Dlaczego wapnowanie jest kluczem do zdrowego trawnika?"
Wapnowanie wykonuje się po to, aby podwyższyć zbyt niskie pH podłoża. Gdy gleba jest kwaśna (przy niskim pH), trawa słabiej rośnie (źdźbła są wiotkie, rzadkie i słabe), a na ich miejscu pojawia się mech i skrzyp polny. Zabieg odkwaszania wykonuje się tylko wtedy, gdy jest konieczny! Niepotrzebne wapnowanie może spowodować osłabienie trawy i rozwój chwastów i groźnych chorób.
Wapnowanie trawnika można wykonać rozsiewaczem do nawozów lub rozsypać nawóz ręcznie. |
Idealny moment na wapnowanie murawy: kiedy i dlaczego?
Wapnowanie trawników wykonujemy tylko wtedy, gdy odczyn podłoża jest zbyt kwaśny – t.j. poniżej 5,5. Optymalny odczyn gleby dla trawników to pH 5,5-6,5. Jeśli pH jest powyżej 7, należy zakwasić podłoże nawozem zakwaszającym.
Odczyn podłoża warto sprawdzać co roku, najrzadziej co 2-3 sezony. Najlepiej oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej lub zbadać samemu stosując zestaw paskowy do mierzenia pH – dostępny w każdym centrum ogrodniczym.
Wapnowanie wykonuje się poza sezonem wegetacyjnym – czyli na przedwiośniu, zanim trawnik rozpocznie wegetację (luty/marzec) lub po sezonie, kiedy trawa zakończy już swój wzrost (październik/listopad). Zabieg stosujemy raz na 2-3 sezony, gdyż wapń wolno przenika do głębszych warstw ziemi.
Nawozy odkwaszające: jakie wybrać i jak ich używać?
Do odkwaszania trawnika stosuje się nawozy wapniowe zawierające tlenek wapnia, t.j. dolomit (30% tlenku wapnia) lub kredę nawozową (50%). Na glebach ciężkich stosuje się więcej nawozów wapniowych niż na lekkich.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: photoidea, schulzie / Adobe Stock oraz Jill_J_Jenkins / Pixabay