Logo
Logo

Pomysłowe rozwiązania na stylowy taras | Nawierzchnie betonowe

Taras to przedłużenie salonu w ogrodzie, dlatego powinien mieć inspirujący i designerski wygląd, aby mógł stać się prawdziwą wizytówką domu. Podpowiadamy, jak stworzyć idealny taras przy użyciu elementów betonowych w postaci płyt, stopni oraz donic.

Spis treści
Stylowo i minimalistycznie z dużymi płytami Mała kostka daje wiele możliwości Pomysłowe detale nadające styl

Zanim przejdziemy do wyboru poszczególnych elementów, warto zastanowić się nad usytuowaniem tarasu. To, że jest on przedłużeniem salonu w ogrodzie, jest oczywiste, ale ważne jest również, aby był on położony nieco wyżej od ogrodu. To podkreśli jego rangę jako najważniejszej przestrzeni w otoczeniu domu, a także głównego punktu spotkań. Taki zabieg pozwoli nam ponadto ciekawiej zaaranżować przestrzeń i uwzględnić w jej projekcie dodatkowe elementy, takie jak stopnie betonowe oraz donice. Oczywiście nie są to obligatoryjne rozwiązania, ale warto wziąć je pod uwagę podczas planowania tarasu i ogrodu. Aranżowanie tarasu musimy jednak rozpocząć od podstaw, którymi są wyznaczenie go w terenie oraz dobór odpowiedniej nawierzchni.

Minimalizm w dużym formacie

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych, dużych płyt tarasowych. Większość z nich to rozwiązania dedykowane stylowi nowoczesnemu i utrzymane w odcieniach szarości, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Wszystkie posiadają ponadto geometryczne kształty. Najczęściej są to prostokąty, aczkolwiek zdarzają się również inne wielokąty. Różnią się między sobą wielkością, proporcją krótszego boku do dłuższego, liczbą dostępnych wariantów kolorystycznych oraz niekiedy również fakturą.

Rozwiązania na taras z dużymi płytami tarasowymi
Na kolażu kolejno płyta Polbruk Lamell oraz dwa przedstawienia kolorów płyty MultiComplex.

Zacznijmy od płyt o dużym formacie. Jedną z największych na rynku jest płyta Polbruk Magna. Jest ona dostępna w dwóch wymiarach: 75x100 cm, 50x75 cm oraz grubości 8 cm i 10 cm, dzięki czemu doskonale nadaje się również na podjazdy. Do kategorii płyt wieloformatowych zaliczymy również znacznie mniejsze, ale nadal relatywnie duże – Polbruk MultiComplex. Pierwsza z nich to płyta występująca w trzech wymiarach: 60x40 cm, 40x40 cm, 20x40 cm oraz aż siedmiu wersjach kolorystycznych. Trzy z nich to szarości (bazaltowy, nerino, stalowy), a pozostałe to brązy (cortado, masala) oraz beże (ivory i latte). 

Kolejną propozycją z tej grupy jest Polbruk Lamell, który posiada wymiar 60x40 cm i podobnie aż siedem różnych kolorów. W fakturze gładkiej są to szarości (nerino, stalowy, bazaltowy), beże (latte, ivory) oraz brąz (cortado), a w fakturze płukanej kolor ritmo czyli melanż grafitu z jasną szarością. Obydwie płyty idealnie pasują do minimalistycznych aranżacji i w zasadzie są do siebie dość podobne, ale różnią się grubością. Lamell to typowa płyta tarasowa o grubości 4,5 cm, natomiast MultiComplex ma grubość 6 cm. Obie są dedykowane do ruchu pieszego na tarasy, chodniki i alejki.

Styl nowoczesny z małymi formami

Oczywiście duże płyty nie są jedyną propozycją na taras. Równie popularne są mniejsze formaty płyt, które stwarzają całkowicie inne możliwości. Przykładem takiego rozwiązania jest Polbruk Metrik. To kostka, która jest długa na 28 cm, a jednocześnie bardzo wąska, bo ma zaledwie 7 cm szerokości. Dzięki temu można ją układać z przesunięciem lub bez, podobnie jak duże płyty, ale również w bardzo modną jodełkę, która po latach wróciła do łask.

Z przesunięciem możemy ułożyć płyty Polbruk Oland. Są one nieco większe niż Metrik i dodatkowo posiadają aż trzy wymiary 14x28 cm, 14x42 cm i 14x56 cm. Formaty bardziej smukłe dadzą efekt delikatności i lekkości. Warto poeksperymentować z wielkościami, zwłaszcza w nowoczesnych przestrzeniach. To dokonały pomysł na ciekawy deseń na tarasie!.

Jeśli natomiast preferujemy bardziej geometryczne wzory, to idealną propozycją będzie Polbruk Commix. Kostka ta występuje aż w czterech rozmiarach: 10x10, 10x20, 20x20 i 20x30 cm oraz dziewięciu kolorach: nerino, szarym, taupe, grafitowym, boho, cortado, hawaii, masala oraz latte! Taka różnorodność barw i formatów stwarza bardzo duże możliwości aranżacyjne, przy czym należy pamiętać, żeby przy wyborze kolorów na taras zachować tak ważny we współczesnej architekturze umiar. Dwa lub trzy kolory to absolutne maksimum. Należy je również łączyć zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, czyli najlepiej dobierać takie odcienie, które są położone blisko siebie na palecie kolorów.

Rozwiązania na taras z betonowych kostek
Na kolażu, przedstawiono kolejno po dwa zdjęcia: płyt Polbruk Metrik, Oland i Commix.

Pamiętajmy o tym, że styl nowoczesny to przede wszystkim minimalizm. Choć w tego typu aranżacjach liczy się niekiedy także… nutka lekkiej ekstrawagancji, czego idealnym przykładem jest płyta tarasowa Polbruk Exa. To wyjątkowo rzadki przypadek nieprostokątnej płyty tarasowej! Exa jest nowoczesną interpretacją dobrze znanego w naturze kształtu plastra miodu, czyli heksagonu. Nie jest on jednak tak foremny, jak w oryginalnej wersji. Dzięki modyfikacji długości boków nadano mu dynamiczny charakter, który dodaje płycie fantazji i sprawia, że świetnie prezentuje się ona na nowoczesnym tarasie. Zwłaszcza, że Exa występuje w dwóch modnych szarościach – kolorze taupe będącym melanżem mokki, stalowego i białego oraz folk, który powstał z ciekawego połączenia mokki, grafitowego i białego.

Exa jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że pozwala na oryginalne i nietypowe wykończenie tarasu. W przypadku, gdy taras jest zbudowany na równi z gruntem można zachować kształt płyt bez przycinania do jednej linii, powstaje wtedy ciekawa aranżacja, w której taras „wchodzi” w trawnik. Można ją uzupełnić o ścieżki ogrodowe ułożone metodą step by step czyli w równych odstępach odpowiadających długości ludzkiego kroku. Płyty Exa świetnie prezentują się w kompozycji z zielonym, krótko przystrzyżonym trawnikiem, ale też drobnym grysem.

Dobierz betonowe detale

Oczywiście wybór nawierzchni to podstawa aranżacji tarasu, jednak znaczącą rolę odgrywa również mała architektura. Do najpopularniejszych betonowych elementów ogrodowych należą stopnie betonowe i donice. Pierwsze z nich służą do niwelowania różnic w wysokości pomiędzy tarasem i ogrodem w sytuacji, gdy ten pierwszy jest nieco wyniesiony nad otoczenie.

Oczywiście schody na taras możemy wykonać na wiele sposobów, ale wykorzystanie do tego gotowych stopni betonowych, takich jak Grando, jest znacznie prostsze i szybsze. Są to masywne i ważące ponad 100 kg bloki, które dzięki swojej monolityczności nie są podatne na uszkodzenia, a więc posłużą nam przez długie lata. Układamy je z lekkim przesunięciem tak, żeby każdy kolejny stopień zachodził nieco na drugi. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest również wysokość stopni, która została dobrana tak, aby zapewnić wygodę ich pokonywania (wynosi 15 cm). Ponadto dzięki dwóm fakturom (gładka oraz łamana) i kilku wersjom kolorystycznym (od odcieni szarości, aż po beże i brązy) bez problemu dobierzemy wersję, która pasuje do wcześniej wybranej nawierzchni. Stopnie możemy ułożyć na całej niesąsiadującej z domem krawędzi tarasu, co jest dość często spotykaną praktyką. Zwykle są to dwa lub trzy schodki.

Pomysłowe rozwiązania na taras z detalami z betonu
Na kolażu, przedstawiono kolejno po dwa zdjęcia: stopni Grando, donic Tigela, murków Albero, palisad Hestra.

Alternatywnie schodki można umieścić tylko w jednym miejscu. W takich sytuacjach, aby zabezpieczyć ich boki i uzyskać ciekawy efekt wizualny, możemy użyć donic układanych kaskadowo wzdłuż biegu schodów. Do tworzenia takich kompozycji w nowoczesnych aranżacjach idealnie nadaje się donica Tigela. Posiada ona prostą, kubistyczną formę i minimalistyczny, lecz jednocześnie reprezentacyjny wygląd. Dodatkowo występuje w dwóch modnych, neutralnych i nowoczesnych kolorach – stalowym i grafitowym. Wzdłuż krawędzi tarasu w miejscach, gdzie nie ma schodów, możemy również stworzyć rabaty, które zabezpieczymy przed osuwaniem ziemi, stosując w tym celu elementy oporowe, takie jak betonowe murki, palisady czy donice.

Do realizacji obydwu zadań doskonale nadaje się murek Albero, który w swoim designie łączy wygląd klasycznych murków granicznych zbudowanych z łupków skalnych z nowoczesną formą ogrodzenia. Posiada bardzo oryginalny wygląd, a poza tym występuje w stylowych odcieniach: melanżowej szarości alpen i ciepłej tonacji brenta. Ciekawostką jest to, że elementy, z których wznosimy murek Albero, różnią się od siebie, dzięki czemu wygląda on bardzo naturalnie.

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest palisada Hestra. Cechuje się ona drobnoutwardzaną fakturą i jest dostępna w trzech kolorach: brązowym, grafitowym i stalowym. Dzięki temu jest bardzo uniwersalna aranżacyjnie, ale nie to jest jej największym atutem. Hestra obejmuje elementy o wysokości 40, 60, 80 lub 100 cm, co daje olbrzymie pole do popisu. Możemy zbudować z niej donice o różnej wysokości położone wzdłuż biegu schodów lub po prostu donice z krawędzią o zmiennej wysokości. Ciekawym pomysłem będzie również wykorzystanie elementów o różnym kolorze do budowy jednej donicy.

Elementy betonowe mogą być użyte w aranżacji tarasu w znacznie szerszej skali. Dla przykładu z pustaków betonowych służących do wznoszenia ogrodzeń zbudujemy także ogrodowe meble, grilla czy palenisko. Jednak idealny taras to o wiele więcej – to również odpowiednio dobrane rośliny i olbrzymia ilość, czasem naprawdę drobnych detali, które tworzą niepowtarzalny klimat miejsca służącego do wypoczynku. Nie ma zatem jednego uniwersalnego przepisu na taras, a liczba możliwych rozwiązań, patrząc tylko na dobór samych betonowych elementów, jest niemal nieskończona!


Polbruk - logo


Polbruk S.A. to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc, jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

Więcej informacji o firmie i oferowanych produktach znajdziesz na stronie www.polbruk.pl

Autor
Pomysłowe rozwiązania na stylowy taras | Nawierzchnie betonowe
Pomysłowe rozwiązania na stylowy taras | Nawierzchnie betonowe
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_nawierzchnie_i_tarasy
NAJNOWSZE TREŚCI