Logo
Logo

Sadzenie malin | Rodzaje i sadzonki malin, najlepszy termin sadzenia, krok po kroku

Sadzenie malin to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich sadzonek, ale także znajomość terminów i technik sadzenia do gruntu. Dzięki właściwej wiedzy, możemy cieszyć się obfitymi zbiorami tych pysznych owoców.

Spis treści
Dlaczego maliny to jedne z najukochańszych owoców Polaków? Czym różnią się maliny letnie i jesienne? Kiedy, w jakich miesiącach najlepiej sadzić maliny? Czy sadzenie malin letnich i jesiennych czymś się od siebie różni? Jakie sadzonki malin wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak posadzić maliny do gruntu krok po kroku? Jak prawidłowo sadzić maliny? Film poradnikowy o sadzeniu malin do gruntu O czym nie zapomnieć po posadzeniu malin – pielęgnacja Gdzie można kupić zdrowe dobre sadzonki malin?

Czy warto sadzić maliny w naszych ogrodach?

Maliny to jedne z najbardziej cenionych owoców w naszych ogrodach, nie tylko ze względu na ich smak, ale także walory zdrowotne. Aby jednak cieszyć się ich obecnością w ogrodzie, kluczowe jest prawidłowe sadzenie i pielęgnacja. W tym poradniku przedstawimy podstawowe zasady dotyczące wyboru sadzonek, terminów sadzenia malin oraz wskazówki, które pomogą w ich uprawie. Krok po kroku przekonasz się, że sadzenie malin to prosta i satysfakcjonująca czynność, która przyniesie obfite plony.

Rodzaje malin – podział ze względu na dojrzewanie owoców

Maliny letnie:

 • Charakterystyka: Są to tradycyjne maliny, które owocują w środku lata, zazwyczaj od czerwca do lipca.
 • Owoce: Owoce malin letnich są zazwyczaj większe i mają intensywny, słodki smak. Są one idealne do bezpośredniego spożycia, jak również do przetworów.
 • Popularne odmiany: 'Glen Moy', 'Glen Ample', 'Glen Fyne' – to tylko kilka z wielu odmian malin letnich dostępnych na rynku.

Maliny jesienne:

 • Charakterystyka: Odmiany te zaczynają owocować późnym latem i kontynuują owocowanie aż do pierwszych przymrozków, zazwyczaj od sierpnia do października.
 • Owoce: Choć owoce malin jesiennych są zazwyczaj nieco mniejsze niż ich letnie odpowiedniki, charakteryzują się intensywnym smakiem i są bardziej aromatyczne.
 • Popularne odmiany: 'Autumn Bliss', 'Autumn Treasure', 'Fall Gold' – to odmiany, które cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników ze względu na obfite i długotrwałe owocowanie.

Poznając różnice między malinami letnimi a jesiennymi, możemy lepiej dostosować nasze działania w ogrodzie i wybrać odmiany, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania. Zarówno maliny letnie, jak i jesienne mają swoje unikalne cechy, które sprawiają, że warto je uprawiać.

Najlepszy termin sadzenia

Ogólne wskazówki:

Sadzenie malin najlepiej przeprowadzić w okresie, gdy rośliny są w stanie spoczynku, co sprzyja lepszemu przyjęciu się sadzonek. Optymalne warunki to chłodna, ale nie zamarzająca gleba.

Optymalne miesiące dla sadzenia malin:

Wiosna: Początek wiosny, zazwyczaj marzec i kwiecień, to idealny czas na sadzenie malin. W tym okresie gleba jest już na tyle ciepła, że pozwala korzeniom roślin na rozwijanie się przed nadejściem upałów letnich.

Jesień: Późna jesień, po pierwszych przymrozkach, ale przed głębokim mrozem (zazwyczaj październik i listopad) to kolejny dobry okres na sadzenie malin. W tym czasie rośliny mają szansę na zakorzenienie się przed zimą, co daje im przewagę w kolejnym sezonie wzrostu.

Różnice w sadzeniu malin letnich i jesiennych:

Maliny letnie: Wczesna wiosna to dobry termin dla sadzenia tych malin. Daje to roślinom wystarczająco dużo czasu na rozwój przed sezonem owocowania. Sadzenie wiosenne pozwala również uniknąć problemów z suszą w pierwszych tygodniach wzrostu.

Maliny jesienne: Mogą być sadzone zarówno wiosną, jak i jesienią. Jednak uważa się, że sadzenie ich późną jesienią jest najlepsze. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie jesienne, upewnij się, że rośliny są dobrze nawodnione i chronione przed mrozem.

Jakie sadzonki malin wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Z reguły, kupując maliny możemy wybrać z dwóch typów sadzonek:

 • Maliny w doniczkach z ziemią: W praktyce te sadzonki można kupić i sadzić przez cały sezon.
 • Maliny z odkrytym systemem korzeniowym: Te sadzonki dostępne są zwykle tylko jesienią. Należy je sadzić do gruntu od razu po zakupie.

Wybierając sadzonki malin zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

 • Stan zdrowotny sadzonki: Sadzonka powinna być wolna od oznak chorób, takich jak plamy na liściach, przebarwienia czy oznaki pleśni. Korzenie powinny być mocne, dobrze rozwinięte i nieuszkodzone.
 • Wiek sadzonki maliny: Optymalnie jest wybrać jednoroczne sadzonki, które są bardziej elastyczne i lepiej adaptują się do nowego miejsca.
 • Odmiana maliny: Upewnij się, że wybierasz odmianę odpowiednią dla Twojego regionu i spełniającą Twoje oczekiwania (np. maliny letnie czy jesienne, kolor owoców, wielkość owoców).

Sadzenie malin do gruntu krok po kroku

Krok 1: Wybór odpowiedniego miejsca i przygotowanie gleby

 • Miejsce dla malin powinno być słoneczne, ale w lekkim półcieniu też dadzą sobie radę.
 • Krzewy są tolerancyjne do gleby, ale lepiej rosną na lekkiej i żyznej o lekko kwaśnym pH od 6,0 do 6,5. Jeśli gleba jest zbyt kwasowa, można dodać wapno, aby podnieść jej pH. Jeśli jest zbyt zasadowa, dodaj siarczan amonu lub siarczan magnezu.
 • Przed posadzeniem sadzonki, dobrze jest wymieszać glebę z dojrzałym kompostem. Takie pierwsze "nawożenie" dostarcza roślinie niezbędnych składników odżywczych oraz poprawia strukturę gleby, co sprzyja lepszemu rozwojowi korzeni.

Krok 2: Sadzenie roślin do gruntu

 1. Przed sadzeniem trzeba skrócić korzenie do 20 długości, a pędy do wysokości 30 cm.
 2. By miały odpowiednio dużo miejsca sadzonki sadzimy w odstępach 35-45 cm i zachowujemy odstępy 1,5-2 m pomiędzy rzędami.
 3. Wbijamy w ziemię bambusowe tyczki, by zapewnić pędom podporę.
 4. Ściółkujemy podstawę pędów torfem lub korą sosnową, która zabezpieczy korzenie przed przesychaniem i rozwojem chwastów.
 5. Na koniec podlewamy obficie i robimy to regularnie w pierwszym roku po posadzeniu.

Film: Jak sadzić maliny w ogrodzie?

Make Your Life Greener / Youtube

 

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne po sadzeniu malin:

 • Wbijamy w ziemię bambusowe tyczki, by zapewnić pędom podporę.
 • Ściółkujemy podstawę pędów torfem lub korą sosnową, która zabezpieczy korzenie przed przesychaniem i rozwojem chwastów.
 • Młode sadzonki malin potrzebują regularnego podlewania, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie gleby. Pamiętaj, aby nie przesuszać gleby, ale też nie dopuścić do jej przemoczenia.
 • Pierwsze nawożenie mineralne: Młode maliny potrzebują azotu do prawidłowego wzrostu. Wiosną, kilka tygodni po posadzeniu, można zastosować nawóz azotowy. Używaj nawozów o niskiej zawartości azotu, aby uniknąć nadmiernego wzrostu pędów kosztem rozwoju korzeni.
 • Nawożenie w trakcie sezonu: W trakcie sezonu wzrostu, co 4-6 tygodni, warto stosować nawóz wieloskładnikowy, który dostarczy malinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj jednak, aby nie nawozić malin zbyt późno w sezonie, ponieważ może to spowodować nadmierne wydłużanie się pędów i osłabić rośliny przed zimą.
 • W pierwszym roku od posadzenia sadzonek malin nie przycinamy tych roślin.

Gdzie kupić sadzonki malin?

Sadzonki malin różnych odmian można łatwo kupić w wielu sklepach ogrodniczych oraz online. Wśród sprawdzonych i znanych sklepów internetowych warto wymienić:

 

Tekst: ZO, zdjęcia tytułowe: Сергей Дудиков / AdobeStock, Karolina Grabowska / Pixabay

Autor
Sadzenie malin | Rodzaje i sadzonki malin, najlepszy termin sadzenia, krok po kroku
Sadzenie malin | Rodzaje i sadzonki malin, najlepszy termin sadzenia, krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad
NAJNOWSZE TREŚCI