Logo
Logo

Podjazd w ogrodzie – ekologicznie i modnie!

Podjazd to przestrzeń w otoczeniu domu, na której planowanie często nie poświęcamy zbyt wiele czasu. Bardziej istotny niejednokrotnie wydaje się wygląd tarasu, alejek czy wybór roślin do ogrodu. Tymczasem podjazd, oprócz waloru funkcjonalnego pełni równie istotną funkcję reprezentacyjną. Jak zaaranżować go modnie i ekologicznie?

Spis treści
Jaki materiał wybrać na podjazd? Jakie są zalety stosowanie płyt ażurowych Rodzaje i cechy ażurowych płyt betonowych

Podjazd definiuje się jako prywatną drogę prowadzącą pod wejście główne budynku lub bezpośrednio do garażu. W węższym rozumieniu jest to najbardziej reprezentacyjny fragment tej drogi, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Szczególnie widoczne było to w dawnych dworkach szlacheckich, gdzie po prostu musiał on "cieszyć oko" i już od bramy wjazdowej podkreślać prestiż oraz zasobność właściciela posesji.

Współcześnie podjazd ma bardziej praktyczny charakter, bo jest po prostu fragmentem drogi wewnętrznej na posesji, gdzie właściciele i ich goście parkują samochody. Jego wygląd pozostał nadal istotny, gdyż świadczy on, jak dawniej, o charakterze całej posesji.

Najlepsze materiały na podjazdy?
Kostki i płyty betonowe

Podjazd można wykonać na wiele sposobów. W przypadku domów jednorodzinnych najpopularniejszym sposobem ich budowy jest zastosowanie kostek lub płyt betonowych. Prefabrykaty betonowe to materiały wytrzymałe, trwałe, przystępne cenowo, ale również estetyczne. To właśnie ten ostatni argument decyduje często o wyborach klientów, zwłaszcza że liczba dostępnych wzorów sukcesywnie wzrasta.

Pomysły na podjazd w ogrodzie modnie i ekologicznie, fot. mat. prasowe Polbruk
W tym roku do gamy produktów Polbruk dedykowanych na podjazdy dołączyła kostka Triada (zdj. 1). Pod względem designu stanowi ona kwintesencję minimalizmu. Posiada oszczędny, prostokątny kształt, gładką fakturę i jednorodny kolor. Płyta występuje aż w pięciu odcieniach szarości (nerino, onyx, stalowy, szary i grafitowy), trzech rozmiarach (20x30, 20x40 oraz 20x50 cm) i posiada grubość 8 cm. Daje to wiele opcji komponowania interesujących geometrycznych wzorów. Triada, choć zachwyca swoim surowym wyglądem, nie jest jedynym rozwiązaniem o charakterze pełnym, które można wykorzystać do budowy podjazdu.
Miłośnikom dużych formatów na pewno przypadnie do gustu jedna z największych płyt dostępnych na rynku – Polbruk Magna (zdj. 2 i 3). Posiada ona wymiar 100x75 cm oraz 50x75 cm, grubość 8 i 10 cm, gładką fakturę i jest dostępna w melanżowych szarościach (stalowy, bazaltowy, nerino) oraz w kolorze latte.

Pomysł na ażurowy podjazd!
Modnie i ekologicznie

I tutaj właśnie wychodzimy na przeciw problemu: jak połączyć modę z ekologią? Podjazd nie musi być bowiem zbudowany z płyt pełnych, można je ciekawie łączyć z płytami ażurowymi, które są wyjątkowe pod każdym względem.

Jakie są zalety stosowanie płyt ażurowych

  • Płyty ażurowe to produkty posiadające otwory, które można wypełnić grysem lub ziemią, co pozwala na szybkie wnikanie wody z podjazdu do gruntu.
  • Dzięki takim otworom woda nie odparowuje z powierzchni, a pozwala równomiernie nawadniać glebę na terenie naszej działki. 
  • Stosując płyty ażurowe w ogrodzie, nie trzeba budować odwodnień liniowych, które są najczęściej niezbędne przy budowie podjazdów z pełnych płyt betonowych.
  • Zmniejsza się ryzyko podtopień budynku czy posesji w czasie ulewnych opadów.

Rodzaje i cechy ażurowych płyt betonowych

Dostępne na rynku ażurowe płyty mają bardzo zróżnicowany charakter. W niektórych postawiono na design, w innych natomiast skupiono się na maksymalizacji powierzchni bioaktywnej przy zachowaniu interesującego wyglądu.

Pomysły na podjazd w ogrodzie modnie i ekologicznie Extrano, fot. mat. prasowe Polbruk
Reprezentantem pierwszej grupy jest Polbruk Extrano. To idealnie kwadratowa płyta o wymiarach 50x50 cm, grubości 7 cm i inspirującym wyglądzie. Powierzchnia przepuszczalna płyt Extrano wynosi 11% i jest mniejsza od typowo ekologicznych produktów z dużą powierzchnią bioaktywną. Płyta Extrano posiada regularne otwory tworzące na ułożonej nawierzchni oryginalny wzór wielu lekko pofalowanych linii przypominających tygrysie pasy. Podjazd ułożony z Extrano znakomicie prezentuje się przy nowoczesnych budynkach o geometrycznym kształtach. Doskonale komponuje się z nimi monochromatyczna kolorystyka płyt Extrano utrzymana w odcieniach szarości – nerino, szarym i grafitowym.
Pomysły na podjazd w ogrodzie modnie i ekologicznie Ekol, fot. mat. prasowe Polbruk
Alternatywą jest kostka Polbruk Ekol. Jest to już typowo ekologiczny produkt. Posiada ona prestiżowy, klasyczny i ascetyczny design oraz wymiar 20x20 cm i grubość 8 cm. Swoim wyglądem przypomina nowoczesną wersję dobrze znanej z historycznych centrów miast kostki brukowej, z tą jednak różnicą, że faktura tej kostki jest gładka. Od innych ekologicznych płyt różni się także umiejscowieniem przestrzeni bioaktywnej. Nie powstaje ona w otworach, ale w przestrzeni między płytami, a jej szerokość wyznaczają znajdujące się na bokach wypustki. Ekol występuje w dwóch klasycznych kolorach: szarym i grafitowym.

Pomysły na podjazd w ogrodzie modnie i ekologicznie Meba, fot. mat. prasowe Polbruk
W przypadku chęci maksymalizacji przestrzeni bioaktywnej na podjeździe, oprócz kostki Ekol warto rozważyć zastosowanie płyt Polbruk Meba. To bardzo popularny, geometryczny wzór z otworami w kształcie kwadratu. Meba ma rozmiar 40x60 cm i grubość to 8 lub 10 cm, co pozwala na dopasowanie elementów do przewidywanych obciążeń i rodzaju pojazdów poruszających się po podjeździe. Występuje w trzech kolorach: szarym, grafitowym i czerwonym.
Pomysły na podjazd w ogrodzie modnie i ekologicznie Greengo, fot. mat. prasowe Polbruk
Ciekawą propozycją pod względem designu, jest też płyta Greengo. Ma ona kształt kwadratu o wymiarze 40x40 cm. Podobnie jak Meba, charakteryzuje się dużymi otworami, z tą różnicą, że są one okrągłe i połączone pomiędzy sobą prostymi lub lekko falującymi liniami. Nadaje to płycie bardzo nowoczesnego sznytu. Wykonując podjazd lub miejsca postojowe z powyższych płyt, aby uzyskać ciekawy efekt estetyczny, warto znajdujące się w nich otwory wypełnić białym grysem lub zasiać w nich trawę.

Nawierzchnię podjazdu można wykonać z wielu rodzajów płyt betonowych. Wybór pomiędzy designem, a ekologią nie jest konieczny. Może być ona nie tylko modna i stylowa, ale również przyjazna dla planety!

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Autor
Podjazd w ogrodzie – ekologicznie i modnie!
Podjazd w ogrodzie – ekologicznie i modnie!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_nawierzchnie_i_tarasy