Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
17
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Trendy w planowaniu tarasów – ponadczasowe szarości i geometryczne kształty

Wiosna to moment, w którym należy przygotować się do budowy lub przebudowy tarasu przy domu, aby zdążyć przed latem. W tym sezonie niepodzielenie królują, popularne od lat, uniwersalne szarości oraz geometryczne kształty. Podpowiadamy, jak zaaranżować taras w zgodzie obecnymi trendami, a który będzie wspaniale służył przez długie lata.

 

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego materiału nawierzchni. Obecnie, większość tarasów budowanych na gruncie najczęściej wykonuje się z płyt lub kostek betonowych. Wynika to:

  • ze stale rosnącej liczby dostępnych wzorów,
  • ich wysokiej estetyki,
  • walorów użytkowych, takich jak trwałość, niska podatność na uszkodzenia, odpowiednia antypoślizgowość czy łatwa i nieabsorbująca konserwacja,
  • ceny, która jest konkurencyjna w stosunku do innych materiałów dostępnych na rynku.

Zrób taras na szaro!

Po wyborze materiału na taras należy zastanowić się nad jego kolorystyką. Tu niepodzielnie, podobnie jak w poprzednich sezonach, królują szarości. Są one niezwykle uniwersalne i neutralne, dlatego doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji. Szary kolor jest spokojny i kojący, a do tego stanowi idealny kontrast dla zielonej roślinności. Choć niektórym szarość może wydawać się nudna i nieco pospolita, to jednak wcale tak nie jest. Najlepiej świadczą o tym dostępne na rynku produkty do aranżacji przestrzeni, zarówno tej wokół domu, jak i wykorzystywane w projektach wnętrz. Wiele z nich jest dostępnych właśnie w tym eleganckim i lubianym kolorze.

Trendy w planowaniu tarasów
Betonowe płyty tarasowe występują w różnych wariantach kolorystycznych, prawie każda linia produktowa może jednak pochwalić się dostępnością wielu odcieni szarości. Płyty różnią się między sobą tonacją oraz kształtem i wielkością. Dzięki temu liczba możliwych aranżacji tarasowych jest naprawdę ogromna. Każdą z nich bez problemu można dopasować do indywidulanych gustów i potrzeb, tak więc "szaro" na pewno nie znaczy "nudno".

Heksagonalny wzór idealny na taras?

Oprócz szarości w tym sezonie warto postawić też na geometrię kształtów. Na rynku dostępnych jest wiele betonowych płyt tarasowych w typowym kształcie prostokątów i kwadratów, ale można też znaleźć o wiele bardziej oryginalne rozwiązania. Ciekawą propozycją są płyty betonowe o geometrycznych, lecz intrygujących kształtach, które wychodzą poza klasyczny prostokąt, a idealną na to odpowiedzią okazują się płyty heksagonalne. Wykorzystując je w ogrodzie nadamy przestrzeni wyrazu i dynamizmu.

Trendy w planowaniu tarasów
Płyta Polbruk Exa, swoim oryginalnym designem wpisuje się w najnowsze trendy we wzornictwie. Dodatkowo podkreśla to fakt, że występuje w dwóch niesłychanie uniwersalnych i nowoczesnych kolorach. Płyta Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm i grubość 4,5 cm, może być wykorzystywana na tarasy, ale również na alejki i ogrodowe ścieżki. Jej oryginalny kształt, wyszukane odcienie kolorystyczne i gładka faktura, gwarantują doskonały efekt wizualny każdej aranżacji, w której pełni główną rolę.

We współczesnej architekturze kształt heksagonu z powodzeniem zastosowano w wielu nowoczesnych budynkach. Znajduje się na przykład na elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne. Stał się on również inspiracją dla projektantów National Aquatics Center Water Cube, czyli pływalni, którą wzniesiono specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Heksagon jest też chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Hitem są na przykład półki na książki czy lustra o takim kształcie.

Czas wielkiego formatu!

Niesztampowy design w połączeniu z szarością nie jest jedynym pomysłem na modny taras przy domu. Niezwykle popularne są również wielkie formaty. Posiadają one geometryczny, prostokątny kształt oraz minimalistyczny charakter, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi, a także bardziej klasycznymi aranżacjami.

Trendy w planowaniu tarasów
Płyta Polbruk Magna to jedna z większych płyt betonowych dostępnych na rynku. Posiada wymiary: 100x75 cm i 50x75 cm. Wśród dostępnych kolorów znajduje się melanżowa szarość nerino. Płyty Magna można zastosować również na podjazdach czy placach. Wynika to z dostępnych grubości 8 i 10 cm.
Trendy w planowaniu tarasów
Alternatywą może być płyta Polbruk Lamell. Ma nieco mniejszy format: 60x40 cm i jest dostępna w gładkiej fakturze w dwóch odcieniach szarości – nerino i stalowym, natomiast w płukanej – w melanżowym kolorze ritmo_d. Warto zaznaczyć, że płyta Lamell, ze względu na grubość 4,5 cm, jest dedykowana jedynie nawierzchniom tarasowym.

Mniejsze, ale równie inspirujące

Zwolennikom bardziej tradycyjnych rozwiązań, którzy nie są przekonani do odważnego designu lub wielkiego formatu, do budowy nawierzchni tarasowej można polecić mniejsze elementy. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie kostek lub płyt o różnych wymiarach proponowanych w ramach jednej linii produktowej. Stwarza to możliwość realizacji interesujących układów geometrycznych oraz ułożenia swoistej mozaiki.

Trendy w planowaniu tarasów
Płyta Polbruk MuliComplex pozwala tworzyć nieoczywiste kombinacje z minimalistycznych w wyrazie komponentów. Jest ona dostępna w trzech wymiarach: 60×40 cm, 40×40 cm i 20×40 cm oraz gładkiej fakturze. Podobnie dużą swobodę w aranżacji inspirujących wzorów daje płyta Polbruk Oland (trzecie zdjęcie w kolażu). Występuje również w trzech wymiarach 14×28 cm, 14×42 cm oraz 14×56 cm i aż czterech odcieniach szarości. Ważną cechą płyt Oland, o której warto wspomnieć jest to, że oprócz układania w sposób klasyczny (naprzemiennie), można ją też układać w jodełkę. 

Chwila na plan tarasu, zadowolenie na lata!

Warto sięgać po rozwiązania, które znajdują się w obowiązujących trendach, ale nie można zapominać o naszym własnym zmyśle estetyki. Przy aranżacji tarasu nie można zapominać, o dodatkach i roślinach – często to właśnie one przesądzają o jego klimacie.

Pamiętając o tym, że aranżacja tarasu i przestrzeni wokół domu zawsze powinna być spójna stylistycznie z bryłą budynku, o ponadczasowości niektórych kolorów i o aspekcie praktycznym tarasu, możemy stworzyć naprawdę idealne miejsce wypoczynkowe na lata.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu