Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
16
Do góry

Beton w ogrodzie: stylowo i szykownie

Stylowy, szykowny, elegancki i nowoczesny – to kilka określeń, którymi będzie można opisać ogród, jeśli w jego aranżacji użyjemy designerskich betonowych prefabrykatów. Ich wybór jest dziś tak szeroki, że buduje się z nich nie tylko nawierzchnie.

Natchnij się naszymi propozycjami i znajdź swój sposób na stylowy ogród!

Sezon budowlany prawie w pełni, więc to ostatni moment na rearanżację przydomowego ogrodu. Jeśli stracił on urok lub należy mu się remont albo "unowocześnienie", warto pomyśleć o zmianie. Bardzo popularnym i modnym w nowoczesnej architekturze materiałem jest beton.

"Dziś w nowoczesnych aranżacjach używa się go nie tylko jako materiału, z którego są wykonane płyty lub kostki do budowy nawierzchni. Z betonu są produkowane również murki, donice, obrzeża oraz stopnie schodowe, które mogą stać się dopełnieniem każdej nowoczesnej aranżacji. Katalog dostępnych produktów jest cały czas poszerzany i rozbudowywany. – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk S.A. – Możliwości te sprawiają, że nowoczesny ogród może zyskać bardzo indywidualny charakter, dzięki zróżnicowanym, ale umiejętnie dobranym elementom."

Beton w ogrodzie nowocześnie i stylowo

1 – Nowoczesne płyty przypominające płytki w różnych odcieniach szarości, 2 – płytki przypominające korten, 3 – Wymyślne płyty o ciekawych kształtach i cięciach.

Postaw na szarości i nie tylko

Podstawowym kolorem w nowoczesnej architekturze są odcienie szarości, biel beże. Cechuje się ona również minimalizmem, prostotą oraz umiłowaniem do geometrycznych form, dlatego w tym przypadku dobór nawierzchni nie powinien nastręczać zbyt dużych trudności. Wybór kolorystyczny jest niezwykle szeroki, bo szarość niejedno ma imię – niektóre płyty i kostki występują w kilku jej odcieniach. Do tego dochodzą również ciekawe desenie samych płyt, a także różnice w ich kształtach – mogą to być prostokąty, kwadraty czy pięciokąty.

Dobierając elementy nawierzchni do kompozycji, warto zwrócić uwagę na ich grubość, gdyż nie każdą z nich można zastosować wszędzie. Zależność jest prosta: im grubsza płyta, tym szersze zastosowanie (większa wytrzymałość na nacisk na metr kwadratowy). Najbardziej uniwersalne są elementy o grubości 6 i 8 cm, a najmniej – te poniżej tej wartości, gdyż są dedykowane nawierzchniom tarasowym.

Gdy design nowej nawierzchni jest już upatrzony, warto zastanowić się nad akcentami towarzyszącymi, bo…

diabeł tkwi w szczegółach

Szczegóły są niezmiernie ważne, bo właśnie dzięki nim można zbudować kompleksową aranżację i dopracować ją za pomocą spójnych wizualnie detali. Tych jest naprawdę wiele. Liczba dostępnych obrzeży jest obecnie dość szeroka. Mogą być one prostokątne (np. Polbruk Treo) lub l-kształne (np. Polbruk Flesz, pod którego daszkiem dodatkowo można ukryć taśmę LED). Montowanie oświetlenia przy obrzeżach to ostatnio bardzo ważny dodatek w aranżacji nawierzchni w ogrodzie. Jest praktyczna i dodaje "magii światła" po zmroku.

Bordery to jednak nie wszystko. Pewnym ich rodzajem są palisady (np. takie jak Hestra) czy palisada łamana, które dodatkowo można wykorzystać jako donice na ogrodowe rośliny, formę wewnętrznego ogrodzenia lub murek oporowy.

Na tym możliwe do użycia komponenty betonowe się nie kończą. Część z nich jest w szczególności użyteczna, gdy ogród usytuowany jest w nierównym terenie. Wtedy z pomocą przy wykonaniu aranżacji przychodzą betonowe stopnie schodowe, za pomocą których można zniwelować różnice w wysokości terenu.

Beton w ogrodzie: nowocześnie i stylowo

1 – Obrzeże Polbruk Flesz, pod którego daszkiem zamontowano taśmę LED, 2 i 3 – Palisada i palisada łamana, 4 i 5 – Stopnie schodowe Polbruk Grando: betonowe stopnie schodowe, gładkie i 

Nie taki zwykły mur

Ważnym elementem kompozycyjnym mogą być także murki. Można z nich zbudować murki ozdobne oraz oporowe, które pozwolą podzielić ogród na sekcje lub wyróżnić jakąś strefę. Można z niech wznieść obudowę dla ogrodowej fontanny lub oczka wodnego. Murki doskonale pasują zarówno do stylu nowoczesnego, jak i rustykalnego. 

Czasem murek może wyglądać jak nowoczesna wersja dobrze znanych z Irlandii czy Toskanii murków granicznych, budowanych z układanych kolejno na sobie kamieni bez użycia zaprawy. Obecnie mamy na rynku dostępne gotowe moduły (np. firmy Polbruk murek Albero), z których możemy znacznie szybciej zbudować ten niezwykle urodziwy element w ogrodzie.

Beton w ogrodzie: nowocześnie i stylowo

1, 2, 3 – Murek Polbruk Albero, który jest zrobiony z gotowych modułów. Każdy z nich ma 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Jest dostępny w dwóch kolorach: alpen i brenta. 4 – Bloczki Polbruk Grando przypominające łupany kamień.

Z prefabrykatów betonowych można dziś stworzyć kompletną i funkcjonalną aranżację dopasowaną do potrzeb użytkowników. Oczywiście jej niezwykle ważną częścią jest również zieleń, która w stylu modernistycznym powinna stanowić kontrast dla kolorystyki nawierzchni oraz towarzyszących jej detali. Odpowiednie połączenie tych elementów sprawi, że ogród stanie się stylowy, szykowny, elegancki i nowoczesny.

Tekst i zdjęcia: źródło: Polbruk S.A.


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu