Logo
Logo

Wrzesień to idealny czas na nowy trawnik | Dowiedz się, dlaczego warto zrobić to właśnie teraz!

Wrzesień to nie tylko czas zbiorów i przygotowań do zimy, ale także idealny moment na założenie trawnika. Dlaczego ten miesiąc jest tak wyjątkowy w kontekście trawników? Zarówno temperatura powietrza, jak i gleby tworzą idealne warunki dla kiełkowania nasion i wzrostu trawy. Jeśli marzysz o zielonym trawniku, który będzie cieszył oczy przez cały następny rok, teraz jest najlepszy moment, by zacząć. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak krok po kroku założyć trawnik we wrześniu.

Spis treści
Czy można siać trawę we wrześniu? Jak przygotować ziemię pod trawnik? Wrześniowe zakładanie trawnika z siewu. Krok po kroku Wrześniowe zakładanie trawnika z rolki. O czym nie można zapomnieć?

Nie czekaj na wiosnę! Odkryj sekrety zakładania trawnika we wrześniu!

Wbrew obiegowym opiniom trawnik można założyć nie tylko na wiosnę. Późnym latem i wczesną jesienią także panują doskonałe do tego warunki. To bardzo dobry czas na założenie trawnika zarówno z siewu, jak i z rolki. We wrześniu temperatura jest już wyrównana – nie doskwierają upały, a do przymrozków jest jeszcze daleko. Gleba jest wystarczająco ciepła, dodatkowo znacznie częściej pada deszcz, który utrzymuje wysoką wilgotność (powietrza i podłoża) konieczną dla prawidłowego kiełkowania nasion traw.

Trawnik z siewu możemy zakładać od końca sierpnia aż do końca września, a trawnik z rolki aż do końca października (gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa). Wybór metody zależy przede wszystkim od czasu, którym dysponujemy i zasobności naszego portfela.

Wrzesień to doskonały czas na założenie trawnika. Zarówno temperatura powietrza, jak i gleby sprzyjają kiełkowaniu nasion i wzrostowi młodej trawy. Przy odpowiedniej pielęgnacji młody trawnik zdąży urosnąć i odpowiednio ukorzenić się przed zimą.

Zadbaj o idealne podłoże! Klucz do pięknego trawnika zaczyna się od ziemi

Bez względu na wybór metody zakładania trawnika (z siewu czy z rolki) prace rozpoczynamy od wyrównania i oczyszczenia ziemi. To najważniejszy etap i od niego uzależniony jest przyszły wygląd trawnika! Wielu początkujących ogrodników bagatelizuje to zalecenie i przygotowanie podłoża wykonuje niedbale lub nie robi tego wcale.

Trawy najlepiej będą rosnąć na podłożu lekkim i przepuszczalnym o pH 5,6-6,5. Pamiętajmy także o wałowaniu i grabieniu powierzchni, aby była płaska i odpowiednio ubita. Jedyną różnicą pomiędzy jesiennym a wiosennym zakładaniem trawnika jest to, że we wrześniu trawnika już nie nawozimy! Niestety jest już za późno na stosowanie nawozów. Młodej trawie muszą wystarczyć składniki pokarmowe zawarte w podłożu.

PAMIĘTAJ!
Tylko odpowiednio głębokie przekopanie ziemi (na głębokość 15-20 cm), wzbogacenie jej w próchnicę i usunięcie trwałych chwastów gwarantuje zdrowy wzrost trawy i jej piękny wygląd.

Krok po kroku: jak założyć trawnik z siewu we wrześniu?

Nasiona traw wysiane od końca sierpnia do końca września będą miały bardzo dobre warunki do kiełkowania. W przeciągu kilku tygodni trawa wyrośnie na tyle, aby z powodzeniem przezimować. Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion traw to temp. 6-8°C. Czas niezbędny na pełne wykiełkowanie nasion różni się przede wszystkim od zastosowanej mieszanki nasion traw oraz jej składu (np. rajgras angielski kiełkuje około tygodnia, a wiechlina łąkowa nawet 20 dni).

Wysiej i zgrab

Nasiona traw wysiewaj rzadko, by zmniejszyć ryzyko infekcji grzybowych i uzyskać silne przyrosty źdźbeł. Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu (30 g/mkw w przypadku siewu siewnikiem oraz 50 g/mkw w przypadku siewu ręcznego. ) lub wysiej 20 g nasion, jeśli używasz uniwersalnej mieszanki trawnikowej.

Uważaj

Nasiona traw przywabiają ptaki, zwłaszcza jesienią, kiedy gromadzą one zapasy na zimę. Wysiej nasiona na przekopaną, rozluźnioną, zwałowaną i zagrabioną ziemię. Użyj miotłograbi do wymieszania nasion z wierzchnią warstwą podłoża, a większość z nich znajdzie się poza wzrokiem ptaków. Po wysiewie nasiona przykrywamy niewielką warstwą ziemi i wałujemy, na koniec całość delikatnie podlewamy.

Odchwaszczaj

Zarówno nasiona traw, jak i chwastów szybko wykiełkują wilgotną i ciepłą jesienią. Trudno odróżnić kłopotliwe wieloletnie chwasty trawnikowe od innych, które zginą, kiedy tylko rozpoczniemy koszenie, dlatego wyrwij wszystkie siewki chwastów, zanim się rozrosną (uważaj, by nie zadeptać młodej trawy).

Podlewaj

Wilgotne podłoże jest konieczne do szybkiego kiełkowania i rozwinięcia rozległego systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. Jeśli ziemia jest sucha dłużej niż 4–5 dni, podlej ją dokładnie, używając pistoletu zraszającego lub konewki z sitkiem o drobnych oczkach. Dokładne nawodnienie pobudzi korzenie trawy do głębszej penetracji podłoża.

Chcesz szybkich efektów? Oto jak założyć trawnik z rolki!

Gotową darń możemy układać od końca września do początku listopada. Trawa jest już dobrze ukorzeniona i po kilkunastu dniach od rozłożenia zacznie się zrastać z gruntem. Darń układamy od razu po przywiezieniu! Nie może obeschnąć ani się "zaparzyć", dlatego rolki należy szybko rozwinąć.

Płaty darni układamy ściśle jeden przy drugim, tak aby źdźbła były skierowane w tę samą stronę – t.j. wszystkie "z włosem" lub "pod włos"). Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociskamy je do podłoża.

Nowe trawniki z siewu najlepiej zakładać we wrześniu. Ziemia jest jeszcze nagrzana latem, a na jesiennych deszczach zwykle można polegać, jeśli chodzi o nawadnianie. Tworzą się doskonałe warunki do kiełkowania. Siewki traw będą wystarczająco wyrośnięte, a ich systemy korzeniowe rozwiną się na tyle, by przetrwać zimę. W rzeczywistości, gdy tylko nieco podrosną, chłodniejsza aura zatrzyma ich bujny wzrost i pobudzi je do krzewienia – zagęszczania kęp i wydawania odrostów z każdej rośliny.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, fot. Kym McLeod SXC

Autor
Wrzesień to idealny czas na nowy trawnik | Dowiedz się, dlaczego warto zrobić to właśnie teraz!
Wrzesień to idealny czas na nowy trawnik | Dowiedz się, dlaczego warto zrobić to właśnie teraz!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość

19-08-2020 21:50

Witam, a czy można najpierw posadzić krokusy a następnie posiać trawę?

Gość ELŻBIETA

01-10-2019 07:16

A jednak nie wiem czy mam przed zimą skosić trawnik wysiany we wrześniu!!???

Gość Grdyl

20-09-2019 20:58

Pomógł mi ten artykuł, bo rozważałem wysianie trawy ok. 20 września i się zdecydowałem. Dzięki!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl