Dlaczego mech pojawia się na trawniku?
Mchy należą do tzw. roślin pionierskich potrafiących zasiedlić prawie każde środowisko. To uporczywe chwasty trudne do zwalczenia. W naszych ogrodach możemy je zauważyć na betonowych i kamiennych podjazdach, na doniczkach, a nawet na trawniku. Doskonale rosną pośród źdźbeł, tym lepiej im słabsze są trawy.
Mchy mogą pojawić się na trawniku jeśli spełniony jest przynajmniej jeden z poniższych czynników:
- kwaśne pH gleby – niewłaściwe dla trawnika
- ciężka i zbita gleba
- nadmierne zacienienie trawy
- nadmierna wilgotność murawy
- nadmierne nawożenie lub jego brak
- zbyt rzadki trawnik (gołe place)
- nadmierne zbicie darni i obecność filcu
- osłabienie trawnika po przebytych chorobach lub przemarznięciu
Niewłaściwa gleba dla traw | Idealna gleba dla mchu
Mech rzadko kiedy pojawia się na podłożu piaszczystym, suchym i przepuszczalny,. Występuje najczęściej na ziemi ciężkiej, zbitej i nadmiernie wilgotnej – pozbawionej dobrego drenażu.
Na ciężkiej ziemi trawy rosną słabo, gdyż ich korzenie nie mogą swobodnie przenikać w głąb podłoża. Mchy nie mają korzeni, przytwierdzają się do podłoża za pomocą krótkich chwytników (ryzoidów), poza tym w sprzyjających warunkach rosną szybciej od trawy.
Ponadto na ciężkiej i zbitej glebie trawy mają utrudnione pobieranie wody w czasie suszy, a po nadmiernych opadach gniją w stojącej wodzie. Aby rozluźnić glebę warto przeprowadzić zabieg aeracji i piaskowania. Na małych powierzchniach można nakłuwać darń widłami.
Trawa najlepiej rośnie w glebie o pH 6,0-6,5, mchu wolą podłoże nieco bardziej kwaśne – ok 5,5. Jeśli na naszym trawniku pojawia się mech warto wtedy zbadać odczyt podłoża. Jeśli będzie zbyt niskie należy zastosować nawóz zawierający wapń – t.j. wykonać wapnowanie czyli odkwaszanie gleby.
▶ Jeśli zakładasz trawnik od nowa przeczytaj artykuł: Przygotowanie gleby pod trawnik
Ciemno i mokro | To lubi mech!
Mchy słabo rosną w czasie suszy, za to w wilgotnym środowisku ich rozwój nabiera tempa, dlatego też trawnik powinniśmy podlewać rzadko a obficie, a nie często i krótko. Dzięki temu woda wniknie do głębszych warstw podłoża, z których będzie mogła być wykorzystana przez trawy, a d której krótkie ryzoidy mchów nie będą miały dostępu. Podobnie ma to się do nasłonecznienia – w pełnym słońcu mchy szybko przesychają, a w cieniu rosną doskonale.
W cieniu najlepiej zakładać trawnik z mieszanek nasion traw odpornych na zacienienie. Jeśli trawnik będzie słabo rósł w cieniu warto przemyśleć czy nie lepiej zupełnie zrezygnować z trawy i posadzić rośliny okrywowe.
Warto pamiętać, że w warunkach nadmiernego zacienienia i wilgotności trawnik często bywa porażany przez choroby.
Słaba trawa | Silny mech
Mech szybko się regeneruje i potrafi przetrwać zimę lepiej niż trawa. Poza tym doskonale się rozwija na wiosnę i szybko zarasta obszar na którym rośnie osłabiona trawa (porażona chorobami lub przemarznięta).
Jeśli nasz trawnik jest zaniedbany to szybko pojawi się na nim mech. Sprzyja temu obecność filcu – czyli zeschniętych, obumarłych źdźbeł trawy tworzących na powierzchni gleby gęstą i zbitą strukturę. Utrudnia ona dostęp do gleby powietrza, wody i nawozów. W związku z tym sfilcowana trawa jest osłabiona. Dlatego też niezbędne jest regularne usuwanie filcu poprzez wertykulację oraz krótkie i regularne koszenie trawnika (skoszoną trawę należy usuwać – dowiedz się co zrobić ze skoszoną trawą).
Jakimi sposobami można zwalczać mech na trawniku?
Niestety jest to bardzo trudne, czasochłonne, pracochłonne i wymaga zastosowania kilku metod jednocześnie. Poniżej przedstawiamy metody zapobiegania pojawieniu się i zwalczania mchu na trawniku:
Chemiczne zwalczanie mchu | Opryskiwanie mchu środkami ochrony roślinom
Chemiczne środki ochrony roślin zwalczające mech (np. Compo Antymech do Trawników GR, Mogeton 25 WP, Floranid Antymech 09GR, Floranid Quattro GR) są zwykle bardzo skuteczne, jednak nie dają długotrwałych efektów. Zabiegi opryskiwania trzeba systematycznie powtarzać (zwykle co kilka tygodni), gdyż mchy szybko odrastają, dlatego też ochronę chemiczną trzeba połączyć z zabiegami agrotechnicznymi i opisanymi poniżej metodami zapobiegania.
Zanim przystąpimy do opryskiwania musimy krótko skosić trawnik, aby umożliwić dotarcie cieczy roboczej do mchu. Opryskiwanie środkiem przeciwko mchu wykonujemy zwykłym opryskiwaczem, tak samo jak w przypadku innych herbicydów. Preparaty najlepiej stosować od wczesnej wiosny, kiedy to mech rośnie najszybciej. Szczegółowe dawki, terminy stosowania oraz informacje o przygotowaniu cieszy roboczej i zasadach bezpieczeństwa znajdują się na etykiecie – instrukcji stosowania dołączonej do opakowania środków ochrony roślin.
Prawidłowe nawożenie trawnika | Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się mchu?
Tylko regularnie nawożony trawnik będzie żywo-zielony i zdrowy. Na "zdrowej murawie" rzadko kiedy pojawia się mech, gdyż "nie ma dla niego miejsca". O zasilaniu gleby pod trawnikiem nie wolno zapominać! Nawożenie trawnika powinno być poprzedzone analizą gleby (jej składu oraz odczynu). Tylko wtedy będziemy wiedzieli jakich nawozów użyć oraz w jakich dawkach.
Stosowanie nawozów "na oko" może doprowadzić do przenawożenia lub wyjałowienia gleby – niedostatecznego poziomu pierwiastków w glebie. Najlepiej stosować granulowane nawozy mineralne o przedłożonym działaniu (substancje pokarmowe uwalniają się z granulek nawet przez ponad 3 miesiące). Więcej dowiesz się z artykułu: Nawożenie trawników – jak, kiedy i czym nawozić trawnik?
Nawozy "antymech" | Siarczan żelaza zwalcza mech
W ostatnich latach na rynku pojawiły się nawozy o nazwie anty mech, stop mech (i inne podobne). Produkowane są przez wielu producentów (Agrecol, Biopon, Pokon, Substral i innych) jednak wszystkie mają jedną cechę wspólną – zawierają siarczan żelaza – substancję ograniczającą wzrost mchu. Najlepiej stosować je wiosną lub jesienią, posypując dawką lub opryskując trawnik wodną zawiesiną (szczegółowe dawki oraz terminy podane są na opakowaniach produktów).
Grabie w ruch | Mechaniczne usuwanie mchu
Najprostszym sposobem na pozbycie się mchu jest jego mechaniczne usunięcie – t.j. wyrwanie - poprzez wygrabianie z murawy. Robimy to przy pomocy zwykłych grabi lub wertykulatora.
Fot. Kate Ter Haar/CC BY-SA 3.0/Flickr Mechaniczne usuwanie mchu przeprowadzamy najlepiej na wiosnę. Wraz z mchem usuwamy starą trawę, patyki i resztki liści. |
Prawidłowa pielęgnacja trawnika zapobiegnie rozwojowi mchu!
Opisujemy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które musisz przeprowadzić – tj. nawożenie, podlewanie, koszenie, wapnowanie, wałowanie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie, dosiewanie i zwalczanie chwastów. Przeczytaj nasz poradnik pielęgnacji trawnika.
- Wiosenne zakładanie trawnika
- Jesienne zakładanie trawnika
- Nasiona na trawnik
- Wiosenne nawożenie trawnika
- Nawożenie trawnika w sezonie
- Jesienne nawożenie trawnika
- Aeracja trawnika
- Wertykulacja trawnika
- Piaskowanie trawnika
- Wapnowanie trawnika
- Koszenie trawnika
- Zwalczanie chwastów
- Choroby trawnika
- Regeneracja trawnika
- Całoroczna pielęgnacja trawnika
- Narzędzia do pielęgnacji trawnika
- Co zamiast trawnika?
- Przygotowanie trawnika do zimy
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: aRTI01 / AdobeStock oraz Phil Mühlenkamp / Dreamstime oraz Torli Roberts / Freeimages