Lak pachnący (Cheiranthus cheiri), inaczej lak wonny, należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W ogrodach uprawia się go od XVI wieku. To roślina dwuletnia, osiągająca 30-50cm wysokości.

Posiada długie, lancetowate liście. Kwiaty są drobne, czteropłatkowe, zebrane w groniaste kwiatostany. Mają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę. Wydzielają intensywny zapach. Lak kwitnie od kwietnia do czerwca.

Wymagania i uprawa:

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ciepłych. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowane wilgotne. Nasiona wysiewa się od maja do czerwca (zakwitnie w przyszłym roku). Kiełkują po 1-2 tygodniach. Młode okazy zaleca się podlewać (szczególnie w okresie susz). Wierzchołki pędów warto uszczykiwać dla lepszego rozkrzewienia. Laki można także dokarmiać 2-3 krotnie nawozami wieloskładnikowymi. Przed nadejściem zimy powinny być okryte (np.: agrowłókniną). Wczesną wiosną rośliny przesadza się na miejsce stałe. Po przekwitnięciu można pozostawić owocostany do lata - lak często rozmnaża się z samosiewu.

Zastosowanie:

Lak pachnący to tradycyjna roślina rabatowa od wieków uprawiana w ogrodach rustykalnych. Dobrze komponuje się z tulipanami i innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną. Ze względu na przyjemnie pachnące kwiaty, laki warto sadzić w pobliżu ławek, placów zabaw i innych elementów wypoczynkowych. Oprócz tego często uprawia się je w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Nadaje się na kwiat cięty - długo utrzymuje się w wazonie.

zdjęcie: rosier - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3811778