Jak samemu założyć trawnik z roki?
Trawnik z rolki najlepiej zakładać go we wrześniu lub październiku, bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Jednakże nie ma większych przeszkód, by zakładać taki trawnik w innym okresie sezonu wegetacyjnego: nawet późną jesienią, bo darń jest dość odporna na przymrozki, czy latem. Pamiętajmy tylko, że murawa z gruntu w przeciwieństwie do darni z folii ma słaby system korzeniowy i jest podatna na przesuszenie.
Przygotowania
Jest zawsze takie samo, niezależnie od rodzaju trawnika. Zaczynamy od oczyszczenia podłoża z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, usuwamy też chwasty wieloletnie.
Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne – posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby. Trzy tygodnie przed siewem rozkładamy nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do trawników. Na koniec teren należy wyrównać (np. łatą drewnianą) i zwałować.
fot. Akant |
fot. www.sorted.waw.pl |
Wykonanie
Układanie
Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu i całą pracę wykonać w ciągu jednego dnia, bo przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia (darń można przechowywać najwyżej jedną dobę: rolki należy umieścić w cieniu na pryzmie złożonej nie więcej niż z pięciu warstw).
Jeden pracownik może w ciągu dnia ułożyć 100 m2 trawnika (jest to bardzo ciężka praca, choć mało skomplikowana).
Płaty darni należy układać ściśle jeden przy drugim, a miejsca ich połączeń w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze. Rolki rozwija się tak, by w każdej z nich źdźbła skierowane były w tę samą stronę (wszystkie „z włosem” lub wszystkie „pod włos”), dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie.
Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem.
Prace końcowe
Brzegi trawnika przycina się np. ostrym nożem, aby nadać mu odpowiedni kształt (np. zaokrąglony). Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa (aby sprawić, czy jest dostatecznie podlany, można unieść brzeg płatu: powinien być na wskroś przesiąknięty wodą).
Po podlaniu w niektórych miejscach mogą ukazać się przerwy między płatami: należy je wypełnić torfem i uzupełnić klinami z darni lub obsiać mieszanką traw.
Kiedy można użytkować trawnik z rolki?
Darń z folii ukorzenia się w kilka dni po rozłożeniu (można to sprawdzić, próbując ją lekko unieść nad podłoże). Po ułożonej darni można chodzić od razu, ale intensywne korzystanie nie jest wskazane (należy odczekać kilka dni). Ryzyko wyschnięcia w okresie ukorzeniania jest niewielkie, choć oczywiście trawa wymaga odpowiedniego nawadniania w razie suszy.
Po trawniku z darni z gruntu można chodzić dopiero po dwóch tygodniach od jego ułożenia, bo darń taka ma skracane (nawet o połowę) korzenie, kiedy jest oddzielana od podłoża. Opóźnia to jej ukorzenienie na nowym miejscu i łatwiej może dojść do jej przesuszenia.
fot. Dylan Garton - Pixabay.com |
Ceny trawnika z rolki
Zależą od wielkości trawnika (im większy, tym taniej wypada każdy metr kwadratowy), od ukształtowania terenu (droższe jest zakładanie trawnika na pochyłościach). Oczywiście można je ograniczyć, jeśli prace wykonuje się samodzielnie.
Cena trawnika z rolki (materiał i robocizna – wraz z przygotowaniem podłoża) z rolki: 20–40 zł/m2, z czego sama darń kosztuje:
- z folii: 8–15 zł/m2;
- z gruntu: 5–8 zł/m2.
Zakup trawnika z rolki
Warto kupić ok. 5% więcej darni, niż wynika z obliczeń – na ewentualne dosztukowywanie. Dobrej jakości darń jest intensywnie zielona, bez chwastów i ma gęste, białe korzenie. Jej płaty mają jednakowe wymiary (co ułatwia układanie) i nie obsypuje się z nich ziemia. Nie rozpadają się też po uniesieniu za jeden koniec (jeśli tak się dzieje, darń jest przesuszona i będzie się trudniej przyjmować).
Dowiedz się więcej:
- Wiosenne zakładanie trawnika
- Jesienne zakładanie trawnika
- Nasiona na trawnik
- Wiosenne nawożenie trawnika
- Nawożenie trawnika w sezonie
- Jesienne nawożenie trawnika
- Mech na trawniku
- Aeracja trawnika
- Wertykulacja trawnika
- Piaskowanie trawnika
- Wapnowanie trawnika
- Koszenie trawnika
- Zwalczanie chwastów
- Choroby trawnika
- Regeneracja trawnika
- Całoroczna pielęgnacja trawnika
- Narzędzia do pielęgnacji trawnika
- Co zamiast trawnika?
- Przygotowanie trawnika do zimy
Tekst: Magazyn BudujemyDom.pl, zdjęcie tytułowe: Horticulture - Fotolia.com