Logo
Logo

Jak sadzić jesienią drzewka owocowe (z gołym korzeniem)? Proste wskazówki krok po kroku!

Marzysz o własnym sadzie pełnym soczystych owoców? Jesień to idealny czas, aby zacząć! Dowiedz się, jak krok po kroku sadzić drzewka owocowe z gołym korzeniem i cieszyć się ich pięknem przez wiele lat. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić dobrze i uniknąć błędów!

Streszczenie artykułu
Sadzenie drzewek owocowych z gołym korzeniem to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Kluczowe jest wybór odpowiedniej rośliny, której korzenie nie są uszkodzone, a pąki są zdrowe i dobrze rozwinięte. Drzewka najlepiej sadzić jesienią, kiedy są w stanie spoczynku, a gleba jest jeszcze ciepła. Przed posadzeniem drzewka, należy przygotować odpowiednie miejsce. Dziura powinna być na tyle duża, aby pomieścić korzenie drzewka bez ich zginania. Następnie, drzewko umieszcza się w dołku, rozkładając korzenie, a glebę ubija się, aby nie było pustych przestrzeni. Po posadzeniu, drzewko należy obficie podlać, a następnie przyciąć korony, aby stymulować wzrost nowych pędów. Pielęgnacja po posadzeniu jest równie ważna - młode drzewka wymagają regularnego podlewania, a glebę wokół nich warto ściółkować, aby utrzymać wilgoć. Wiosną drzewka powinny być nawożone, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze do wzrostu. Wszystkie te czynności przyczyniają się do prawidłowego rozwoju drzewka i zapewniają mu najlepsze warunki do wzrostu.
Spis treści
Dlaczego jesienią warto sadzić owocówki? Od czego zacząć? Jak przygotować ziemię i dołek do sadzenia? Co zrobić z drzewkami przed sadzeniem? Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe?

Dlaczego jesień to najlepszy czas, by sadzić drzewka z gołym korzeniem?

Jesień to najlepszy czas na sadzenie jabłoni i innych drzewek owocowych. Od października łatwo kupisz sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Są one w uśpieniu, ale nie zwlekaj z sadzeniem, by korzenie nie obeschły. W wilgotnym podłożu szybko się zregenerują. Korzenie są w stanie rosnąć pod ziemią także zimą, nawet jeśli części nadziemne są uśpione. Najważniejsze podczas sadzenia to zadbanie, by wyrosły najszybciej, jak to możliwe, oraz mogły zaopatrzyć w wodę i składniki pokarmowe liście, pędy i kwiaty rośliny w okresie wzrostu.

Prawidłowe posadzenie drzewka owocowego jest kluczem do jego zdrowego wzrostu i obfitych plonów w przyszłości. Wybór odpowiedniego miejsca, przygotowanie ziemi i dbałość o młode sadzonki zapewnią nam cieszenie się pięknem i korzyściami płynącymi z własnego sadu.

Jak zacząć przygodę z sadzeniem drzewek?

Nim rozpoczniesz sadzenie wybierz odpowiednie miejsce do uprawy jabłoni: jasne, słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Przestrzegaj poniższych wskazówek, a Twoje drzewko jabłoni bezpiecznie przetrwa zimę i wiosną szybko rozpocznie wzrost. Dowiedz się więcej o zakładaniu sadu w ogrodzie i uprawie własnych drzew owocowych

sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Przygotowanie ziemi

Jak przygotować podłoże pod drzewko owocowe?

Zastanawiasz się, dlaczego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie ziemi? To proste! Dzięki temu Twoje drzewko będzie miało wszystko, czego potrzebuje do zdrowego wzrostu

  1. WYKOP głęboki dołek co najmniej 10 cm szerszy i głębszy od bryły korzeniowej, a najlepiej jeszcze większy.
  2. ROZKRUSZ ziemię widłami, by ją dobrze rozluźnić i napowietrzyć. Stworzysz idealne warunki do rozwoju korzeni, które potrzebują zarówno wilgoci jak i powietrza!
  3. DODAJ do dołka dobrze rozłożony kompost, by poprawić przepuszczalność gliniastej ziemi i zdolność do zatrzymywania wilgoci na piaszczystym terenie.

sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Przygotowanie drzewek

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak przygotować drzewko do sadzenia?

Nie zapominaj o regularnym podlewaniu młodych drzewek, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po posadzeniu. To klucz do ich zdrowego rozwoju.

  1. WSTAW sadzonki do wiadra z wodą na 1-2 godziny, by dobrze "napiły się" wody.
  2. USUŃ bardzo długie, martwe i uszkodzone korzenie przed sadzeniem.
  3. PRZYTNIJ także część nadziemną o 1/3 natychmiast po posadzeniu. W ten sposób ograniczysz rozmiar części nadziemnych, które muszą zostać zaopatrzone w wodę w pierwszym roku wzrostu, i zapewnisz większą stabilność roślinie w czasie ukorzeniania się.

sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Sadzenie drzewek

Krok po kroku: Jak prawidłowo posadzić drzewko owocowe?

Sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem nie jest trudne. Aby jednak mieć pewność, że sadzonki po zasadzeniu będą się dobrze rozwijać i zdrowo rosły, warto znać kilka ważnych wskazówek.

  1. ZASYP dołem spulchnionym podłożem i UBIJ ziemię stopami.
  2. ZRÓB zagłębienie w podłożu dookoła nowej rośliny, a następnie obficie PODLEJ, by ziemia dobrze opadła.
  3. ŚCIÓŁKUJ ziemię dookoła nowo posadzonej rośliny 5-centymetrową warstwą kompostu, pomożesz jej zatrzymać wilgoć przy korzeniach.

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: 7Monarda / Fotolia

Autor
Jak sadzić jesienią drzewka owocowe (z gołym korzeniem)? Proste wskazówki krok po kroku!
Jak sadzić jesienią drzewka owocowe (z gołym korzeniem)? Proste wskazówki krok po kroku!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl