Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
47
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Krok po kroku: jesienne zakładanie trawnika z siewu

Najlepszy moment na zakładanie trawnika z siewu to jesień. Nasiona traw wzmocnią się i wykiełkują w odpowiednim czasie, aby na wiosnę cieszyć nas gęstą, zieloną murawą. Praca ta wymaga dużo czasu i zaangażowania ogrodnika, ale często okazuje się nawet 10 razy tańsza niż kupno gotowej murawy z rolki. Oprócz tego, sposób zakładania trawnika ma znaczenie w późniejszej jego pielęgnacji. Warto się o tym dowiedzieć przed podejmowaniem "trawnikowych" decyzji.

Termin na zakładanie trawnika

We wrześniu, po ciepłym lecie gleba jest już dobrze nagrzana, co sprzyja szybkiemu kiełkowaniu nasion traw. Nie ma jeszcze ryzyka przymrozków, a zwiększona ilość opadów i zmniejszone parowanie zapewniają odpowiednią wilgotność do rozwoju młodej trawy.

Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion to 6-8oC więc nawet wrześniowe wieczory nie będą dla niej zbyt chłodne. W kilka tygodni od wysiewu trawa stworzy gęsty zielony dywan, który bezpiecznie przetrwa zimowe mrozy

Przygotowanie gleby przed wysiewem

"Grunt to podłoże!" – nawet najlepsze trawy nie stworzą gęstej murawy na słabej ziemi. Skład chemiczny i struktura podłoża mają kluczowy wpływ na zdolność kiełkowania nasion ich siłę wzrostu.

Skład chemiczny podłoża

Przed wysiewem nasion warto pobrać i zbadać próbkę w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Po analizie jej składu w laboratorium będziemy wiedzieć, czy powinniśmy uzupełnić niedobory pierwiastków odpowiednimi nawozami mineralnymi. Pamiętajmy przy tym, aby jesienią nie nawozić gleby azotem – wpływa on na szybki wzrost traw, co przed zimą byłoby dla niej niekorzystne.

Trawy najlepiej będą rosnąć w podłożu o pH 5,6-6,5. Lubią lekką, dobrze przepuszczalną ziemię, z dużą zawartością próchnicy.

Jeśli pH naszego podłoża jest zbyt kwaśne, będzie trzeba je zwapnować odpowiednim nawozem (np. dolomitem lub kredą). Jeśli zbyt zasadowe – wybieramy odpowiedni, zakwaszający nawóz. Na rynku można znaleźć specjalne podłoże do trawników.

Struktura podłoża

 • Ciężką ziemię gliniastą trzeba będzie "rozluźnić", t.j. wymieszać z gruboziarnistym piaskiem (który ją rozluźni) i torfem niskim (który pomoże magazynować wodę). Nie stosuj torfu wysokiego, gdyż jest on bardzo kwaśny!

 • Gleby piaszczyste i ubogie trzeba za to wzbogacić w materię organiczną (próchnicę) najlepiej w postaci wcześniej wymienionego torfu, żyznej ziemi kompostowej, podłoża po pieczarkach lub specjalnego podłoża do zakładania trawników.

Krok po Kroku: przygotowanie gleby

Przygotowanie gleby to najważniejszy, a niestety najczęściej pomijany etap zakładania trawnika. Od niego zależy najwięcej, gdyż bezpośrednio wpływa na żyzność podłoża, zdolność magazynowania wody, kiełkowanie nasion i wzrost murawy.

1. Najważniejsze jest dokładne przekopanie gleby widłami na głębokość 20 cm i usunięcie wszystkich chwastów, patyków, kamieni i zanieczyszczeń. Trzeba to zrobić dokładnie, czasem nawet kilkukrotnie. Można użyć glebogryzarki i po każdorazowym przejeździe usunąć z gleby wszystkie fragmenty chwastów.

wyrywanie chwastow przed wysiewam nasion traw fot. sever180 - Fotolia.com
Fot. sever180/Fotolia

2. Następnie grudki ziemi trzeba rozkruszyć grabiami i wyrównać dobrze powierzchnię ziemi.
W przypadku gliniastej ziemi rozsyp 1-2 cm warstwę piasku i ponownie zagrab. Następnie przekop ziemię z gotowym podłożem do trawników lub wysyp na powierzchni warstwę 5-10 cm. Zagrab ponowie, dwukrotnie na krzyż tak, by wierzchnia warstwa była dobrze wymieszana.

grabienie podloza pod trawnik fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Fot. Photographee.eu/Fotolia

3. Kolejnym etapem jest wyrównywanie podłoża. Możesz to zrobić stopami lub specjalnym ciężkim walcem ogrodowym.

walowanie podloza fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Fot. Photographee.eu/Fotolia

Najlepsze nasiona traw

Każdy, kto choć raz w życiu zakładał trawnik, wie doskonale, że wybór najtańszej mieszanki, choć z pozoru wydaje się być sporą oszczędnością, to najszybsza droga do porażki i... kolejnego zakładania trawnika, co w ogólnym rozrachunku wychodzi znacznie drożej, niż kupienie markowego produktu wysokiej jakości.

Na naszym zielonym dywanie nie można oszczędzać! Od wyboru odpowiedniej mieszanki nasion traw zależy wygląd naszego przyszłego trawnika.

Dobra mieszanka nasion traw gazonowych (specjalnych gatunków i odmian przeznaczonych do zakładania trawników przydomowych) powinna składać się przynajmniej z 2-3 gatunków. Najczęściej z życicy trwałej (Lolium perenne), nazywanej rajgrasem angielskim, kostrzewy czerwonej (Festuca rubra), kostrzewy owczej (F. ovina) i kostrzewy trzcinowej (F. arundinacea) oraz wiechliny łąkowej (Poa pratensis) i mietlicy pospolitej (Agrostis capillaris).

 • Na trawniki intensywnie użytkowane (sportowe), narażone na zdzieranie i rozrywanie darni, pożądane są mieszanki z wąskolistnymi odmianami wiechliny łąkowej, najczęściej w kombinacji z późnymi odmianami życicy trwałej o wąskiej blaszce liściowej.
 • Dla suchych warunków glebowych poleca się dodatek nasion kostrzewy czerwonej kępowej lub kostrzewy trzcinowej. Mieszanki zawierające kostrzewę trzcinową lub kostrzewę owczą mają mniejsze wymagania siedliskowe i mogą być wysiewane na lżejszych glebach.

 • Dostępne są także specjalne mieszanki renowacyjne (regeneracyjne), które służą do szybkiego uzupełniania brakujących fragmentów muraw, najczęściej sportowych i ozdobno-rekreacyjnych, które zawierają zwykle szybkorosnące rajgrasy angielskie (życice).
Unikaj mieszanek, które zawierają rajgras oldenburski (życicę mieszańcową) oraz rajgras holenderski (życicę westerwoldzką), gdyż są to trawy szybkorosnące, ale jednoroczne i nie przetrwają mroźnej zimy!

Wysiew nasion. Jak to zrobić?

Nasiona można wysiewać kilkanaście dni po ostatnich pracach ziemnych, by gleba mogła się ustabilizować. Wysiej nasiona w pogodny dzień (najlepiej przed zapowiadanym deszczem). Potrząśnij opakowaniem, by duże i małe nasiona dobrze się wymieszały.

Gleba pod siew powinna być wilgotna, ale nie nadmiernie mokra. Nie wolno siać na suchą glebę!


Fot. Elenathewise/Fotolia

By zapobiec rozwojowi mchu wybierz nasiona zaprawione siarczanem żelaza (nasiona mają wtedy niebieskawy kolor).

Przed samym wysiewem rozgrab delikatnie ubitą ziemię i podlej ją, by zwilżyć powierzchnię. Zmierz dobrze cały teren działki na którym planujesz założyć trawnik i oblicz zapotrzebowanie na nasiona. Przyjmuje się, że 1 kg nasion traw wystarcza na obsianie około 40 m2 trawnika. Wytycz mniejsze obszary i rozdziel odpowiednie partie nasion.

Krok po kroku: siew nasion

1. Nasiona wysiej "na krzyż" – wzdłuż i w poprzek (1 kg na 40 m2).
Możesz wysiewać je ręcznie lub przy wykorzystaniu specjalnego siewnika, który będziesz wykorzystywać później do rozrzucania nawozów. Nie wysiewaj więcej nasion niż potrzeba. Jeśli część z nich pozostanie, to przechowaj je na ewentualne dosiewki.

wysiane nasiona traw fot. dima pics - Fotolia

2. Następnie zagrab powierzchnię, aby przykryć je ziemią.
Użyj grabi wachlarzowych do lekkiego wymieszania nasion z ziemią. Dzięki temu nie będą wymywane podczas deszczu czy wyjadane przez ptaki. Zagrab teren dwukrotnie, raz wzdłuż, a drugi raz w poprzek.

3. Następnie ubij powierzchnię lekkim wałem do trawników i podlej delikatnym strumieniem wody.
Już po kilku dniach pojawią się pierwsze siewki, a po 3 tygodniach wykiełkują ostatnie nasiona. Na gotowy trawnik z siewu będziesz musiał poczekać ponad miesiąc. Przez kilka tygodni utrzymuj stale lekką wilgotność podłoża, aby umożliwić nasionom kiełkowanie, a młodej trawie wzrost.

kielkujaca mloda trawa fot. Ralf Geithe - Fotolia
Fot. Ralf Geithe/Fotolia

Najczęstsze błędy

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża pod przyszły trawnik – pozostawienie chwastów lub ich części, grudek ziemi, kamieni lub resztek materiałów po budowie.
» Rada
: Użyj mechanicznej glebogryzarki lub przekop dokładnie teren szpadlem. Usuń dokładnie wszystkie zanieczyszczenia z gleby i resztki chwastów. Następnie wyrównaj teren, by nie pozostały grudki.

Nierównomierny wysiew – zbytnie zagęszczenie nasion wydłuża ich kiełkowanie i powoduje, że trawa rośnie placami, między którymi są gołe płaty ziemi.
» Rada: Do wysiewu wykorzystaj specjalny siewnik lub jeśli zamierzasz wysiewać ręcznie podziel teren na mniejsze fragmenty i odmierz odpowiednią ilość nasion – na 1m2 wysiewa się około 25 g nasion traw.

Wysiewanie tanich nasion – często w składzie tanich produktów są trawy pastewne, które charakteryzują się bardzo szybkim kiełkowaniem, a później kępowym wzrostem, psującym efekt wizualny trawnika. Wiele z nich to gatunki jednoroczne.
» Rada: Kupuj tylko produkty renomowanych firm. Unikaj podejrzanie niskich promocyjnych cen i wyprzedaży. Nie warto oszczędzać, bo trawnik będzie trzeba zakładać od nowa.

Zbyt gruba lub zbyt cienka warstwa ziemi przykrywająca nasiona po wysiewie – warstwa nie powinna przekraczać 1 cm, jeśli jest grubsza nasiona traw nie skiełkują. Za to nasiona bez przykrycia ziemią narażone będą na wywiewanie przez wiatr, wyjadanie przez ptaki lub wymywanie przez wodę.
» Rada: Po wysianiu nasion przykryj je 0,5-1 cm warstwą ziemi, a następnie lekko zwałuj walcem ogrodowym.

Zaniedbywanie podlewania lub zbyt intensywne podlewanie – w czasie kiełkowania nasiona wymagają stałego nawadniania – najlepiej wieczorem, lekkim strumieniem wody. Kiełkowanie nasion jest rozłożone w czasie (trwa od 7 do 21 dni w zależności od gatunku). Podlewanie nasion traw zbyt mocnym strumieniem – powoduje to ich wymywanie i przemieszczanie, co skutkuje powstawaniem pustych miejsc na trawniku.
» Rada: Ustaw zraszacze drobnokropelkowe lub użyj konewki z sitkiem i podlewaj codziennie przez miesiąc, aż skiełkują ostatnie nasiona.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Jesienne porady ogrodowe, magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski, zdjęcie tytułowe: timages/Fotolia.com


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu