Logo
Logo

Te rośliny możesz jeszcze sadzić w listopadzie. Nie czekaj do mrozów, bo będzie za późno

Listopad to nie tylko czas przygotowań do zimy, ale również idealna okazja do wzbogacenia Twojego ogrodu o nowe drzewa i krzewy owocowe. Czy wiesz, że sadząc je teraz, zapewnisz im lepszy start w nadchodzącym sezonie? Nie pozwól, aby zbliżające się mrozy zatrzymały Cię od stworzenia owocowego raju w Twoim ogrodzie. Odkryj z nami, które drzewa i krzewy owocowe możesz jeszcze zasadzić w listopadzie i dlaczego właśnie teraz jest najlepszy moment, aby to zrobić. Przygotuj swoje narzędzia, wybierz idealne miejsce i zacznij swoją ogrodniczą przygodę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o listopadowym sadzeniu, które przyniesie obfite plony w przyszłym roku!

Listopad w ogrodzie to czas, który wielu z nas kojarzy głównie z przygotowaniami do zimy. Jednak dla zapalonych ogrodników, to także ostatni dzwonek na wzbogacenie ogrodu o nowe drzewa i krzewy owocowe. Sadzenie w tym okresie ma wiele zalet, a odpowiednio dobrane gatunki mogą doskonale przygotować się do zimy i obficie owocować w kolejnym sezonie.

Dlaczego warto sadzić teraz?

Jesień to idealny czas na sadzenie drzew owocowych. W tym okresie rośliny wchodzą w fazę spoczynku, co ułatwia im adaptację do nowego środowiska. Sadząc drzewa owocowe w listopadzie, dajemy im szansę na rozwinięcie silnego systemu korzeniowego przed nadejściem mrozów. To z kolei przekłada się na lepsze przygotowanie do intensywnego wzrostu wiosną. 

Podobnie jak drzewa, krzewy owocowe również doskonale przyjmują się, gdy są sadzone jesienią. Sadzenie krzewów owocowych w tym czasie pozwala im na lepsze ukorzenienie i przygotowanie do zimy, co przekłada się na obfitsze plony w przyszłym roku.

Sadzenie w listopadzie ma wiele korzyści. Rośliny mają więcej czasu na aklimatyzację i rozwijają silniejszy system korzeniowy, co przekłada się na ich lepszy wzrost i kwitnienie w przyszłym roku. Ponadto, jesienna wilgoć i niższe temperatury sprzyjają ukorzenianiu się roślin, co jest kluczowe dla ich przyszłego rozwoju.

Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność
Przeczytaj także
Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność

Podczas jesiennego sadzenia skupmy się na roślinach odpornych na niskie temperatury, które nie boją się mroźnych wiatrów. Do wyboru mamy sadzonki z gołym korzeniem oraz te hodowane w doniczkach w szkółkach. Warto pamiętać, że drzewa owocowe z zabezpieczoną bryłą korzeniową lepiej adaptują się po posadzeniu w ziemi, choć ich cena jest wyższa w porównaniu do innych sadzonek.

Kiedy najlepiej sadzić drzewa i krzewy owocowe? Jesienią czy wiosną?

Większość drzew i krzewów owocowych najlepiej sadzić jesienią, chociaż istnieją pewne wyjątki. Poniżej przedstawiamy najlepsze terminy sadzenia różnorodnych gatunków drzew i krzewów owocowych.

Sadzenie jesienne

 • Agrest – od połowy października do początku listopada (możliwe również wiosną).
 • Aronia – październik do połowy listopada (możliwe również wiosną).
 • Jabłoń – październik do połowy listopada (możliwe również wiosną).
 • Jeżyna bezkolcowa – październik do połowy listopada (możliwe również wiosną).
 • Maliny – koniec października do początku listopada (gorszy termin to wiosna).
 • Leszczyna – październik do listopada (możliwe również wiosną).
 • Orzech włoski – październik (zalecane okrycie na zimę, możliwe również wiosną).
 • Porzeczki – październik do połowy listopada (możliwe również wiosną).
 • Śliwa – październik do połowy listopada (możliwe również wiosną).
 • Winorośl – październik do listopada (możliwe również wiosną).

Sadzenie wiosenne

 • Brzoskwinie – marzec do kwietnia (sadzenie jesiennie wymaga okrycia na zimę).
 • Czereśnie – marzec do kwietnia (sadzenie jesiennie wymaga okrycia na zimę).
 • Grusza – marzec do kwietnia (sadzenie jesiennie może powodować przemarzanie).
 • Morele – marzec do kwietnia (sadzenie jesiennie wymaga okrycia na zimę).
 • Wiśnia – marzec do kwietnia (sadzenie jesiennie wymaga okrycia na zimę).

Sadzenie jesienne lub wiosenne

Niektóre rośliny mogą być sadzone zarówno jesienią, jak i wiosną. Wśród nich znajdują się:

 • Jagoda kamczacka
 • Leszczyna
 • Orzech włoski
 • Winorośl

Kiedy jednak jest zbyt późno na sadzenie drzewek owocowych? Do jakiego momentu można je sadzić?

Nie istnieje konkretna data graniczna, ale kluczowe jest, aby unikać sadzenia, gdy gleba jest zamarznięta. Niewłaściwy czas sadzenia może prowadzić do uszkodzenia lub nawet zniszczenia młodych roślin przez niskie temperatury.

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Jak jesienią sadzić owocówki? Krok po kroku

Proces sadzenia drzewek owocowych nie jest skomplikowany, ale wymaga pewnej staranności i przestrzegania poniższych wskazówek:

 • Kluczowe jest przygotowanie odpowiedniego miejsca – wybierz lokalizację, która zapewni roślinom wystarczająco dużo przestrzeni do wzrostu i rozwoju.
 • Pamiętaj, że zarówno drzewa, jak i krzewy owocowe potrzebują dostatecznej ilości światła słonecznego, dlatego ważne jest, aby nie sadzić ich zbyt blisko siebie.
 • Przygotuj glebę, dodając kompost, co zapewni lepsze warunki dla roślin. Następnie wykop dołek o odpowiedniej wielkości.
 • Sadząc drzewko, upewnij się, że jest ono ustawione pionowo, a korzenie są równomiernie rozłożone.
 • Jeśli sadzisz roślinę z gołym korzeniem, zwróć uwagę, aby szyjka korzeniowa znajdowała się tuż nad powierzchnią ziemi.
 • Po posadzeniu drzewka delikatnie potrząśnij nim, aby korzenie dobrze ułożyły się w glebie, następnie podepcz ziemię wokół rośliny i obficie ją podlej.
 • W przypadku młodych, delikatnych drzewek, warto je dodatkowo ustabilizować, przywiązując do podpórki. 

Listopad to idealny czas na wzbogacenie Twojego ogrodu o nowe drzewa i krzewy owocowe. Nie czekaj do mrozów – działaj teraz, aby cieszyć się obfitymi plonami w przyszłym sezonie. Wykorzystaj ten czas na sadzenie drzewek owocowych, krzewów i przygotuj swój ogród na wiosenny rozkwit. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie i wybór roślin to klucz do sukcesu w ogrodnictwie. Zacznij swoją przygodę z listopadowym sadzeniem już dziś i ciesz się pięknym, owocującym ogrodem!


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sviatlana, Monika / Adobe Stock

Autor
Te rośliny możesz jeszcze sadzić w listopadzie. Nie czekaj do mrozów, bo będzie za późno
Te rośliny możesz jeszcze sadzić w listopadzie. Nie czekaj do mrozów, bo będzie za późno
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)