Po co i czym nawozić trawnik jesienią?
Trawnik bardzo intensywnie rośnie i wymaga stałego uzupełniania wykorzystanych składników pokarmowych zawartych w glebie. Jesień to doskonały czas na ostatnie w sezonie zasilanie trawników. Zabieg ten stosuje się po to, by po intensywnym wiosennym i letnim wzroście, murawa mogła odpowiednio przygotować się do odpoczynku oraz była odporna na zimowe mrozy.
Jednak do jesiennego nawożenia nie można używać "zwykłego" - t.j. uniwersalnego nawozu! Trzeba zastosować nawóz o specjalnym składzie, który bardzo często posiada w nazwie słowo "jesienny". Nie jest to jedynie trick marketingowy producentów, aby sprzedawać więcej produktów! Nawozy jesienne mają zupełnie inny skład od wiosennych i uniwersalnych. Nie zawierają azotu (N) lub tylko niewiele, mają za to dużo fosforu (P) i potasu (K).
Azot odpowiedzialny jest za intensywny wzrost, a przed zimą jest on niewskazany (gdyż wysokie i świeże źdźbła często są atakowane przez choroby i są wrażliwe na mróz). Pierwiastek ten będzie potrzebny trawnikowi dopiero na wiosnę, dlatego wiosenne nawozy mają zawsze dużo azotu!
Fosfor i potas są potrzebne trawie do rozwoju systemu korzeniowego i lepszego krzewienia, a zwarta murawa w lepszej kondycji przetrwa zimę i będzie bardziej odporna na pleśń śniegową, przemarzanie i suszę. Często do jesiennych nawozów dodawane jest żelazo (Fe) w postaci siarczanu żelaza, po to aby przeciwdziałać rozwojowi mchu.
Kiedy i jak nawozić trawnik jesienią?
Jesienne nawozy do trawników można stosować od połowy sierpnia do początku października, najlepiej dwukrotnie, w dawce podanej przez producenta - zwykle jest to 20-40 g/m2. Przed nawożeniem trawnik powinien być nisko skoszony i suchy. Granulki nawozu rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni trawnika. Najlepiej zrobić to specjalnym siewnikiem. Przy ręcznym rozsypywaniu najlepiej zastosować metodę na krzyż. Po nawożeniu trawę trzeba dokładnie podlać wodą.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcie tytułowe: Pexels/Pixabay