Logo
Logo
32
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Beton w ogrodzie – rozwiązanie na stylową przestrzeń!

Stylowy, szykowny, elegancki i nowoczesny – to kilka określeń, którymi będzie można opisać ogród, jeśli w jego aranżacji użyjemy designerskich betonowych prefabrykatów. Ich wybór jest dziś tak szeroki, że buduje się z nich nie tylko nawierzchnie.

Natchnij się naszymi propozycjami i znajdź swój sposób na stylowy ogród!

 

Sezon budowlany prawie w pełni, więc to ostatni moment na re-aranżację przydomowego ogrodu. Jeśli stracił on urok lub należy mu się remont albo "unowocześnienie", warto pomyśleć o zmianie. Bardzo popularnym i modnym w nowoczesnej architekturze materiałem jest beton.

"Dziś w nowoczesnych aranżacjach używa się go nie tylko jako materiału, z którego są wykonane płyty lub kostki do budowy nawierzchni. Z betonu są produkowane również murki, donice, obrzeża oraz stopnie schodowe, które mogą stać się dopełnieniem każdej nowoczesnej aranżacji. Katalog dostępnych produktów jest cały czas poszerzany i rozbudowywany. – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk S.A. – Możliwości te sprawiają, że nowoczesny ogród może zyskać bardzo indywidualny charakter, dzięki zróżnicowanym, ale umiejętnie dobranym elementom."

Beton w ogrodzie nowocześnie i stylowo

1 – Nowoczesne płyty przypominające płytki w różnych odcieniach szarości, 2 – płytki przypominające korten, 3 – Wymyślne płyty o ciekawych kształtach i cięciach.

Postaw na szarości i nie tylko

Podstawowym kolorem w nowoczesnej architekturze są odcienie szarości, biel beże. Cechuje się ona również minimalizmem, prostotą oraz umiłowaniem do geometrycznych form, dlatego w tym przypadku dobór nawierzchni nie powinien nastręczać zbyt dużych trudności. Wybór kolorystyczny jest niezwykle szeroki, bo szarość niejedno ma imię – niektóre płyty i kostki występują w kilku jej odcieniach. Do tego dochodzą również ciekawe desenie samych płyt, a także różnice w ich kształtach – mogą to być prostokąty, kwadraty czy pięciokąty.

Dobierając elementy nawierzchni do kompozycji, warto zwrócić uwagę na ich grubość, gdyż nie każdą z nich można zastosować wszędzie. Zależność jest prosta: im grubsza płyta, tym szersze zastosowanie (większa wytrzymałość na nacisk na metr kwadratowy). Najbardziej uniwersalne są elementy o grubości 6 i 8 cm, a najmniej – te poniżej tej wartości, gdyż są dedykowane nawierzchniom tarasowym.

Gdy design nowej nawierzchni jest już upatrzony, warto zastanowić się nad akcentami towarzyszącymi, bo…

Diabeł tkwi w szczegółach

Szczegóły są niezmiernie ważne, bo właśnie dzięki nim można zbudować kompleksową aranżację i dopracować ją za pomocą spójnych wizualnie detali. Tych jest naprawdę wiele. Liczba dostępnych obrzeży jest obecnie dość szeroka. Mogą być one prostokątne (np. Polbruk Treo) lub l-kształne (np. Polbruk Flesz, pod którego daszkiem dodatkowo można ukryć taśmę LED). Montowanie oświetlenia przy obrzeżach to ostatnio bardzo ważny dodatek w aranżacji nawierzchni w ogrodzie. Jest praktyczna i dodaje "magii światła" po zmroku.

Bordery to jednak nie wszystko. Pewnym ich rodzajem są palisady (np. takie jak Hestra) czy palisada łamana, które dodatkowo można wykorzystać jako donice na ogrodowe rośliny, formę wewnętrznego ogrodzenia lub murek oporowy.

Na tym możliwe do użycia komponenty betonowe się nie kończą. Część z nich jest w szczególności użyteczna, gdy ogród usytuowany jest w nierównym terenie. Wtedy z pomocą przy wykonaniu aranżacji przychodzą betonowe stopnie schodowe, za pomocą których można zniwelować różnice w wysokości terenu.

Beton w ogrodzie: nowocześnie i stylowo

1 – Obrzeże Polbruk Flesz, pod którego daszkiem zamontowano taśmę LED, 2 i 3 – Palisada i palisada łamana, 4 i 5 – Stopnie schodowe Polbruk Grando: betonowe stopnie schodowe, gładkie i 

Nie taki zwykły mur

Ważnym elementem kompozycyjnym mogą być także murki. Można z nich zbudować murki ozdobne oraz oporowe, które pozwolą podzielić ogród na sekcje lub wyróżnić jakąś strefę. Można z niech wznieść obudowę dla ogrodowej fontanny lub oczka wodnego. Murki doskonale pasują zarówno do stylu nowoczesnego, jak i rustykalnego. 

Czasem murek może wyglądać jak nowoczesna wersja dobrze znanych z Irlandii czy Toskanii murków granicznych, budowanych z układanych kolejno na sobie kamieni bez użycia zaprawy. Obecnie mamy na rynku dostępne gotowe moduły (np. firmy Polbruk murek Albero), z których możemy znacznie szybciej zbudować ten niezwykle urodziwy element w ogrodzie.

Beton w ogrodzie: nowocześnie i stylowo

1, 2, 3 – Murek Polbruk Albero, który jest zrobiony z gotowych modułów. Każdy z nich ma 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Jest dostępny w dwóch kolorach: alpen i brenta. 4 – Bloczki Polbruk Grando przypominające łupany kamień.

Z prefabrykatów betonowych można dziś stworzyć kompletną i funkcjonalną aranżację dopasowaną do potrzeb użytkowników. Oczywiście jej niezwykle ważną częścią jest również zieleń, która w stylu modernistycznym powinna stanowić kontrast dla kolorystyki nawierzchni oraz towarzyszących jej detali. Odpowiednie połączenie tych elementów sprawi, że ogród stanie się stylowy, szykowny, elegancki i nowoczesny.

Tekst i zdjęcia: źródło: Polbruk S.A.

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu