / Pixabay

Autor
Czy warto mieć sztuczną trawę na balkonie? | Zalety, wady, montaż i pielęgnacja
Czy warto mieć sztuczną trawę na balkonie? | Zalety, wady, montaż i pielęgnacja
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl