Logo
Logo

Pomysły i inspiracje na tarasowe aranżacje | Ogrodowe trendy na 2021 rok

Taras to letni salon pod chmurką, serce ogrodu i przestrzeń, która w ciepłe dni zamienia się w prywatną strefę relaksu i miejsce spotkań domowników. Ten wyjątkowy zakątek wymaga odpowiedniej aranżacji. Planując budowę tarasu należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak trwałość i ekonomiczność rozwiązań, szybkość i łatwość budowy, a także design oraz wygląd wykorzystanych elementów.

Taras najczęściej znajduje się tuż przy salonie i przyjmuje się, że powinien być jego przedłużeniem na ogród. Podstawową zasadą projektowania jest zachowanie spójności aranżacji przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej, przy czym trzeba tu również pamiętać o konieczności dopasowania stylistycznego tarasu do bryły budynku.

Nawierzchnia jest podstawą każdej koncepcji projektowej. Jeśli ma być trwała, ekonomiczna, szybka i łatwa w budowie to warto wykonać ją z płyt betonowych. Dlaczego warto postawić na płyty i prefabrykaty z betonu? Ponieważ charakteryzują się ciekawym i różnorodnym designem (mogą być minimalistyczne w formie i kształcie, wielkoformatowe, śródziemnomorskie w stylu lub rustykalne, w niewielkich rozmiarach itd.), dostępnością w różnorodnych kolorach oraz można je układać na wiele sposobów. Są również doskonałym dodatkiem oraz uzupełnieniem tarasowych i ogrodowych aranżacji.

Polecany taras z dużych płyt
Bestsellerowe wielkie formaty

Do budowy tarasu z elementów betonowych przeznaczone są płyty o grubości 4 cm i większej. Doskonałym materiałem na nawierzchnię tarasową jest płyta Polbruk Lamell. Ma ona atrakcyjny, nowoczesny design i charakteryzuje się dużym formatem 60x40 cm. Jej niewątpliwą zaletą jest też kolorystyka, która doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. W fakturze gładkiej płyta Lamell jest dostępna w kolorach: stalowym i nerino, a w fakturze płukanej, zbliżonej do naturalnego kamienia – kolorze ritmo_d, czyli melanżowej szarości.

Jeszcze większy format posiada płyta Polbruk Magna. Jest ona dostępna w wielkościach 50x75 cm i 75x100 cm, gładkiej fakturze oraz dwóch kolorach idealnie pasujących do nowoczesnego stylu: nerino i latte. Ma grubość 8 i 10 cm, która jest zalecana na podjazdy i w ruchu kołowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również na tarasie. Ta zasada działa tylko w jedną stronę, płyty dedykowane na podjazdy można układać na tarasach, ale płyt tarasowych zdecydowanie nie należy stosować na podjazdach. Duże formaty obu płyt harmonijnie komponują się z bryłami nowoczesnych budynków, a ich stonowana kolorystyka pięknie kontrastuje z żywą zielenią ogrodowych roślin.

Bestsellerowe wielkie formaty – duże płyty tarasowe Polbruk
1, 2 – płyta Polbruk Lamell; 3, 4 – płyta Polbruk Magna
Grubość płyt zalecana do budowy podjazdów wynosi 8-10 cm, natomiast na tarasy wystarczają produkty betonowe o grubości 4 cm.

Taras z płyt inspirowanych naturą
Bioniczny kształt plastra miodu

W przypadku nowoczesnych i modernistycznych domów ciekawą propozycją nawierzchni na taras jest płyta Polbruk Exa, która wyglądem przypomina plaster miodu. W architekturze bardzo często spotyka się obecnie bioniczne formy i nawiązania do natury, a kształt plastra miodu można uznać za dizajnerskie "odkrycie" dekady.

Płyta Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm, gładką fakturę i jest dostępna w modnych kolorach taupe i folk, które dodatkowo dobrze ze sobą współgrają.

 • W przypadku tarasu budowanego na równi z gruntem, linia jego zakończenia nie musi być równa. Można zachować nierównomierność linii tarasowej wynikającej z kształtu płyt Exa i łączyć je np. z trawnikiem lub drobnym grysem. Jest to ciekawy zabieg projektowy, który gwarantuje oryginalność aranżacji.

 • Oprócz dużych płaszczyzn można ją również układać metodą step-by-step, czyli w równych odstępach dopasowanych do długości ludzkiego kroku. Odległość pomiędzy elementami nie powinna być większa niż 60 cm. Exa to ciekawy pomysł zarówno na taras, jak i na oryginalne oraz atrakcyjne wizualnie ogrodowe alejki i ścieżki.

Modne kształty - plaster miodu i jodełka z płyt Polbruk Exa i Oland
1, 2- płyta Polbruk Exa; 3, 4 – płyta Polbruk Oland

Trendy wnętrzarskie na tarasie
Modna jodełka

Ciekawą propozycją na nawierzchnię jest również płyta betonowa Polbruk Oland, która świetnie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Przy pomocy prostokątnych elementów o uniwersalnej grubości 6 cm można wykonać taras oraz ogrodowe ścieżki.

Płyty Oland mają trzy wymiary: 14x28 cm, 14x42 cm oraz 14x56 cm. Dzięki takim wymiarom, można je układać naprzemiennie lub w jodełkę, która po latach nieobecności powróciła do łask i jest aktualnie bardzo popularnym trendem w wystroju wnętrz i architekturze! Płyty Oland posiadają też pożądaną, gładką fakturę i są dostępne w kilku odcieniach uniwersalnych szarości. Wśród nich znajdują się tonacje jasne – biały, nerino, stalowy oraz odcień ciemniejszy czyli kolor bazaltowy.

Płyty betonowe można układać na bardzo wiele sposobów, a liczba dostępnych kształtów i kolorów płyt pozwala na realizacje niemal każdego pomysłu.

Piękny, podwyższony taras 
Designerskie schody ogrodowe

W niektórych przypadkach taras jako element łączący salon z ogrodem wymaga wyniesienia powyżej powierzchni ogrodu. Różnice wysokości można zredukować przy pomocy gotowych stopni schodowych, które nie wymagają budowy podkonstrukcji ani wykończenia. Doskonale nadają się do tego stopnie Polbruk Grando.

Są to betonowe, odporne na uszkodzenia, monolityczne bloki o wysokości 15 cm. Doskonale pasują one do nowoczesnych aranżacji. Są dostępne w dwóch fakturach: łamanej, która przypomina łupany kamień i gładkiej. W fakturze łamanej mają wymiar 40×100 cm i występują z kolorach: nerino, grafitowym, latte i hawaii. W fakturze gładkiej stopnie Grando są dostępne w rozmiarze 46 x 100 cm i tych samych kolorach. Nowością rynkową jest stopień Grando 40 w rozmiarze 40x100 cm, fakturze gładkiej i nowych opcjach kolorystycznych: kolorze stalowym i grafitowym.

Stopnie z prefabrykatów Polbruk Grando i murki Polbruk Albero
1, 2 – stopień Grando; 3, 4 – murek Albero

Wykończenie tarasu murkiem
Oryginalny pomysł na skarpy i spadki

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są murki, które umożliwiają zniwelowanie różnic w wysokości terenu, pełniąc przy tym również funkcję dekoracyjną. Mogą być one bardzo pomocne w przypadku podniesienia tarasu i służyć do wykończenia jego "ścianek" bocznych.

Spośród dostępnych na rynku rozwiązań, na uwagę zasługuje murek Polbruk Albero. Przypomina on kamienne murki budowane z łupków skalnych pochodzące z włoskiej Toskanii. Pojedynczy moduł Albero ma wymiar 7,7 cm wysokości, 18 cm szerokości oraz 41 cm długości i można z niego stworzyć wiele elementów małej architektury np. donice, grilla, fontannę, a nawet meble ogrodowe. Albero jest dostępny w dwóch kolorach: alpen i brenta.

Ogrodowe donice na z betonu
Pomysł na taras pełen roślin

Istotną rolę w aranżacji przestrzeni tarasowej odgrywają dodatki. Detale mają ogromne znaczenie, tworzą nastrój i budują klimat, dlatego warto uwzględniać je w projekcie przestrzeni. Przykładem jest nowość na rynku, betonowa donica Tigela, która stanowi doskonałe uzupełnienie ogrodowych aranżacji. Jej wymiary to 40x40 cm oraz wysokość 33 cm i swoim wyglądem przypomina sześcian. Jest dostępna w gładkiej fakturze i kolorach: stalowym oraz grafitowym. Z donic Tigela można tworzyć wielopoziomowe obiekty, układając jedną donicę na drugiej. Donice nie mają "dna", wystarczy wypełnić je ziemią, posadzić rośliny i piękna stylizacja gotowa.

Donica Polbruk Tigela
Pomysł na aranżacje z donicą Tigela.

Budowa tarasu na gruncie – 10 kroków
Najszybszy sposób na piękny taras

Taras na gruncie z płyt betonowych można zbudować wyjątkowo szybko!

 1. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie powierzchni na taras. Służą do tego paliki, pomiędzy którymi rozciąga się sznurek wytyczający granice.
 2. Najlepiej dobrać płyty pod względem wymiarów tak, aby uniknąć ich docinania, granice tarasu warto wykończyć przy pomocy obrzeży.
 3. W kolejnych etapach budowy usuwa się warstwy ziemi na głębokość około 30 cm.
 4. W powstałym miejscu ubijamy ziemię.
 5. Następnie układamy warstwę żwiru oraz piasku. Warstwa podbudowy, w przypadku kostek lub płyt tarasowych o grubości 4 cm, powinna mieć około 20 cm.
 6. Następnie ponownie ubijamy ziemię
 7. Wykonujemy podsypkę z piasku na wysokość 3-6 cm, którą na końcu należy wyrównać.
 8. Na tak stworzonej podbudowie układa się płyty tarasowe. 
 9. Dobijamy je porządnie gumowym młotkiem, aby się w niej właściwie osadziły. Przy układaniu płyt należy pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi dystansu wynoszącego minimum 3 mm..
 10. Ostatnim etapem jest utrwalanie, czyli wypełnianie szczelin piaskiem, który następnie polewa się wodą.

Rośliny niezbędnym elementem przy tarasie
Taras to ogród!

Niezależnie od wyboru stylu i charakteru płyt tarasowych, dodatków oraz elementów małej architektury należy nie zapominać o tym, że w przestrzeni wokół domu niezwykle istotna jest zieleń. Ona również powinna być odpowiednio dobrana do stylu aranżacji!

Niezwykłą popularnością nieustannie cieszą się rośliny zimozielone, takie jak bukszpan, żywotniki czy lawenda, ale także trawy ozdobne, różaneczniki oraz coraz częściej spotykane rośliny polne.

Logo | Polbruk
Polbruk S.A. to obecnie największy na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury. Stanowi część koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. Polbruk S.A. jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
Zobacz więcej na www.polbruk.pl
Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość radoslaw

04-11-2021 15:21

wow ile ludzi ma z bruk-betu :D ale ja też do nich naleze. Strasznie sie ciesze że finalnie wybralismy te linie prestige

Gość Mateo

31-10-2021 15:47

No trzeba zdążyć, bo jak woda wejdzie między np. kostki brukowe i zamarznie potem to trochę lipa, ale na szczęście szybka akcja może wyjść z Bruk-betem

Gość dako

21-10-2021 11:38

@karola @Maria Jak tak zachwalacie to sam sprawdzę co tam mają, bo właśnie się przymierzamy do małego remontu jeszcze przed mrozami

Gość karola

20-10-2021 14:22

Maria, Bruk-bet ma świetne kostki. My w domu mieszkamy już bardzo długo i cały czas odkladalismy budowę tarasu na później. Jak już się zabraliśmy za to w tym roku to chciałam żeby to naprawde świetnie i porządnie wyglądało, więc uwierz mi że przejrzałam naprawde sporo i ostatecznie ...

Gość wekson

19-10-2021 21:00

No właśnie zastanawiam się czym to wyłożyć. Najbardziej pasują mi te produkty od nich z serii top prestige. Myślę właśnie żeby zrobić taras nimi albo podjazd.

Gość Maria

13-10-2021 21:28

Super inspiracje! Taras to nie łatwa sprawa, sami długo podejmowaliśmy wybór, ale koniec końców postawiliśmy na materiały z Bruk-betu, a rośliny wzięliśmy od naszej dobrej znajomej i teraz możemy się cieszyć własnym ogrodem, aż szkoda, że robi się już zimno, ale taras nadal ...

Pokaż wszystkie komentarze