Logo
Logo

Wybierz nasiona na lata i załóż trawnik na lata!

Jeśli Twój trawnik jest już mocno zużyty, najlepiej założyć nowy! Wysiew nasion to najtańszy sposób na założenie przydomowej murawy, a wybór specjalnej mieszanki samozagęszczającej gwarantuje trwały trawnik na lata.

Wybierz mieszankę traw odpowiednią do potrzeb przydomowego ogrodu – czyli dekoracyjną i o podwyższonej odporności na deptanie. Nasiona wykiełkują już po kilku dniach, a z trawnika będziesz mógł już korzystać za kilka tygodni.

Spis treści
Jakie nasiona wybrać na trawnik? 9 powodów dla których warto wybrać trawę samozagęszczającą Zakładanie trawnika w 5 szybkich krokach

Jakie nasiona wybrać na trawnik?

Trawnik z siewu może być nawet 10 razy tańszy niż gotowa murawa z rolki. Wysiej nasiona traw właśnie teraz, aby na wiosnę cieszyć się gęstą i zieloną murawą.

Każdy, kto choć raz w życiu zakładał trawnik, wie doskonale, że wybór najtańszej mieszanki nasion, choć z pozoru wydaje się być sporą oszczędnością, to najszybsza droga do porażki i... kolejnego zakładania trawnika, co w ogólnym rozrachunku wychodzi znacznie drożej, niż kupienie markowego produktu wysokiej jakości. Na zielonym dywanie nie można oszczędzać! Od wyboru odpowiedniej mieszanki nasion traw gazonowych zależy wygląd naszego przyszłego trawnika.


Właśnie zakładasz trawniku lub planujesz jego założenie? Nie wiesz jakie nasiona trawy wybrać? Chciałbyś założyć trawnik raz i mieć długotrwały efekt na lata? Wybierz trawę samozagęszczającą uniwersalną lub trawę samozagęszczającą sportową. A jeśli reanimujesz murawę zniszczoną zimą lub robisz dosiewki wybierz trawę renowacyjną.

Wielu producentów sprzedaje mieszanki traw "odpornych na deptanie", ale niewiele z nich naprawdę regeneruje się po uszkodzeniu! Kupując nasiona nie warto sugerować się ceną, ale renomą producenta. W tym przypadku także potwierdza się powiedzenie, że "jakość musi kosztować". Ma to decydujące znaczenie nie tylko o wyglądzie, ale też trwałości trawnika.

Dobra mieszanka gazonowa (tzn. przeznaczona do zakładania trawników) to połowa sukcesu, choć jej udział w całych kosztach nie przekracza nawet 10%. Dlatego dużym błędem jest oszczędzanie przy zakupie nasion traw. Zastosowanie najlepszych mieszanek gwarantuje trwałą i odporną murawę.

Trawa samozagęszczająca to specjalnie skomponowana mieszanka nasion życicy trwałej, kostrzewy czerwonej – rozłogowej, wiechliny łąkowej. Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata. Szybki i intensywny wzrost trawy powoduje ciągłe odmładzanie się trawnika, sprawia, że wygląda on świeżo przez lata, a nie tylko jeden sezon. Nisko położone międzywęźla (na wysokości 2-3 cm), powodują, że trawa może być koszona niżej, niż większość popularnych na rynku gatunków. W przypadku uszkodzenia kępy (susza, koszenie) wolne miejsce na trawniku zostanie wypełnione przez nową kępę trawy z rozrastających się na boki kłączy (samo regeneracja). Jest ona również bardziej odporna na przemarzanie, dzięki czemu lepiej przetrwa zimę. Te unikalne cechy wpływają na długotrwały efekt!

Dowiedz się więcej o trawie samozagęszczającej

9 powodów dla których warto wybrać trawę samozagęszczającą

 1. Nasiona szybko kiełkują, nawet w niskich temperaturach.
 2. Trawa szybko tworzy intensywnie zieloną, gęstą i zwartą darń.
 3. Źdźbła są odporne uszkodzenia: deptanie i intensywne użytkowanie.
 4. Murawa szybko się regeneruje (rozkrzewia) po uszkodzeniu.
 5. Trawa doskonale zadarnia wolne powierzchnie i ubytki – dzięki rozłogom.
 6. Darń jest znacznie odporniejsza na wymarzanie i choroby grzybowe.
 7. Można ją kosić znacznie niżej – dzięki niskim międzywęźlom.
 8. Gęsta murawa tworzy naturalną barierę dla mchu i chwastów.
 9. Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata!

Jak działa trawa samozagęszczająca

Trawa samozagęszczająca rośnie inaczej niż zwykłe trawy!

 • Trawa samozagęszczająca to gęsta sieć połączonych ze sobą kłączami kęp traw, nieustannie się rozwijająca.
 • Zwykła trawa to zbiór pojedynczych, osobnych kęp trawy.

Zakładanie trawnika w 5 szybkich krokach

1. Zerwij starą murawę i usuń dokładnie wszystkie chwasty, zwłaszcza gatunki wieloletnie (mniszek, perz, babka, przetacznik). Wykop je wraz z korzeniami lub zastosuj odpowiedni herbicyd – np. Mniszek Ultra 070 EW lub herbicydy totalne – np. Roundup. Jeśli nie usuniesz chwastów przed założeniem trawnika, będziesz walczył z nimi przez lata.

2. Przekop ziemię na głębokość 20 cm i wymieszaj ją z żyznym i przepuszczalnym podłożem (glebie piaszczystej pomoże magazynować wodę, a gliniastej – poprawi przepuszczalność). Jeśli nie poprawisz struktury gleby, trawa będzie słabiej rosła i pojawią się chwasty i mech.

3. Wyrównaj ziemię walcem ogrodowym lub ugnieć ją szeroką deską. Rozgnieć też wszystkie grudki i usuń resztki patyków, korzeni i kamieni. Jeśli nie wyrównasz podłoża, nasiona będą wymywane zanim skiełkują. Na pustych placach szybo pojawią się chwasty.

4. Wysiej odpowiednią mieszankę traw gazonoiwych. Skład gatunkowy murawy musi być dostosowany do warunków panujących na Twojej działce – t.j. do typu podłoża, nasłonecznienia i rodzaju użytkowania trawnika. Jeśli wybierzesz trawę źle dostosowaną do warunków na działce, szybko zginie, a na jej miejscu pojawią się chwasty. Wybierz trawę samozagęszczającą uniwersalną lub trawę samozagęszczającą  sportową.

5. Pielęgnuj kiełkujące nasiona przez ich regularne podlewanie lekkim strumieniem wody, tak by ziemia była zawsze lekko wilgotna, ale nie mokra. Polewaj ziemię lekką mgiełką, by nie zmyć nasion. Kilka tygodni po wykiełkowaniu nasion zastosuj nawóz z dużą zawartością azotu lub nawóz wieloskładnikowy do trawnika.

Zakładanie trawnika

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL
Autor
Wybierz nasiona na lata i załóż trawnik na lata!
Wybierz nasiona na lata i załóż trawnik na lata!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)