Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Nowoczesna strefa wejściowa – wygodnie i efektownie dzięki prefabrykatom

Strefa wejściowa to wizytówka każdej posesji. Ważne jest, żeby wraz z jej praktycznym aspektem szły design, wygoda oraz niewygórowane koszty. Jak zatem najlepiej zaprojektować ten obszar w nowoczesnym domu? Mamy na to niezawodny przepis – użycie prefabrykatów betonowych! Sprawdź przykłady różnych rozwiązań na strefę wejściową.

Strefa wejściowa do domu jest bardzo ważnym elementem projektu ogrodu. Jeśli decydujemy się na nowoczesny design, można ją stworzyć korzystając z wielu różnorodnych i różnofunkcyjnych betonowych elementów. Do dyspozycji mamy płyty o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, z których możemy ułożyć nawierzchnię prowadzącą od bramki w ogrodzeniu do drzwi naszego domu lub podjazd. Zwieńczeniem kompozycji będą dodatki, takie jak obrzeża, donice, a nawet pustaki betonowe służące do budowy ogrodzenia posesji.

Zanim jednak zaczniemy tworzyć koncepcję nowoczesnej przestrzeni w strefie wejściowej, warto przypomnieć dwie zasady tego stylu:

  1. W nowoczesnych aranżacjach stawia się na minimalizm, ascetyzm oraz nieskomplikowane wzornictwo, które dodaje całości założenia charakteru i elegancji.
  2. Zieleń w przestrzeni nowoczesnej powinna żywo kontrastować z elementami małej architektury ogrodu.

Jaka nawierzchnia do strefy wejściowej?
Efektowne, modne i wygodne szarości

Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na alejkę w strefie wejściowej. To, jak ma ona wyglądać, jest w dużej mierze kwestią gustu, aczkolwiek projektując ją warto pamiętać o kanonach obowiązujących w nowoczesnej architekturze. Można je opisać bardzo krótko – są to geometryczne kształty w odcieniach szarości. Z takich właśnie elementów powinniśmy wybudować główną aleję od bramki wejściowej do drzwi domu.

Nowoczesna strefa wejściowa z płytami Polbruk Magna
Jeśli jesteśmy zwolennikami dużych formatów, to świetnym pomysłem będzie wykorzystanie do tego celu płyt Polbruk Magna. Magna to jedna z największych płyt dostępnych na rynku. Występuje ona w dwóch rozmiarach 75x100 cm i 50x75 cm i tej samej liczbie odcieni, z czego do nowoczesnych aranżacji najlepiej będzie pasować nerino, czyli melanż bieli, szarości i czerni. Z płyt Magna można ułożyć jednolitą nawierzchnię albo wybrać nieco bardziej oryginalne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie, jakim jest metoda „step by step”. Polega ona na układaniu płyt na odległość jednego kroku. Przestrzeń pomiędzy nimi możemy wypełnić białymi kamykami. To ciekawe i bardzo designerskie rozwiązanie.
Nowoczesna strefa wejściowa z płytami Polbruk Bosso
Równie interesującym pomysłem jest ułożenie nawierzchni z wielkoformatowych, kwadratowych płyt Bosso o wymiarze 60x60 cm. Absolutnym hitem i supermodnym rozwiązaniem na nawierzchnię w przestrzeni wejściowej jest też płyta Bosso w formie trapezu. Trapez, oprócz heksagonu i kształtu plastra miodu to jeden z gorących trendów w tym roku. Bosso Trapez zaprezentuje się świetnie na szerszych alejkach, ponieważ na większych powierzchniach tworzy nieoczywiste, nieco hipnotyzujące wzory. Przypominają one diament lub geometryczne wazony. Bosso i Bosso Trapez to tegoroczne nowości rynkowe w odcieniach szarości: nerino, stalowym i grafitowym oraz dwóch grubościach: 4,5 cm i 8 cm.
Nowoczesna strefa wejściowa z płytami Triada Bosso
Jeśli jednak nie preferujemy dużych formatów i zależy nam na budowie nawierzchni z mniejszych i bardziej podłużnych elementów, to ciekawą propozycją jest Polbruk Triada o wymiarach 20x30, 20x40 i 20x50 cm. Płyta ta występuje aż w pięciu kolorach, z czego cztery to niemal czyste szarości – nerino, szary, stalowy i grafitowy, a jedna posiada domieszkę pomarańczu – jest to kolor onyx. Triada to doskonały pomysł na alejkę z elementami ułożonymi w klasyczny sposób, czyli naprzemiennie.

Wszystkie z wymienionych płyt doskonale sprawdzą się też na podjeździe. Płyty Magna, Bosso i Bosso Trapez o grubości 8 cm można wykorzystać w ruchu kołowym do 3,5t. Natomiast do użytkowania przez ciężkie pojazdy powyżej 3,5t. doskonale nadaje się Magna o grubości 10 cm i Triada, która ma grubość 8 cm.

Wybór modnej nawierzchni to jednak nie wszystko. W komponowaniu strefy wejściowej warto zwrócić uwagę na szczegóły, które dodadzą jej „smaku”.

Dlaczego warto dodać efektowne prefabrykaty?
Nowoczesna strefa wejściowa dzięki wygodnym dodatkom

Co prawda w nowoczesnych aranżacjach nie należy przesadzać z dodatkami, ale warto je uwzględnić i umiejętnie wkomponować, zachowując przy tym minimalistyczny charakter projektu. Dodatki pozwalają zwiększyć, nie tylko atrakcyjność kompozycji, ale również funkcjonalność całej projektowanej przestrzeni.

Nowoczesna strefa wejściowa z obrzeżem Flesz
Przykładem jest obrzeże Flesz. Choć na pierwszy rzut oka wygląda raczej standardowo i dość ascetycznie, to drzemie w nim ogromny potencjał. W tym niedużym elemencie, który posiada kształt odwróconej litery „L, pod jego daszkiem, możemy ukryć taśmę LED. Podświetli ona nocą alejki lub podjazd. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż pozwala sprawniej i bezpieczniej poruszać się w strefie wejścia po zmroku, a do tego dodaje czaru zewnętrznej przestrzeni. Zwłaszcza, gdy użyjemy taśm o zmiennym kolorze podświetlenia. Dzięki obrzeżom, takim jak Flesz, odgrodzimy również ciągi komunikacyjne w strefie wejściowej od przestrzeni zielonych.
Nowoczesna strefa wejściowa z donicami Tigela
Kolejnym detalem, który wzbogaci aranżację strefy wejściowej są elementy małej architektury. W nowoczesnej przestrzeni bardzo atrakcyjnie prezentują się różnego typu donice. Kubistyczne donice Tigela wyglądają prawie jak sześciany, a posadzone w nich zielone rośliny stanowią piękny kontrast dla tak modnych w nowoczesnej architekturze szarości. Donice możemy rozmieścić punktowo lub stworzyć z nich kaskadowe kompozycje wzdłuż biegu schodów. Bez względu na to, który rodzaj ich ustawienia wybierzemy, efektownie wyeksponują one ozdobne trawy, kwiaty, rośliny zimnozielone czy aromatyczne zioła.

Jakie ogrodzenie do strefy wejściowej i dlaczego?
Ważne ogrodzenie ważne w minimalistycznym stylu

Na tym rozwiązania z wykorzystaniem betonowych prefabrykatów w strefie wejściowej się nie kończą. Elementem zamykającym kompozycję od strony ulicy może być ogrodzenie wykonane z pustaków betonowych o nowoczesnym designie. W zależności od otoczenia, w którym znajduje się posesja, możemy zbudować z nich lity mur lub ażurowe ogrodzenie. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pierwsze ochroni naszą prywatność, ale nieco ograniczy dostęp światła dla roślin, zaś drugie – dokładnie na odwrót.

Nowoczesna strefa wejściowa z ogrodzeniem Murro
Niezależnie od wyboru opcji, Polbruk Murro zawsze idealnie wkomponuje się w nowoczesne aranżacje. Pustaki te mają geometryczny kształt. To prostopadłościany o wymiarach 20x50,4 cm i wysokości 20 cm. Występują w modnych odcieniach szarości, zarówno pełnych (stalowy, grafitowy), jak i melanżowych (nerino).

Podsumowując, jeśli myślimy o modnej aranżacji strefy wejściowej, to świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie elementów betonowych, czyli płyt, obrzeży, donic i systemów ogrodzeniowych. Oczywiście stworzoną z nich kompozycję należy uzupełnić o starannie dobraną zieleń oraz inne elementy małej architektury, takie jak m.in. efektowne oświetlenie. Wszystko po to, aby naszych gości już od progu witał dobry design.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl