Przygotowanie gleby pod trawnik | 4 najważniejsze czynności!

Planując stworzenie trawnika, z którego będziemy dumni, musimy być przygotowani na szereg prac związanych z jego przygotowaniem i późniejszą pielęgnacją. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie gleby, ponieważ decyduje o późniejszym wzroście trawy.

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Co zrobić w pierwszej kolejności? Jak posprzątać glebę? Dlaczego trzeba przekopać glebę i zbadać jej odczyn? Czy glebę trzeba nawozić przez założeniem trawnika? Dlaczego warto ubić dobrze podłoże?

Porządkowanie terenu i zwalczanie chwastów

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać na terenie przeznaczonym pod przyszły trawnik to prace porządkowe. Jest to bardzo ważna, choć często bagatelizowana czynność. Pozostawienie odpadów z budowy domu ma niekorzystny wpływ na glebę i rośliny. Należy pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń po budowie. Sprzątamy gruz, resztki wapna murarskiego, cegły i kamienie. Dopiero po dokładnym uprzątnięciu możemy ocenić, w jakim stanie jest nasza gleba.

Jeśli dobrze nie uprzątniemy terenu możemy prawie na pewno spodziewać się placów żółknącej i zasychającej trawy.

Jeżeli mamy teren zachwaszczony uciążliwymi chwastami (mniszek, chwastnica, gwiazdnica, perz) to powinniśmy je usunąć. Pojedyncze chwasty można usunąć mechanicznie, jednak gdy występują w dużej liczbie warto zastosować oprysk herbicydami (miesiąc przed założeniem trawnika).

Usuwanie chwastów przed założeniem trawnika
Fot. Paweł Romanowski
Przed założeniem trawnika warto jest zwalczyć chwasty.

Przekopywanie i badanie odczynu

Przygotowanie gleby jest bardzo istotne, ponieważ decyduje o późniejszych wzroście trawy. Gleba pod trawnikiem powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Jeśli mamy inną to musimy dosypać żyznej ziemi lub kompostu (w przypadku gleby piaszczystej) lub piasku (w przypadku ziemi gliniastej).

Wierzchnią warstwę gleby należy przekopać na głębokość szpadla, a następnie wyrównać grabiami. Po obfitym podlaniu należy odczekać około 2 tygodni, aby grunt się ustabilizował. Aby przyspieszyć ten proces można podłoże zwałować. Po ubiciu podłoża najprawdopodobniej zaczną kiełkować chwasty, należy je ponownie usunąć.

Odczyn gleby w naszym ogrodzie możemy ustalić sami za pomocą pehametru lub oddając próbki gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Trawa najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej (pH 5,5 - 6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, mieszamy je wapnem ogrodowym lub kredą.

Przekopywanie ziemi pod przyszły trawnik
Fot. Árpád Bóta, SXC
Odpowiednie przygotowanie podłoża pod przyszły trawnik to podstawa. Pozostawienie odpadów z budowy domu ma niekorzystny wpływ na glebę i rośliny.

Nawożenie gleby przed założeniem trawnika

Nawożenie należy przeprowadzić, co najmniej 7 dni przed siewem nasion traw. Najlepiej wykonać je w trakcie przygotowywania gleby. Aby zasilić podłoże w niezbędne składniki mineralne można wybrać jeden z dostępnych na rynku nawozów startowych lub nawóz uniwersalny do trawników. Granulki nawozów należy bezwzględnie i staranie wymieszać z glebą. Dawki nawozów stosujemy według zaleceń podanych przez producenta na opakowaniu.

Wałowanie podłoża

Po przedsiewnym nawożeniu przygotowujemy ziemię do wysiewu nasion lub do rozłożenia trawnika z rolki. Wałowanie podłoża ma na celu wyrównanie powierzchni oraz zagęszczenie gleby. Wykonujemy je specjalnym walcem - raz w jedną, a raz w drugą stronę, a następnie po przekątnej.

Aby sprawdzić, czy gleba dostatecznie osiadła - stajemy na niej, jeżeli zostawiamy wgłębienie należy ponownie wałować powierzchnię, aż stanie się twarda.

Sposób na piękny trawnik
Fot. Rena Prizant, SXC
Aby móc cieszyć się zieloną murawą należy spełnić 3 warunki: odpowiednio przygotować glebę; wybrać nasiona lub trawę z rolki wysokiej jakości' troskliwie i systematycznie pielęgnować trawnik.

Jak założyć trawnik - z siewu czy z rolki?

Są dwie metody zakładania trawnika - z siewu lub z gotowej darni, pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach. Obie mają swoje wady i zalety. Wybór zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela oraz od charakteru terenu.

Kiedy zakładać trawnik?

I II
III
IV
V
VI VII VIII IX X XI XII
            *          
* W lipcu również można zakładać trawnik (z siewu i z rolki), jednak trzeba go intensywnie podlewać.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści