Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa malwy w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?

Malwy to nieodłączny element wiejskich ogródków i jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Niestety są coraz rzadziej sadzone w ogrodach, a szkoda gdyż ich uprawa nie należy do trudnych, a kwiaty zachwycają swoją niezwykłą urodą. Dowiedz się jakie są wymagania malwy i jak ją uprawiać.

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać malwy w ogrodzie? Jakie odmiany wybrać? Gdzie sadzić malwy? Jakie są wymagania i jak pielęgnować malwę? Czy trzeba usuwać kwiatostany malw? Jak rozmnażać malwy?

Jak wygląda malwa i jakie ma walory dekoracyjne?

Malwa, prawoślaz (Althaea rosea) to bylina, uprawiana najczęściej jako roślina dwuletnia, gdyż właśnie w drugim roku kwitnie najobficiej. 

 • Liście malwy są dłoniaste, klapowane, ciemnozielone i szorstkie. Dorastają nawet do 25 cm średnicy!

 • Kwiaty malwy pojawiają się od końca czerwca do października. Wyrastają na krótkich szypułkach, w katach liści, w górnej części łodygi. W zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne i przybierać barwę białą, kremową, żółtą, łososiową, różową, pomarańczową, czerwoną, bordową, a nawet prawie czarną (bardzo popularna odmiana 'Nigra').

 • Rozwój malwy, tak jak u wszystkich roślin dwuletnich jest rozbity na dłuższej niż jeden okres wegetacji:
  • W pierwszym roku roślina tworzy niewysoką rozetę 5-7 klapowych liści. 
  • W drugim roku spomiędzy liści wyrasta prosta, szorstko owłosiona, ulistniona łodyga, mogąca osiągnąć nawet 2-3 metry wysokości.

Najpiękniejsze odmiany malw

Odmiany malw podzielono ze względu na budowę ich kwiatów i wyróżniono 4 grupy odmian.

 • Malwy pełne wielkie lub zwykłe – osiągające najwyższą wysokość - do 3 m, kwiaty pełne, duże, wyglądające niczym „pompon”;

 • Malwy szkockie – kwiaty półkuliste, składające się z płatków jednakowej długości, zarówno tych zewnętrznych jak i wewnętrznych, dorastają do 220 cm wysokości;

 • Malwy Alleghanies czyli 'Fimbriata flore pleno' – kwiaty o strzępiastych płatkach, zwykle półpełnych kwiatach, dość rzadko osadzone na łodydze;

 • Malwy czetera czyli Chaters – są niższe (do 180 cm), o zwartym kwiatostanie, wiele różnych kolorów.

Gdzie sadzić malwy w ogrodzie?

Malwy to idealne kwiaty do ogrodów wiejskich, rustykalnych, naturalistycznych i romantycznych. Doskonale prezentują się posadzone przy drewnianym ogrodzeniu lub ścianie budynku.

Na rabacie sadzimy malwy z tyłu, aby nie zasłaniały niższych roślin. Mogą rosnąć w towarzystwie innych kwiatów ogrodowych – np. liliowców, floksów, kosmosów i jeżówek.

Malwy w ogrodzie wiejskim
Fot. aki_fukaki/Freeimages

Wymagania, uprawa i pielęgnacja malwy

 • Gleba
  Malwa ma niewielkie wymagania glebowe i będzie dobrze rosnąć praktycznie na każdej ziemi ogrodowej poza piaskami oraz zbita gliną, gdzie okresowo zalega woda. Najlepiej będzie rosnąć na glebie żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej o pH 6-7. Przygotowując podłoże do uprawy malwy glebę głęboko przekopujemy i mieszamy z kompostem – źródłem cennej próchnicy.

 • Stanowisko
  Malwa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale dobrze będzie sobie razić także w lekkim półcieniu. W cieniu będzie źle rosła i gorzej kwitła, a jej pędy będą żółte i wybujałe. Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte przed silnymi wiatrami, gdyż mogłyby one połamać długie pędy malw.

 • Podlewanie i nawożenie malw
  Podlewania wymagają przede wszystkim młode rośliny w pierwszym roku uprawy. W drugim roku uprawy w ciągu sezonu podlewamy rośliny regularnie tak aby gleba nadmiernie nie przeschła. Nie powinna być ona jednak mokra, gdyż malwy są wrażliwe na nadmiar wilgoci w glebie. Podczas podlewania starajmy się zbytnio nie moczyć liści. Malwy nawozimy 1-2 razy w ciągu sezonu stosując do tego celu uniwersalny nawóz do roślin ogrodowych.

 • Podwiązywanie pędów malw
  Malwy mogą dorastać nawet do 2-3 metrów wysokości – wymagają więc podparcia. W tym celu najlepiej sprawdzą się paliki lub bambusowe tyczki wbite kilka cm od pędów. Rośliny podwiązujemy do podpory przy pomocy naturalnego sznurka lub tasiemki.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
 • Co po kwitnieniu?
  Po kwitnieniu rośliny najczęściej usuwamy. Można je pozostawić w ziemi, jednak ich kwitnienie w kolejnych latach będzie znacznie słabsze. Malwy najlepiej uprawiać w cyklu dwuletnim, gdyż roślina najobficiej kwitnie w drugim roku uprawy.

 • Choroby
  Na liściach malwy bardzo często można zauważyć białe lub brązowe plamki na górnej stronie liścia i rdzawe plamki na dolnej stronie liścia. To objawy choroby – rdzy malwy. Dolne porażone liście najlepiej obciąć i spalić! A rośliny opryskać jednym z preparatów Dithane NeoTec 75 WG, Amistar 250 SC, Score 250 EC, Topsin M 500 SC, Discus 500 WG. Choroba jest bardzo trudna do zwalczania. Mocno porażone rośliny najlepiej wykopać i spalić aby choroba nie rozprzestrzeniła się na zdrowe okazy.

 • Zimowanie malwy
  Większość odmian malw bezpiecznie zimuje w gruncie i nie potrzebuje okrywania. Młode rośliny (wrażliwe odmiany) można okryć białą agrowłókniną lub suchymi liśćmi.


Fot. Alfred Borchard/Freeimages, Thomas Bresson/Flickr

Kwiat i nasiona malwy różowej.

Usuwanie kwiatów i zbieranie nasion malwy

Malwa kwitnie stopniowo – od dołu go góry. Przekwitłe kwiatostany regularnie usuwamy, sprzyja to powstawaniu nowych kwiatów. Możemy zostawić kilka kwiatów aby zawiązały się w nich nasiona. Nasiona malwy zachowują zdolność kiełkowania nawet do 4 lat. Często malwy wysiewają się same i kwitną w kolejnym roku.

Rozmnażanie malw: wysiew nasion

Nasiona malwy wysiewa się do zimnego inspektu lub na rozsadniku od końca maja do początku lipca. Gdy siewki będą miały 2-3 liście pikujemy je i sadzimy w rozstawie 25 cm od siebie. We wrześniu rośliny sadzimy na miejsce stałe co 50 cm.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: Nowaja/Pixabay, Stephan Czuratis/CC-BY-SA-2.5/Wikimedia Commons

Autor
Uprawa malwy w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?
Uprawa malwy w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Obserwatorka

05-09-2020 06:18

Wrzuciłam sporo nasion do doniczki ale doczekałam się niewielu. Jednak cieszą, bo to piękne dzwony. Przesadzę do większych i niech rosną. Mieszkam w bloku, więc trawniki są koszone i nie mogę ich przesadzić do ziemi ale gdzieś znajdę miejsce.....

Gość Sm Samodzielna

12-08-2019 10:42

Dlaczego na górnych częściach łodyszki kwiaty rozwinęły się bardzo słabo, albo wcale. Zresztą już na chwilę obecną malwy nie posiadają kwiatów, jaki popełniłam błąd. w trudnych chwilach pogodowych były podlewanie

23-07-2019 13:19

W dniu 19.07.2019 o 20:42, Gość Jolanta napisał: Hodowałam malwy od nasion, siałam do doniczek, kiełkowały, rosły, przerzedzałam, po wyrośnięciu 10 cm roślinek wsadziłam je do gruntu na początku maja, przyjęły się. Teraz mam olbrzymie liście, średnica ok. ...

Gość Jolanta

19-07-2019 18:42

Hodowałam malwy od nasion, siałam do doniczek, kiełkowały, rosły, przerzedzałam, po wyrośnięciu 10 cm roślinek wsadziłam je do gruntu na początku maja, przyjęły się. Teraz mam olbrzymie liście, średnica ok. 20cm, na ok. 30 cm łodygach ....i koniec na tym. Czy zakwitną mi w tym roku?

15-07-2019 07:05

Nie polecam sadzenia roślin w pobliżu słoneczników. Tak jak Pani wspomniała wydzielają one związki hamujące rozwój innych roślin. Poza tym szybko rosną, wykorzystując mnóstwo składników pokarmowych z gleby. Najlepiej, jakby nie miały konkurencji. Myślę, że najlepszym sposobem ...

Gość Mtwapa

14-07-2019 15:11

Czy malwa radzi sobie sadzona w pobliżu słoneczników? Wydaje się że słoneczniki nie tylko dały sobie radę z siewkami amarantów ale z posadzonych malw zostały tylko jakieś dwulisciowe karły. Pytanie czy to gleba (glina z 10cm żyznej ogrodowej) czy allopatyczne związki że słoneczników.

Pokaż wszystkie komentarze