Jakie warzywa można jeszcze wysiać w październiku?
Choć wydaje się, że w październiku na warzywnych grządkach pozostaje już zrobić tylko jesienne porządki, to w październiku możemy wysiać tzw. warzywa ozime. Chodzi o gatunki niektórych warzyw, których nasiona potrafią przezimować w gruncie i wzejść dopiero wiosną na tzw. wczesny zbiór. Należą do nich odmiany:
- kopru ogrodowego,
- szpinaku,
- pietruszki,
- marchwi,
- czosnek niedźwiedzi,
- roszponka.
- Można także nadal sadzić cebulę dymkę oraz tzw. czosnek zimowy – ząbki umieszczamy w glebie piętką w dół, na głębokości około 6-7 cm.
Jakie byliny i kwiaty jednoroczne siejemy lub sadzimy w październiku?
Na październik przypada czas wysiewu niektórych gatunków jednorocznych roślin ogrodowych. Wysiane wtedy nasiona przezimują w gruncie, a same rośliny szybciej rozwiną się i zakwitną w kolejnym sezonie. Należą do nich między innymi:
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie drzewa i krzewy warto posadzić w październiku?
Październik to pełnia jesiennego sezonu sadzenia drzew i krzewów, zarówno ozdobnych, jak i owocowych.
Zazwyczaj aura jest odpowiednia, aby posadzić rośliny liściaste zakupione z tzw. odkrytym korzeniem lub w balocie. Mogą to być różnego rodzaju ogrodowe gatunki ozdobne (np. krzewy żywopłotowe – berberysy, ligustry, irga błyszcząca), ale także drzewa i krzewy owocowe (między innymi jabłonie, grusze, śliwy, orzech włoski, porzeczki, agrest, maliny i jeżyny, leszczynę).
Oczywiście można także sadzić jeszcze niemal wszystkie rośliny ogrodowe (iglaste, liściaste, także pnącza) oferowane w sprzedaży w doniczkach (ukorzenione, z bryłą ziemi).
Ponadto, jesienią (właśnie w październiku) jest także dobry czas na sadzenie krzewów róż (także z gołym korzeniem), które zdąża się ukorzenić przed zimą i wiosną szybciej rozpoczną rozwój i wzrost. Przed ich posadzeniem warto dobrze przygotować podłoże, które powinno być gliniasto-piaszczyste, zasobne w próchnicę i wilgotne. Z tego względu zaleca się najpierw głęboko przekopać glebę, mieszając ją z nawozem organicznym (np. kompostem )lub przeznaczonym dla tego róż. Przed zimą krzewy róż trzeba także zabezpieczyć, czyli obsypać kopczykiem ziemi lub torfu o wysokości około 20 cm.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Kwiaty cebulowe sadzone w październiku
Pierwsze tygodnie października to także ostatni dzwonek na posadzenie w ogrodzie cebulek popularnych kwiatów ogrodowych. Do połowy miesiąca trzeba posadzić między innymi cebulki:
- tulipanów,
- śnieżyczek (przebiśniegów),
- hiacyntów,
- lilii,
- narcyzów,
- krokusów,
- cebulicy,
- szafirków
- oraz szachownic cesarskich.
Pamiętajmy, iż zbyt późne sadzenie cebulek może spowodować słabe ukorzenienie, łatwiejsze przemarzanie oraz opóźnienie kwitnienia. Poza tym, należy posadzić cebulki na odpowiedniej głębokości, która zwykle powinna być równa 3-krotnosci wysokości cebulki.
Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest także sadzenie cebulek w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią przed nadmiarem wody oraz przed gryzoniami. Warto także na okres zimy wyściółkować lub okryć powierzchnię gleby, gdzie posadziliśmy cebulki (np. stroiszem).
Jakie byliny jesienne można sadzić w październiku?
Październik, to również okres kwitnienia wielu dekoracyjnych bylin jesiennych, które często oferowane są w sprzedaży w doniczkach. Można więc posadzić (lub stworzyć jesienną rabatę bylinową) w ogrodzie efektownie kwitnące jesienią gatunki, z których najbardziej dekoracyjne to między innymi:
- astry (tzw. marcinki) – nowoangielski i nowobelgijski,
- jeżówka,
- rudbekia,
- dzielżan,
- rozchodnik okazały,
- języczki,
- krwawnik pospolity,
- a także rozpoczynające kwitnienie chryzantemy
- oraz wciąż kwitnące wrzosy.
Byliny te można nie tylko posadzić w ogrodzie, ale także w pojemnikach lub donicach, które można ustawić na tarasach lub balkonach. Na czas zimy donice należy zabezpieczyć, aby nie przemarzł system korzeniowy roślin. Można opatulić je kartonem, folią bąbelkową, agrowłókniną lub zadołować w ogrodzie i wiosną ponownie odkopać.
Teskt: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowy: Zmarkus Spiske/Unsplash ed.
- Co siać i sadzić w styczniu?
- Co siać i sadzić w lutym?
- Co siać i sadzić w marcu?
- Co siać i sadzić w kwietniu?
- Co siać i sadzić w maju?
- Co siać i sadzić w czerwcu?
- Co siać i sadzić w lipcu?
- Co siać i sadzić w sierpniu?
- Co siać i sadzić w wrześniu?
- Co siać i sadzić w październiku?
- Co siać i sadzić w listopadzie?
- Co siać i sadzić w grudniu?