Nie czekaj na wiosnę! Odkryj sekrety zakładania trawnika we wrześniu!
Wbrew obiegowym opiniom trawnik można założyć nie tylko na wiosnę. Późnym latem i wczesną jesienią także panują doskonałe do tego warunki. To bardzo dobry czas na założenie trawnika zarówno z siewu, jak i z rolki. We wrześniu temperatura jest już wyrównana – nie doskwierają upały, a do przymrozków jest jeszcze daleko. Gleba jest wystarczająco ciepła, dodatkowo znacznie częściej pada deszcz, który utrzymuje wysoką wilgotność (powietrza i podłoża) konieczną dla prawidłowego kiełkowania nasion traw.
Trawnik z siewu możemy zakładać od końca sierpnia aż do końca września, a trawnik z rolki aż do końca października (gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa). Wybór metody zależy przede wszystkim od czasu, którym dysponujemy i zasobności naszego portfela.
Zadbaj o idealne podłoże! Klucz do pięknego trawnika zaczyna się od ziemi
Bez względu na wybór metody zakładania trawnika (z siewu czy z rolki) prace rozpoczynamy od wyrównania i oczyszczenia ziemi. To najważniejszy etap i od niego uzależniony jest przyszły wygląd trawnika! Wielu początkujących ogrodników bagatelizuje to zalecenie i przygotowanie podłoża wykonuje niedbale lub nie robi tego wcale.
Trawy najlepiej będą rosnąć na podłożu lekkim i przepuszczalnym o pH 5,6-6,5. Pamiętajmy także o wałowaniu i grabieniu powierzchni, aby była płaska i odpowiednio ubita. Jedyną różnicą pomiędzy jesiennym a wiosennym zakładaniem trawnika jest to, że we wrześniu trawnika już nie nawozimy! Niestety jest już za późno na stosowanie nawozów. Młodej trawie muszą wystarczyć składniki pokarmowe zawarte w podłożu.
PAMIĘTAJ!
Tylko odpowiednio głębokie przekopanie ziemi (na głębokość 15-20 cm), wzbogacenie jej w próchnicę i usunięcie trwałych chwastów gwarantuje zdrowy wzrost trawy i jej piękny wygląd.
Krok po kroku: jak założyć trawnik z siewu we wrześniu?
Nasiona traw wysiane od końca sierpnia do końca września będą miały bardzo dobre warunki do kiełkowania. W przeciągu kilku tygodni trawa wyrośnie na tyle, aby z powodzeniem przezimować. Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion traw to temp. 6-8°C. Czas niezbędny na pełne wykiełkowanie nasion różni się przede wszystkim od zastosowanej mieszanki nasion traw oraz jej składu (np. rajgras angielski kiełkuje około tygodnia, a wiechlina łąkowa nawet 20 dni).
Wysiej i zgrab
Nasiona traw wysiewaj rzadko, by zmniejszyć ryzyko infekcji grzybowych i uzyskać silne przyrosty źdźbeł. Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu (30 g/mkw w przypadku siewu siewnikiem oraz 50 g/mkw w przypadku siewu ręcznego. ) lub wysiej 20 g nasion, jeśli używasz uniwersalnej mieszanki trawnikowej.
Uważaj
Nasiona traw przywabiają ptaki, zwłaszcza jesienią, kiedy gromadzą one zapasy na zimę. Wysiej nasiona na przekopaną, rozluźnioną, zwałowaną i zagrabioną ziemię. Użyj miotłograbi do wymieszania nasion z wierzchnią warstwą podłoża, a większość z nich znajdzie się poza wzrokiem ptaków. Po wysiewie nasiona przykrywamy niewielką warstwą ziemi i wałujemy, na koniec całość delikatnie podlewamy.
Odchwaszczaj
Zarówno nasiona traw, jak i chwastów szybko wykiełkują wilgotną i ciepłą jesienią. Trudno odróżnić kłopotliwe wieloletnie chwasty trawnikowe od innych, które zginą, kiedy tylko rozpoczniemy koszenie, dlatego wyrwij wszystkie siewki chwastów, zanim się rozrosną (uważaj, by nie zadeptać młodej trawy).
Podlewaj
Wilgotne podłoże jest konieczne do szybkiego kiełkowania i rozwinięcia rozległego systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. Jeśli ziemia jest sucha dłużej niż 4–5 dni, podlej ją dokładnie, używając pistoletu zraszającego lub konewki z sitkiem o drobnych oczkach. Dokładne nawodnienie pobudzi korzenie trawy do głębszej penetracji podłoża.
Chcesz szybkich efektów? Oto jak założyć trawnik z rolki!
Gotową darń możemy układać od końca września do początku listopada. Trawa jest już dobrze ukorzeniona i po kilkunastu dniach od rozłożenia zacznie się zrastać z gruntem. Darń układamy od razu po przywiezieniu! Nie może obeschnąć ani się "zaparzyć", dlatego rolki należy szybko rozwinąć.
Płaty darni układamy ściśle jeden przy drugim, tak aby źdźbła były skierowane w tę samą stronę – t.j. wszystkie "z włosem" lub "pod włos"). Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociskamy je do podłoża.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, fot. Kym McLeod SXC