Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
383
Okazje

Mech na trawniku: skąd się bierze i jak go zwalczać?

Mech pojawia się na trawniku gdy trawa jest osłabiona i niewłaściwie pielęgnowana – najczęściej wtedy gdy ziemia jest ciężka i zbita, na trawniku gromadzi się filc oraz gdy trawnik rośnie w cieniu. Dowiedz się co zrobić aby zapobiegać pojawianiu się mchu oraz jak go zwalczać?

 

Dlaczego mech pojawia się na trawniku?

Mchy należą do tzw. roślin pionierskich potrafiących zasiedlić prawie każde środowisko. To uporczywe chwasty trudne do zwalczenia. W naszych ogrodach możemy je zauważyć na betonowych i kamiennych podjazdach, na doniczkach, a nawet na trawniku. Doskonale rosną pośród źdźbeł, tym lepiej im słabsze są trawy.

Mchy mogą pojawić się na trawniku jeśli spełniony jest przynajmniej jeden z poniższych czynników:

  • kwaśne pH gleby – niewłaściwe dla trawnika
  • ciężka i zbita gleba
  • nadmierne zacienienie trawy
  • nadmierna wilgotność murawy
  • nadmierne nawożenie lub jego brak
  • zbyt rzadki trawnik (gołe place)
  • nadmierne zbicie darni i obecność filcu
  • osłabienie trawnika po przebytych chorobach lub przemarznięciu

Mech na trawniku, fot. Rasbak (CC BY-SA 3.0) -Wikimedia Commons
Fot. Rasbak/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Mech pojawia się zwykle na zaniedbanych trawnikach, które zostały założone na niewłaściwej glebie. Sprzyja mu nadmierne zacienienie, zakwaszenie podłoża oraz zbita ziemia, która powoduje zaleganie wody w wierzchniej warstwie podłoża.

Sposoby na mech
Jak zwalczać mech na trawniku?

Niestety jest to bardzo trudne, czasochłonne, pracochłonne i wymaga zastosowania kilku metod jednocześnie. Poniżej przedstawiamy metody zapobiegania pojawieniu się i zwalczania mchu na trawniku:

Chemiczne zwalczanie mchu
Opryskiwanie mchu środkami ochrony roślinom

Chemiczne środki ochrony roślin zwalczające mech (np. Compo Antymech do Trawników GR, Mogeton 25 WP, Floranid Antymech 09GR, Floranid Quattro GR) są zwykle bardzo skuteczne, jednak nie dają długotrwałych efektów. Zabiegi opryskiwania trzeba systematycznie powtarzać (zwykle co kilka tygodni), gdyż mchy szybko odrastają, dlatego też ochronę chemiczną trzeba połączyć z zabiegami agrotechnicznymi i opisanymi poniżej metodami zapobiegania.

Zanim przystąpimy do opryskiwania musimy krótko skosić trawnik, aby umożliwić dotarcie cieczy roboczej do mchu. Opryskiwanie środkiem przeciwko mchu wykonujemy zwykłym opryskiwaczem, tak samo jak w przypadku innych herbicydów. Preparaty najlepiej stosować od wczesnej wiosny, kiedy to mech rośnie najszybciej. Szczegółowe dawki, terminy stosowania oraz informacje o przygotowaniu cieszy roboczej i zasadach bezpieczeństwa znajdują się na etykiecie – instrukcji stosowania dołączonej do opakowania środków ochrony roślin.

Prawidłowe nawożenie trawnika
Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się mchu?

Tylko regularnie nawożony trawnik będzie żywo-zielony i zdrowy. Na "zdrowej murawie" rzadko kiedy pojawia się mech, gdyż "nie ma dla niego miejsca". O zasilaniu gleby pod trawnikiem nie wolno zapominać! Nawożenie trawnika powinno być poprzedzone analizą gleby (jej składu oraz odczynu). Tylko wtedy będziemy wiedzieli jakich nawozów użyć oraz w jakich dawkach.

Stosowanie nawozów "na oko" może doprowadzić do przenawożenia lub wyjałowienia gleby – niedostatecznego poziomu pierwiastków w glebie. Najlepiej stosować granulowane nawozy mineralne o przedłożonym działaniu (substancje pokarmowe uwalniają się z granulek nawet przez ponad 3 miesiące). Więcej dowiesz się z artykułu: Nawożenie trawników – jak, kiedy i czym nawozić trawnik?

Polecany produkt
34,99 PLN
Nawóz Zawiera zwiększoną ilość żelaza, które zapobiega występowaniu mchu na trawniku. Przeznaczony do nawożenia wszystkich gatunków traw.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Nawozy "antymech" – zwalczające mech

W ostatnich latach na rynku pojawiły się nawozy o nazwie anty mech, stop mech (i inne podobne). Produkowane są przez wielu producentów (Agrecol, Biopon, Pokon, Substral i innych) jednak wszystkie mają jedną cechę wspólną – zawierają siarczan żelaza – substancję ograniczającą wzrost mchu. Najlepiej stosować je wiosną lub jesienią, posypując dawką lub opryskując trawnik wodną zawiesiną (szczegółowe dawki oraz terminy podane są na opakowaniach produktów).

Grabie w ruch
Mechaniczne usuwanie mchu

Najprostszym sposobem na pozbycie się mchu jest jego mechaniczne usunięcie – t.j. wyrwanie - poprzez wygrabianie z murawy. Robimy to przy pomocy zwykłych grabi lub weltykulatora.

Mechaniczne usuwanie mchu, fot. Kate Ter Haar (CC BY-SA 3.0) - Flickr
Fot. Kate Ter Haar/CC BY-SA 3.0/Flickr

Mechaniczne usuwanie mchu przeprowadzamy najlepiej na wiosnę. Wraz z mchem usuwamy starą trawę, patyki i resztki liści.

Niewłaściwa gleba dla traw
Idealna gleba dla mchu

Mech rzadko kiedy pojawia się na podłożu piaszczystym, suchym i przepuszczalny,. Występuje najczęściej na ziemi ciężkiej, zbitej i nadmiernie wilgotnej – pozbawionej dobrego drenażu.

Na ciężkiej ziemi trawy rosną słabo, gdyż ich korzenie nie mogą swobodnie przenikać w głąb podłoża. Mchy nie mają korzeni, przytwierdzają się do podłoża za pomocą krótkich chwytników (ryzoidów), poza tym w sprzyjających warunkach rosną szybciej od trawy.

Ponadto na ciężkiej i zbitej glebie trawy mają utrudnione pobieranie wody w czasie suszy, a po nadmiernych opadach gniją w stojącej wodzie. Aby rozluźnić glebę warto przeprowadzić zabieg aeracji i piaskowania. Na małych powierzchniach można nakłuwać darń widłami.

Trawa najlepiej rośnie w glebie o pH 6,0-6,5, mchu wolą podłoże nieco bardziej kwaśne – ok 5,5. Jeśli na naszym trawniku pojawia się mech warto wtedy zbadać odczyt podłoża. Jeśli będzie zbyt niskie należy zastosować nawóz zawierający wapń – t.j. wykonać wapnowanie czyli odkwaszanie gleby.

Jeśli zakładasz trawnik od nowa przeczytaj artykuł: Przygotowanie gleby pod trawnik

Ciemno i mokro
To lubi mech!

Mchy słabo rosną w czasie suszy, za to w wilgotnym środowisku ich rozwój nabiera tempa, dlatego też trawnik powinniśmy podlewać rzadko a obficie, a nie często i rzadko. Dzięki temu woda wniknie do głębszych warstw podłoża, z których będzie mogła być wykorzystana przez trawy, a d której krótkie ryzoidy mchów nie będą miały dostępu. Podobnie ma to się do nasłonecznienia – w pełnym słońcu mchy szybko przesychają, a w cieniu  rosną doskonale.

W cieniu najlepiej zakładać trawnik z mieszanek nasion traw odpornych na zacienienie. Jeśli trawnik będzie słabo rósł w cieniu warto przemyśleć czy nie lepiej zupełnie zrezygnować z trawy i posadzić rośliny okrywowe.

Warto pamiętać, że w warunkach nadmiernego zacienienia i wilgotności trawnik często bywa porażany przez choroby.

Słaba trawa
Silny mech

Mech szybko się regeneruje i potrafi przetrwać zimę lepiej niż trawa. Poza tym doskonale się rozwija na wiosnę i szybko zarasta obszar na którym rośnie osłabiona trawa (porażona chorobami lub przemarznięta).

Jeśli nasz trawnik jest zaniedbany to szybko pojawi się na nim mech. Sprzyja temu obecność filcu – czyli zeschniętych, obumarłych źdźbeł trawy tworzących na powierzchni gleby gęstą i zbitą strukturę. Utrudnia ona dostęp do gleby powietrza, wody i nawozów. W związku z tym sfilcowana trawa jest osłabiona. Dlatego też niezbędne jest regularne usuwanie filcu poprzez wertykulację oraz krótkie i regularne koszenie trawnika (skoszoną trawę należy usuwać – dowiedz się co zrobić ze skoszoną trawą).

Dowiedz się więcej
Jak pielęgnować trawnik?

Opisujemy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które musisz przeprowadzić – tj. nawożenie, podlewanie, koszenie, wapnowanie, wałowanie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie, dosiewanie i zwalczanie chwastów. Przeczytaj nasz poradnik pielęgnacji trawnika.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Torli Roberts/Freeimages

Zobacz najczęściej czytane artykuły

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty na balkon południowy i zachodni
7. Wrzosy w doniczkach – uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?

Dowiedz się więcej



To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)

Komentarze

Gość Owase

11-04-2022 01:16

Witam wszystkich i Bóg zapłać jak czytasz. Chcę wykorzystać tę okazję, aby złożyć świadectwo o tym wspaniałym rzucającym zaklęcia, który dokonał cudów swoją cudowną mocą. jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy w jakiejkolwiek sprawie, która Twoim zdaniem jest poza Tobą, ...

Gość Sabina

23-01-2021 05:50

Witam, W lecie kupiłam z mężem dom, gdzie trawnik jest do 90 % pokryty mchem. 20% ogrodu jest w cieniu. Więc, ma sens położenie trawy rolowanej i odpowiednią pielengnacjia, jak zostało opisane w artykule, czy będzie lepjej walczyć z mchem?

Gość David

05-11-2020 13:54

Zwalczenie mchu to było nie lada wyzwanie i nieźle trzeba było namęczyc się z tym. Też używaliśmy oprysku, nakłuwaliśmy ziemie widłami, mamy akurat takie z cellfast. Teraz musimy uważać bardzo, dbać o trawnik, przycinać.

Gość Tomko

23-03-2020 12:54

"powinniśmy podlewać rzadko a obficie, a nie często i rzadko." hehehe

Gość Szarl

12-03-2020 11:29

Uwielbiam mech; flancuję go, gdzie się da. Ładny, miękki i zielony mech to mniej koszenia trawy. I właśnie do tego dążę. Prawdę powiedziawszy, natura dobrze wie, że przemysłowa trawa jest wytworem rąk ludzkich, a nie jej własnym. Będzie wypierać wszystko, co sztuczne i mało ...

Gość Karolina

12-01-2020 01:07

Jej. Właśnie taki długi miękki mech jak w lesie jest super! :) jak myślę, że chodzę po takim boso, to jest to przyjemniejsze niż trawa na 100% ;)

Gość ZZ

06-11-2019 17:36

Hah, szukam sposobu, by meszek rozniósł mi się ładnie w naczynku z roślinami owadożernymi, a trafiam na artykuły, jak go zwalczać. Ale dobrze wiedzieć, że wystarczy poczekać, by sam się pojawił. Przeniosę sobie z doniczki któregoś z kwiatków. Oby rósł ;P

Gość Robert Baranowski

19-10-2019 13:17

A właściwie po co zwalczać mech na trawniku, czy to ma jakieś właściwości rakotwórcze? Chodzi mi o to, czy jak ktoś chce to może go sobie hodować zamiast trawnika?

Pokaż wszystkie komentarze

Twoja strona ogrodu