Logo
Logo

Sadzenie drzewek owocowych z gołym korzeniem: krok po kroku

Jesień to najlepszy czas na sadzenie jabłoni i innych drzewek owocowych. Od października łatwo kupisz sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Są one w uśpieniu, ale nie zwlekaj z sadzeniem, by korzenie nie obeschły. W wilgotnym podłoży szybko się zregenerują. Korzenie są w stanie rosnąć pod ziemią także zimą, nawet jeśli części nadziemne są uśpione. Najważniejsze podczas sadzenia to zadbanie, by wyrosły najszybciej, jak to możliwe, oraz mogły zaopatrzyć w wodę i składniki pokarmowe liście, pędy i kwiaty rośliny w okresie wzrostu.

Spis treści
Od czego zacząć? Jak przygotować ziemię i dołek do sadzenia? Co zrobić z drzewkami przed sadzeniem? Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe?

Od czego zacząć?

Nim rozpoczniesz sadzenie wybierz odpowiednie miejsce do uprawy jabłoni: jasne, słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Przestrzegaj poniższych wskazówek, a Twoje drzewko jabłoni bezpiecznie przetrwa zimę i wiosną szybko rozpocznie wzrost. Dowiedz się więcej o zakładaniu sadu w ogrodzie i uprawie własnych drzew owocowych

sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Przygotowanie ziemi

Przygotowanie ziemi

  1. WYKOP głęboki dołek co najmniej 10 cm szerszy i głębszy od bryły korzeniowej, a najlepiej jeszcze większy.
  2. ROZKRUSZ ziemię widłami, by ją dobrze rozluźnić i napowietrzyć. Stworzysz idealne warunki do rozwoju korzeni, które potrzebują zarówno wilgoci jak i powietrza!
  3. DODAJ do dołka dobrze rozłożony kompost, by poprawić przepuszczalność gliniastej ziemi i zdolność do zatrzymywania wilgoci na piaszczystym terenie.

sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Przygotowanie drzewek

Przygotowanie drzewek

  1. WSTAW sadzonki do wiadra z wodą na 1-2 godziny, by dobrze "napiły się" wody.
  2. USUŃ bardzo długie, martwe i uszkodzone korzenie przed sadzeniem.
  3. PRZYTNIJ także część nadziemną o 1/3 natychmiast po posadzeniu. W ten sposób ograniczysz rozmiar części nadziemnych, które muszą zostać zaopatrzone w wodę w pierwszym roku wzrostu, i zapewnisz większą stabilność roślinie w czasie ukorzeniania się.

sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Sadzenie drzewek

Sadzenie drzewek

  1. ZASYP dołem spulchnionym podłożem i UBIJ ziemię stopami.
  2. ZRÓB zagłębienie w podłożu dookoła nowej rośliny, a następnie obficie PODLEJ, by ziemia dobrze opadła.
  3. ŚCIÓŁKUJ ziemię dookoła nowo posadzonej rośliny 5-centymetrową warstwą kompostu, pomożesz jej zatrzymać wilgoć przy korzeniach.

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: 7Monarda / Fotolia

Autor
Sadzenie drzewek owocowych z gołym korzeniem: krok po kroku
Sadzenie drzewek owocowych z gołym korzeniem: krok po kroku
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu