Logo
Logo

Porównanie metod zakładania trawnika | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach

Porównujemy dwie najpopularniejsze metody zakładania trawnika - z siewu i z rolki. Zobacz czym się różnią te metody oraz jakie mają cechy wspólne.

Spis treści
Zakładanie trawnika z siewu Zobacz film porównujący obie metody Zakładanie trawnika z rolki

Zakładanie trawnika z siewu | Wszystko, co warto wiedzieć!

Czego potrzebujesz? Co musisz kupić?

Mieszanka nasion traw powinna składać się przynajmniej z 3 gatunków. Nasiona są do siebie bardzo podobne. Nie powinno zakładać się trawnika tylko z jednego gatunku trawy, gdyż żaden posiada wszystkich pożądanych cech użytkowych i dekoracyjnych.

Ile kosztuje trawnik z siewu?

Zakładania trawnika z siewu jest zdecydowanie tańsze niż z rolki. 1 kg nasion wystarcza do obsiania 40 metrów kwadratowych. Nasiona można kupić już od 15 zł/kg

Kiedy zakładać trawnik z siewu?

Najlepsze terminy siewu nasion traw to przełom kwietnia i maja oraz przełom sierpnia i września. Trawnik z siewu można zakładać również w innych miesiącach, np. letnich – jednak trzeba go wtedy bardzo intensywnie podlewać.

Jak wysiewać nasiona?

Nasiona traw wysiewa się na krzyż, wzdłuż i wszerz działki. Można wysiewać ręcznie lub za pomocą siewnika. Przyjmuje się, że 1 kg nasion wystarcza na 40 m2 trawnika.

Po jakim czasie trawnik wyrośnie?

Nasiona traw kiełkują od 7 do 30 dni od wysiewu (zależnie od gatunku i pogody) pod warunkiem, że trawnik jest w tym czasie podlewany (bez podlewania kiełkowanie może się znacznie opóźnić, a część nasion – obumrzeć). Na gęstą darń trzeba czekać kilka miesięcy. Po wykiełkowaniu trawy nie powinno się na nią wchodzić aż do pierwszego koszenia.

Gdzie można wysiewać nasiona?

Wszędzie, ponieważ spośród wielu mieszanek nasion traw można wybrać taką, która najlepiej będzie dostosowana do warunków panujących w ogrodzie. Na rynku dostępne są specjalistyczne mieszanki nasion traw na miejsca suche, nasłonecznione lub zacienione.

Czy mogę to zrobić samemu?

Jest to metoda czasochłonna i pracochłonna. Można bez problemu wykonać we własnym zakresie.

ogród na co dzień / YouTube


Trawnika z rolki | Wszystko, co warto wiedzieć!

Czego potrzebujesz? Co musisz kupić?

Trawa z rolki zwykle jest cięta w pasy o wymiarach 50 × 200 cm. Płaty darni powinny być jednolicie zielone, gęste, zwarte, bez pustych i wysuszonych miejsc. Trawa musi mieć zdrowy system korzeniowy i nie może być zachwaszczona.

Ile kosztuje zakładanie trawnika z rolki?

Zakładanie trawnika z rolki jest metodą dużo bardziej kosztowną. Cena 1 metra kwadratowego trawy z rolki to najmniej 10 zł.

Kiedy rozkładać trawnik z rolki?

Trawnik z rolki można zakładać od kwietnia do października, a nawet późną jesienią (darń jest dość odporna na przymrozki i ma silny system korzeniowy, więc szybko się przyjmuje). Latem nie poleca się układać darni, bo jest podatna na przesuszenie.

Jak rozkładać rolki?

Przed rozłożeniem każdej rolki murawy należy powierzchnię gleby dokładnie i obficie podlać wodą oraz wyrównać wszelkie zniekształcenia. Warstwy darni układa się naprzemianlegle, podobnie jak cegły w murze.

Kiedy od rozłożenia można korzystać z trawnika z rolki?

Niewątpliwą zaletą trawnika z rolki jest krótszy czas od wykonania do możliwości użytkowania, niż w przypadku trawników wykonanych siewem. Jest on efektowny wkrótce po rozłożeniu, ale potem jego wygląd zależy przede wszystkim od tego, jak szybko ukorzeni się w nowym miejscu. Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu. Po rozłożeniu rolek na trawnik nie powinno się wchodzić do 2 tygodni.

Gdzie zakładać trawnik z rolki?

Większość oferowanych trawników z rolki nie nadaje się do miejsc szczególnych, na przykład na stanowiska zacienione. Na terenie nachylonym założenie trawnika z rolki jest łatwiejsze niż z nasion, gdyż mogą one być łatwo wypłukane przez deszcz lub podczas podlewania.

Czy trawnik z rolki można założyć samemu?

Ułożenia trawnika z rolki wymaga umiejętności i doświadczenia. Najlepiej jest wynająć specjalistyczna ekipę.

 Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Autor
Porównanie metod zakładania trawnika | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Porównanie metod zakładania trawnika | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl