Logo
Logo

Ogrodzenie to wizytówka domu

Ogrodzenie naszego domu jest jego wizytówką, a jednocześnie zwieńczeniem aranżacji całej posesji. Podpowiadamy, dlaczego do jego budowy warto użyć pustaków betonowych i jak dobrać je do określonych aranżacji.

Spis treści
Jak z ogrodzenia uczynić prawdziwą wizytówkę domu? Nowocześnie od progu Rustykalny czy śródziemnomorski Ażurowe czy pełne?

Jak z ogrodzenia uczynić prawdziwą wizytówkę domu?

Argumentów na to, by wybrać elementy betonowe, jest co najmniej kilka. Wykonane z nich ogrodzenia są przede wszystkim trwałe, długowieczne i nie zmieniają swojego wyglądu. Poza tym pustaki betonowe zapewniają oszczędność czasu na etapie budowy i eksploatacji, gdyż wykonanie z nich ogrodzenia nie jest skomplikowane i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas późniejszego użytkowania.

Jednak największym atutem ogrodzenia z pustaków jest to, że beton cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat i jest bardzo pożądany w nowoczesnej architekturze. Gdy dodamy do tego stonowaną kolorystykę dostępnych elementów i ich minimalistyczny wygląd, to uzyskujemy rozwiązanie o uniwersalnym designie, który pasuje do wielu aranżacji. Właśnie dlatego pustaki betonowe są bardzo często stosowane do budowy ogrodzenia posesji w różnych stylach.

Nowocześnie od progu

Ogrodzenie to pierwszy widoczny element naszej posesji, choć zwykle powstaje jako ostatnie na placu budowy. Co prawda jego zarys wyznaczamy na samym początku, jednak wznosimy je dopiero po rozplanowaniu innych elementów aranżacji. Styl ogrodzenia musi być zatem spójny z wcześniej zaprojektowanym otoczeniem. 

Ogrodzenie Neo, Polbruk
Ogrodzenia wykonane z pustaków Neo.

Jeśli wybudowaliśmy nowoczesny dom, idealnym zwieńczeniem kompozycji będzie mur wykonany z pustaków betonowych Neo lub Murro. Jeśli wskazany jest minimalistyczny wygląd surowego betonu, polecane jest zastosowanie elementów w kolorach pełnych o gładkiej fakturze. W przypadku Neo i Murro będą to kolory stalowy i grafitowy. Murro potrafi również doskonale imitować naturalny, gładki kamień. Gdy zależy nam na osiągnięciu właśnie takiego efektu wizualnego, warto zwrócić uwagę na pustaki z warstwą wierzchnią w kolorach melanżowych, takich jak nerino i nerino II (połączenie bieli, szarości i czerni).

Nie wyczerpuje to jednak wszystkich możliwości. Styl nowoczesny bardzo często posiłkuje się rozwiązaniami wywodzącymi się wprost z natury. Ogrodzenie wyglądające jak zbudowane z kamienia stworzymy z elementów Antara II. Pustaki te posiadają łamaną fakturę, która swoim wyglądem doskonale imituje łupany kamień. Ponadto są one dostępne w dwóch bardzo pożądanych we współczesnej architekturze odcieniach szarości, czyli grafitowym i nerino.

Ogrodzenie Murro, Polbruk
Ogrodzenia wykonane z pustaków Murro.

Pustaki betonowe w neutralnych, szarych kolorach sprawdzają się nie tylko przy budowie ogrodzenia dookoła nowoczesnego domu, ale również w lubiącym stonowane barwy stylu skandynawskim i japońskim. Czy jednak nadają się one do innych aranżacji?

Rustykalny czy śródziemnomorski

O ile Neo to produkt dedykowany nowoczesnym projektom, to Murro i Antara II sprawdzą się doskonale w kompozycjach w stylu śródziemnomorskim. Oczywiście w tego typu aranżacjach można również zastosować szarości, jednak na posesjach wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego królują zdecydowanie jaśniejsze kolory.

Dobrym rozwiązaniem do budowy ogrodzenia wokół ogrodu w takiej konwencji będzie Antara II w kolorze latte czy paloma. Pierwsza z nich to uniwersalna barwa dla klimatu śródziemnomorskiego. Natomiast druga, w której dominującym kolorem jest biel, to doskonałe rozwiązanie dla posesji nawiązujących do wzorców greckich czy z południa Włoch, które można spotkać w miejscowościach, takich jak Locorotondo, Ostuni czy Alberobello w rejonie Apulii. Jeśli zależy nam na gładkim wykończeniu ogrodzenia w stylu śródziemnomorskim, to dobrym pomysłem będzie zastosowanie Murro w kolorze latte, które przywodzi na myśl nieco bardziej klasyczne konstrukcje. Antara II, zarówno w jasnych kolorach, jak i szarościach, to idealne rozwiązanie aranżacji ogrodzenia posesji w stylu rustykalnym. Kamienny wygląd zbudowanego z niej muru podkreśli naturalny, wiejski charakter całego założenia.

Ogrodzenie Antara II, Polbruk
Ogrodzenia wykonane w pustaków Antara II Polbruk

Ażurowe czy pełne?

Niezależnie od wybranego stylu, ogrodzenie może przyjąć formę litego muru lub nieco bardziej otwartą formułę ażurową, która umożliwia szeroki dopływ światła do ogrodu. Wybór opcji zazwyczaj jest podyktowany położeniem nieruchomości. W przypadku sąsiedztwa ruchliwej ulicy, bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest pełne ogrodzenie, ponieważ tworzy barierę akustyczną dla ulicznego hałasu oraz granicę zapewniającą całkowitą prywatność. Ogrodzenie ażurowe, w którym pomiędzy słupkami zbudowanymi z pustaków betonowych umieszcza się przęsła z metalu, drewna czy innych materiałów to zdecydowanie mniejsza ochrona prywatności oraz brak osłony przed hałasem.

Formę ogrodzenia należy dobrać do indywidulanych preferencji, zawsze powinno ono odpowiadać lokalizacji posesji i naszym potrzebom.

Ogrodzenia ażurowe i pełne, Polbruk
Ogrodzenia ażurowe i pełne

Powyższe rozważania pokazują, jak dużą swobodę projektowania ogrodzenia w wielu odmiennych stylach architektonicznych zapewniają pustaki betonowe. Gdy dodamy do tego pozostałe walory tych produktów, stają się jednym z ciekawszych na rynku materiałów do budowy ogrodzenia. W niektórych, a zwłaszcza nowoczesnych projektach, znajdują one jeszcze inne zastosowania, gdyż mogą posłużyć do budowy mebli ogrodowych takich, jak ławki, siedziska, sofy czy stoły. Najlepszym przykładem są pustaki betonowe Neo, które można użyć nie tylko do budowy ogrodzenia na granicy naszej posesji, ale również innych elementów małej architektury o tej samej estetyce. Taka spójność designu wielu różnych detali funkcjonalnych w domu i jego otoczeniu jest kluczową cechą niezwykle modnej obecnie, minimalistycznej architektury.


Polbruk - logo


Polbruk S.A. to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc, jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

Więcej informacji o firmie i oferowanych produktach znajdziesz na stronie www.polbruk.pl


Samodzielne zaprojektuj ogrodzenie w bezpłatnym Kalkulatorze Ogrodzeń Polbruk

Ogrodzenie można samodzielnie zaprojektować przy pomocy "Kalkulatora ogrodzeń". Jest to bezpłatny i intuicyjny program, który pozwala na przygotowanie projektu oraz dokonanie jego szacunkowej wyceny. Można w nim wybrać klasyczny lub nowoczesny styl posesji oraz rodzaj elewacji, a także preferowane kolory pustaków ogrodzeniowych. Program umożliwia narysowanie schematu ogrodzenia w układzie liniowym. Podpowiada też domyślne rozwiązania na frontowe ogrodzenie – z miejscem na furtkę oraz bramę w standardowych wymiarach, ale łatwo można je zmienić, podobnie jak wymiary przęseł czy ilość warstw muru. Każda zmiana jest widoczna dzięki podglądowi 3D. Efekt końcowy to raport z wykazem użytych produktów i orientacyjny kosztorys.

Kalkulator dostępny jest na stronie: https://polbruk.pl/pl/zaprojektuj-z-nami

 

Autor
Ogrodzenie to wizytówka domu
Ogrodzenie to wizytówka domu
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi