Logo
Logo
27
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego warto nawozić ogród pod koniec lata?

Wiele osób kojarzy nawożenie roślin jako pracę wyłącznie wiosenno-letnią. Jest to mylne przeświadczenie – jesień to dla roślin również niezwykle ważny, jeśli nie ważniejszy, okres w roku. W tym czasie przebiega wiele istotnych procesów fizjologicznych przystosowujących rośliny do przetrwania zimy i przygotowania się do wiosennego startu.

 

Czasem zdarza się o tym zapomnieć, ale końcówka lata i jesień to bardzo ważny moment dla drzew i krzewów. Zmiana koloru liści, którą wszyscy oglądamy, kiedy dni stają się chłodniejsze, a noce dłuższe to tylko jeden z wielu procesów fizjologicznych niezwykle istotnych dla roślin. Co jest szczególnie ważne, jesień to czas, gdy wytwarzają się zawiązki pąków kwiatowych! Niektóre z nich zakwitną już na wiosnę, zdobiąc nasz ogród wieloma barwami.

Ogrodnicy pragnący cieszyć się pięknem swoich roślin w kolejnym sezonie wegetacyjnym, już na jesieni powinni pomyśleć nie tylko o zabiegach pielęgnacyjnych i porządkowych.

Różanecznik z pąkiem kwiatowym zawiązanym jesienią.

Czym wyróżniają się nawozy jesienne?

Specjalnie opracowane receptury nawozów na jesień są przede wszystkim bogate w potas i fosfor. Dzięki nim rośliny lepiej radzą sobie w zimie i łatwiej zaczynają wegetację wiosną.

  • Potas i fosfor są odpowiedzialne m.in. za proces drewnienia pędów – co za tym idzie, rośliny są bardziej odporne na mróz.

  • Nawozy zwiększają tolerancję na niedobór wody i składników pokarmowych.

  • Odpowiednie nawożenie jesienią pozwoli roślinom przetrwać suszę fizjologiczną podczas zimy i wczesną wiosną.

Nawozy jesienne posiadają również azot, ale w bardzo małych ilościach (stąd nazwa: nawozy NPK – azot, forsfor, potas). Niektóre z nich mają też zestawy mikroelementów, takich jak: siarka, żelazo, magnez, bor, miedzian, mangan, cynk oraz molibden.

Zasilenie gleby jesienią w odpowiednie składniki spowoduje, że zostaną równomierne rozłożone w glebie – będą one dostępne i gotowe do pobrania przez rośliny już od samego początku przyszłego sezonu wegetacyjnego, gwarantując im lepszy start na wiosnę.

Jesienią jodły zawiązują na swoich najmłodszych pędach nowe szyszki.

Nawozy jesienne w ogrodzie ozdobnym

Jesienne nawożenie drzew i krzewów ozdobnych przeprowadzamy od połowy sierpnia do połowy października. Ponieważ o tej porze roku proces wegetacji roślin jest już spowolniony, musimy szczególnie uważać, żeby nie zasilić ich nawozami azotowymi (azot silnie pobudza rośliny do wzrostu!).

Do późnej jesieni w pąkach formują się kwiaty, które wiosną ozdobią nasze ogrody. Do tej grupy zaliczamy wszystkie krzewy i drzewa ozdobne kwitnące na pędach dwuletnich. Mowa tu o forsycjach, azaliach i różanecznikach, magnoliach, migdałkach trójklapowych, pigwowcach japońskich i wielu innych roślinach ozdobnych kwitnących wczesną wiosną. O tej porze roku nawożone powinny być też rośliny iglaste – zabieg ten wpłynie korzystnie na ich gospodarkę wodną, a jednocześnie zapewni zdrowy i piękny wygląd do późnej jesieni.

Nawozy jesienne w sadzie

Nawożenia wymagają również drzewa i krzewy owocowe. Zastosowanie uniwersalnego nawozu jesiennego pomaga roślinom owocowym uzupełnić składniki pokarmowe po zbiorach, wpłynie także korzystnie na zawiązywanie i rozwój pąków kwiatowych, z których w przyszłym roku uzyskamy plony. Szczególnie istotne jest to w przypadku wczesnych odmian niektórych krzewów owocowych np. malin oraz krzewinek tj. truskawki i poziomki.

Nawozy jesienne w warzywniku

Nawozy jesienne możemy również wykorzystać przygotowując ziemię pod przyszłoroczny wysiew lub wysadzanie warzyw. W tym celu zaleca się równomierne rozsypanie nawozu w dawce ok. 20-30 g/m2. Następnie należy przekopać glebę i pozostawić ją w ostrej skibie do wiosny. Wpłynie to na lepsze przemarzniecie podłoża i przyczyni się do zgromadzenia w nim większej ilości wody.

Jesienne nawożenie niesie za sobą wiele korzyści – rośliny staną się odporniejsze i silniejsze. Dostarczenie im odpowiedniej ilości składników pokarmowych wpłynie na lepsze przezimowanie, a w konsekwencji da nam to obfitsze kwitnienie i wyższe plony w kolejnym roku. Czas najwyższy nawozić ogród jesienią!

Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Florovit, zdjęcie tytułowe: Manuel-H/Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Lista zakupów


Komentarze

23-11-2021 12:18

Ok, a które rozwiązania z tych gotowców - https://ogrodycedrus.pl/ jeśli zależy mi na poświęcaniu ogrodowi jak najmniej czasu? Chcę mieć coś trwałego i sensownego. Fajne rośliny, ale z takich rodzajów, które nie wymagają poświęcenia wieków. 

Gość Doświadczony ogrodnik Jan

29-09-2021 15:40

Nawożenie jest przereklamowane! Głównie lobbują producenci nawozów, którym nie można wierzyć. Najlepiej stosować obornik (jesienią) lub kompost (dwa razy w roku: wiosną i jesienią) - mieszać z ziemią lub ściółkować - a wtedy dżdżownice zrobią resztę - wprowadzą materię ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu