Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Nawierzchnia dopasowana do stylu ogrodu | Inspiracje z prefabrykatów betonowych

Ogród i dom powinny być niczym puzzle, które dobrze do siebie pasują i składają się w idealną całość. W tworzeniu takich harmonijnych kompozycji pomagają prefabrykaty betonowe, które z powodzeniem można użyć w aranżacji przestrzeni wokół posesji i w ogrodzie. Jak zatem dopasować nawierzchnię do stylu ogrodu? 

Spis treści
Jak dopasować nawierzchnię do stylu ogrodu? Prefabrykaty betonowe w ogrodzie: murek czy donica?

To szeroka grupa produktów obejmująca kostki i płyty nawierzchniowe oraz elementy małej architektury, takie jak schody, murki, donice czy ogrodzenia umożliwia idealne dopasowanie między domem i ogrodem. Każdy z produktów można użyć w co najmniej kilku różnych aranżacjach stylistycznych, ale są również takie, które najlepiej zaprezentują się w konkretnej kompozycji.

Prefabrykaty betonowe spotkamy w ogrodach utrzymanych w każdym stylu, np. nowoczesnym, japońskim, czy angielskim. Trzeba jednak przyznać, że najczęściej znajdują one zastosowane w dwóch pierwszych z wymienionych stylów, co wynika poniekąd z ich charakteru, a także pożądanej w tej stylistyce czystej, prostej i minimalistycznej formy. W przestrzeniach utrzymanych w stylu angielskim betonowe elementy są używane rzadziej, zazwyczaj tam, gdzie mogą zastąpić drewno lub naturalny kamień. Dobiera się wtedy takie rozwiązania, które jak najwierniej oddają wygląd naturalnych surowców.

Jak dopasować nawierzchnię do stylu ogrodu? 

Jednym z ważniejszych elementów aranżacji w każdym ogrodzie jest nawierzchnia. To właśnie ona, poza roślinnością i dekoracjami, buduje jego klimat. Betonowe płyty i kostki są wprost doskonałe do nowoczesnych kompozycji ogrodowych. Po pierwsze dlatego, że beton jest tworzywem niesłychanie popularnym w tym stylu, ale również ze względu na to, że cechuje go minimalizm wyrażający się w prostej formie i stonowanej, szarej bądź beżowej kolorystyce. Kostki i płyty betonowe posiadają ponadto geometryczne kształty, które również są bardzo cenione w nowoczesnych aranżacjach. Przykładem idealnej płyty do wykończenia nawierzchni w nowoczesnym ogrodzie jest Polbruk Lamell. Posiada ona, modny, duży wymiar 60x40 cm oraz dwie faktury: gładką i płukaną. Pierwsza obejmuje sześć wersji kolorystycznych utrzymanych w odcieniach szarości (nerino, stalowy, bazaltowy) i beżów (ivory, cortado, latte). Druga występuje w kolorze ritmo, czyli melanżowej szarości. Lamell ma grubość 4 cm, dlatego można ją położyć na tarasie lub alejkach przeznaczonych do ruchu pieszego. Utrzymane w stonowanych, kojących szarościach płyty Lamell można użyć również do aranżacji w stylu japońskim.

Polbruk Lamell
Fot. Polbruk 
Płyta Polbruk Lamell

Planując nowoczesną oprawę, warto także zwrócić uwagę na płytę Linea. Jest to betonowa płyta ogrodowa o wymiarach 25x75 cm, grubości 4 cm w kolorze ponadczasowej jasnej szarości. Doskonale imituje trawertyn, a jej faktura przypomina w dotyku naturalny kamień. Linea pięknie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Świetnie sprawdza się jako opaska wokół domu i doskonale nadaje na ogrodowe alejki. Płyty Linea układa się metodą step by step, czyli z odstępami na odległość nie większą niż długość ludzkiego kroku. Przestrzenie pomiędzy elementami można wypełnić trawą, drobnym grysem lub białymi otoczakami.

Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Przeczytaj także
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Polbruk Commix i Linea
Fot. Polbruk 
Od lewej: płyta Polbruk Commix, płyta Polbruk Linea 

Lamell to propozycja głównie na taras, Linea na opaskę i alejki, ale w bogatej ofercie prefabrykatów znajdziemy również rozwiązania do budowy podjazdu w stylu nowoczesnym czy japońskim, takie jak na przykład Polbruk Magna, czy Commix.

Polbruk Magna
Fot. Polbruk 
Płyta Polbruk Magna 

Wiadomo jednak, że nie każdy ogród jest nowoczesny lub inspirowany stylem japońskim. Zdarzają się, choć rzadziej, bardziej klasyczne projekty, takie jak ogród w stylu angielskim. Stawia się w nich na tajemniczość, pozorny nieład, a także swobodę i naturalność. Alejki ogrodowe w takich aranżacjach są najczęściej wykonywane z piasku lub kamienia, dlatego dobrym pomysłem będzie tu użycie płyty Polbruk Petra. Dzięki swoim nieregularnym krawędziom przypomina ona naturalny kamień. Choć Petra powstała z inspiracji skalnym miastem w Jordanii, a swoim wyglądem wywołuje skojarzenia z ziemię popękaną od suszy, odcienie onyx i alpen z powodzeniem sprawdzą się na posesjach w stylu angielskim. Dzięki swojej szarej kolorystyce i kamiennemu wyglądowi idealnie nawiązują do angielskiej pogody i klimatu...

Polbruk Petra
Fot. Polbruk 
Płyta Polbruk Petra 

Równie ciekawą propozycją odpowiednią dla romantycznego stylu angielskiego jest też płyta Lira. Ta „betonowa deska" o wymiarze 25x75 cm i grubości 4 cm posiada fakturę i wygląd naturalnego drewna ze słojami i sękami! Dzięki temu także w dotyku przypomina naturalny surowiec. Lira jako doskonała imitacja drewna świetnie sprawdza się w rustykalnych kompozycjach, ale może być również „elementem ocieplającym" chłodny minimalizm nowoczesnych aranżacji. Doskonale nadaje się do układania nawierzchni wspomnianą już metodą step by step.

Fot. Polbruk 
Płyta Polbruk Lira 

Prefabrykaty betonowe w ogrodzie: murek czy donica?

Kolejnym ważnym elementem ogrodowej aranżacji są murki. W zasadzie wyznaczają one granice poszczególnych stref w ogrodzie i stanowią dla nich ramy kompozycyjne, ale można z nich także zbudować donice i inne elementy małej architektury. Przykładami takich wszechstronnych prefabrykatów betonowych mogą być murek Grando i Albero. Choć różnią się od siebie, to łączy je naturalny, kamienny wygląd, dlatego nadają się do ogrodów zarówno w stylu nowoczesnym, japońskim, jak i angielskim. Murek Grando buduje się z prostokątnych bloczków o wysokości 25 cm. Większe z nich posiadają wymiar 15x60 cm i łamaną dwustronnie fakturę, a mniejsze 15x30 cm oraz trzystronnie łamaną fakturę. Każdy z nich idealnie imituje kamień, a trzy kolory: grafitowy, paloma (biało-szary) i piaskowy, są na tyle uniwersalne, że pasują do wielu aranżacji. W stylu nowoczesnym idealnie „odnajdzie się" Grando w odcieniach grafitowym i paloma. Głęboki, nieco tajemniczy odcień grafitowej szarości będzie świetnie pasować także do ogrodów w stylu angielskim. Swoją drogą, aury tajemniczości dodadzą także rośliny pnące, takie jak bluszcz, który zwraca uwagę ciemnozielonymi liśćmi.

Alternatywą dla Grando w ogrodowych aranżacjach jest murek Albero. To nowoczesna interpretacja świetnie znanych ze średniowiecza murków budowanych z kamieni polnych, które oddzielały dawniej posiadłości właścicieli ziemskich np. na wyspach brytyjskich, ale również w Toskanii. Wznosi się go z pojedynczych elementów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm oraz grubości 18 cm. Co ciekawe, prefabrykaty te nie są do siebie podobne jak dwie krople wody. Różnią się od siebie „rysami" przecinającymi elementy. Do dyspozycji jest aż siedem nieco odmiennych pod względem wyglądu wariantów, co nadaje murkowi bardziej „kamiennego" i naturalnego wyglądu. Albero posiada dwie wersje kolorystyczne utrzymane w odcieniach szarości. Są to nerino (mieszanka czerni i szarości) oraz brenta (piaskowo-biało-grafitowy). Obydwie pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do stylu angielskiego.

Prefabrykaty betonowe Polbruk
Fot. Polbruk 
Na górze od lewej: donica Polbruk Tigela, murek Polbruk Grando, donica Polbruk Tigela 
Na dole: murek Polbruk Albero 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, z murków w ogrodach najczęściej buduje się granice dla rabat, kwietniki, donice oraz inne elementy małej architektury. A co w przypadku, gdy nasz projekt zakłada punktowe rozmieszczenie roślinności? Jest to częsta praktyka w aranżacjach nowoczesnych i w stylu japońskim. Warto wtedy sięgnąć po donice betonowe, które są łatwym i szybkim w realizacji rozwiązaniem! Jedną z nich jest donica Tigela. Posiada ona prostą, kubistyczną formę i minimalistyczny, ale jednocześnie elegancki wygląd. Dodatkowo występuje w dwóch modnych, nowoczesnych kolorach: stalowym i grafitowym, co sprawia, że można ją wkomponować w prawie każdą aranżację, zarówno jako pojedynczą, wolnostojącą donicę, jak i ścianę zbudowaną z donic, a także kaskadę umieszczoną po obydwu stronach stopni schodowych.

Prefabrykaty betonowe to bardzo istotny element aranżacji. Dzięki ich odpowiedniemu doborowi możemy osiągnąć pożądany efekt i sprawić, że nasza posesja, czyli dom i otaczający go ogród, będą stanowiły spójną aranżację. Należy jednak pamiętać o tym, że betonowe elementy stanowią jedynie szkielet, który trzeba uzupełnić odpowiednią, charakterystyczną dla danego stylu roślinnością, a także elementami małej architektury i dekoracjami. Tylko w ten sposób stworzymy wymarzoną przestrzeń, która zapewni nam przyjemne i błogie chwile relaksu w ogrodzie.

Należy jednak pamiętać o tym, że betonowe elementy stanowią jedynie szkielet, który trzeba uzupełnić odpowiednią, charakterystyczną dla danego stylu roślinnością, a także elementami małej architektury i dekoracjami.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Autor
Nawierzchnia dopasowana do stylu ogrodu | Inspiracje z prefabrykatów betonowych
Nawierzchnia dopasowana do stylu ogrodu | Inspiracje z prefabrykatów betonowych
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl