Logo
Logo

Co siać i sadzić we wrześniu? | Lista roślin

Wrzesień zazwyczaj pozwala nam jeszcze cieszyć się ciepłymi dniami, ale to jednocześnie początek jesieni i coraz krótsze dni. Można jeszcze wysiać warzywa o krótkim okresie wegetacji, a także rozpocząć jesienne sadzenie drzew i krzewów. To także dobry czas na sadzenie cebulek wiosennych kwiatów oraz kontynuowanie wysiewu poplonu na nawóz zielony.

Spis treści
Jakie warzywa można jeszcze wysiać we wrześniu?
Jak sadzić cebulki kwiatowe?
Jakie byliny dzielimy i sadzimy we wrześniu?
Czas sadzenia iglaków i krzewów zimozielonych?
Jakie rośliny owocowe można sadzić we wrześniu?
Czy można wysiewać trawnik we wrześniu?
Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach

Jakie warzywa można jeszcze wysiać we wrześniu?

Pierwsza połowa miesiąca to jeszcze dobra pora na wysiew nasion warzyw, charakteryzujących się krótkim okresem wegetacyjnym, czyli m.in.

Ponadto, we wrześniu można wysiać także roszponkę na zbiór zimowy oraz szpinak, który będzie można zebrać także kolejnej wiosny.

We wrześniu można także sadzić cebulę dymkę i czosnek (z ząbków), który będzie można zbierać latem następnego roku.

Wrześniowe sadzenie cebulek kwiatowych

Z początkiem września można rozpocząć w ogrodzie sadzenie najbardziej popularnych kwiatów cebulowych, np.:

Warto pamiętać, aby wybierać i sadzić cebulki duże i zdrowe (bez oznak chorób i uszkodzeń), a przed sadzeniem zabezpieczyć je środkiem grzybobójczym (np. namoczyć przez około godzinę w odpowiednim preparacie do zaprawiania cebul). W trakcie samego sadzenia należy pamiętać, że cebulki sadzimy zawsze piętką do dołu i na głębokość odpowiadającą trzem długościom cebuli.

Cebulki możemy posadzić także w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach, ale w takim przypadku należy pamiętać, żeby na czas zimy je zabezpieczyć (np. zadołować, czyli wkopać w ogrodzie). Wiosną, gdy grunt już na dobre rozmarznie, donice wykopujemy i ustawiamy w wybranym miejscu.

Jakie byliny dzielimy i sadzimy we wrześniu?

Ostatni miesiąc lata, to także bardzo dobry moment na sadzenie (lub dzielenie i rozsadzanie) wielu ogrodowych bylin, np.:

Oprócz sadzenia bylin na początku września można jeszcze kontynuować sadzenie (lub wysiew) ogrodowych kwiatów dwuletnich, w tym między innymi:

Wrzesień, jak sama nazwa wskazuje, to także pełnia sezonu na sadzenie wrzosów, które w tym okresie pięknie kwitną w różnych brawach. Przy ich sadzeniu należy pamiętać o tym, że potrzebują kwaśnego podłoża, słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnego podłoża i umiarkowanego nawadniania.

Wrzesień – czas sadzenia iglaków i krzewów zimozielonych

Od połowy sierpnia i we wrześniu można sadzić i przesadzać krzewy ogrodowe, a w szczególności to dobry czas na sadzenie popularnych iglaków (np. żywotniki, cyprysiki, świerki, cisy, jałowce) i krzewów zimozielonych (np. bukszpany, mahonie, różaneczniki, laurowiśnie, ogniki). Najlepiej zakończyć ich sadzenie pod koniec miesiąca, aby rośliny zdążyły jeszcze dobrze ukorzenić się przed zimą.

Jakie rośliny owocowe można sadzić we wrześniu?

Przez cały miesiąc można sadzić właściwie wszystkie drzewa i krzewy (także owocowe) uprawiane w doniczkach (ukorzenione). Na sadzenie okazów z tzw. gołym korzeniem lepiej poczekać do jesieni lub wczesnej wiosny.

Pierwsze tygodnie września są również optymalnym czasem na sadzenie truskawek, ale także krzewów borówek amerykańskich oraz jagody kamczackiej.

Trawnik z siewu we wrześniu

Pierwsze tygodnie miesiąca, to także jeszcze wciąż dobre warunki, aby wysiać nasiona traw i założyć trawnik. Oprócz terminu wiosennego (kwiecień/maj), okres przełomu sierpnia i września jest także bardzo dobrym momentem na wysiew nasion traw. W tym czasie mamy jeszcze stabilną, ciepłą pogodę, mało ryzyko wystąpienia susz i upałów oraz odpowiednią ilość wilgoci w glebie – wszystko to sprzyja kiełkowaniu i wzrostowi trawy. Przed założeniem trawnika, należy oczywiście dobrze przygotować (oczyścić z chwastów, spulchnić i wyrównać) podłoże. Optymalne warunki dla wzrostu trawnika, to przepuszczalna, gliniasto-piaszczysta gleba o pH w granicach 5,5-7, a jej warstwa powinna wynosić minimum 20-30 cm.

Warto także wybrać odpowiednią mieszankę traw, dostosowaną do warunków oraz funkcji jaką ma pełnić trawnik – rekreacyjny, ozdobny, sportowy, odporny na deptanie, czy np. w lekkim cieniu itd. Należy także pamiętać, aby po wysianiu nasion regularnie i obficie nawadniać powierzchnię przyszłej murawy, aby trawa szybko (zwykle po 10-14 dniach) wzeszła i zazieleniła się.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: coloboque/Pixabay ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:

Autor
Co siać i sadzić we wrześniu? | Lista roślin
Co siać i sadzić we wrześniu? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu