Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

9 zastosowań murków betonowych w ogrodzie

Z prefabrykatów betonowych przeznaczonych do budowy murków, można zbudować wiele pomocnych w ogrodzie oraz oryginalnych i dopasowanych do indywidulanych potrzeb, funkcjonalnych rozwiązań w zakresie małej architektury. Murki mogą spełniać rozmaite funkcje i być wykorzystane na wiele sposobów.

Podstawowym przeznaczeniem większości murków betonowych jest budowa w określonym miejscu "widocznej granicy". W tej roli prefabrykaty betonowe sprawdzają się wyjątkowo dobrze i są bardzo popularnym elementem aranżacyjnym. Najczęściej murki są budowane w celu zapobiegania osuwaniu się ziemi z mocno nachylonych skarp oraz w przypadku konieczności zniwelowania różnic wysokości terenu. Z powodzeniem można je też wykorzystać do budowy parkanów i dzielenia przestrzeni w ogrodzie.

Murki mogą również posłużyć w mniej konwencjonalny sposób: jako materiał do budowy mebli ogrodowych lub innych elementów małej architektury, takich jak grill czy fontanna. Możliwości jest naprawdę wiele, ale zawsze należy pamiętać o podstawowej zasadzie projektowania – każdy element powinien być wpisany stylistycznie w cały koncept zagospodarowanego terenu.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Murki zapobiegają osuwiskom i wyznaczają granice

Jedną z wielu funkcji murków, jest zabezpieczanie skarp w nierównym terenie. Murki zapobiegają osypywaniu się ziemi oraz jej wymywaniu, na przykład podczas nawalnych opadów.

Murki mogą również wprowadzać podział funkcjonalny i wyznaczać granice poszczególnych przestrzeni lub miejsc w ogrodzie np. odgradzać warzywnik od części rekreacyjnej. Mogą przy tym pełnić również rolę czysto dekoracyjną.

Murek w ogrodzie przy skarpie, fot. Polbruk
Murek osłaniający skarpę jest bardzo praktyczny i może być wyjątkowo estetyczny. Na zdjęciu przykład z użyciem produktu Polbruk Grando (o łamanej fakturze i wymiarach 25x30x15 cm lub 25x60x15 cm).

Murki betonowe zasłaniają i zdobią

Murek z betonowych prefabrykatów może być również sposobem na "prywatność". Z bloczków Grando można stworzyć zaciszny kącik lub zasłonić, przy ich pomocy, te elementy, które nie są zbyt estetyczne np. strefę techniczną ze śmietnikiem. Atrakcyjność murkowych rozwiązań można zwiększyć, sadząc obok pnącze, takie jak np. winobluszcz.

Naturalna zieleń doskonale pasuje do kolorów grafitowego i piaskowego, dlatego wiele gotowych prefabrykatów do zastosowania w ogrodach występuje w takich odcieniach. Elementy wykorzystywane do budowy murków, umożliwiają także realizację mniej oczywistych pomysłów w ogrodowej przestrzeni – np. ozdobnej ścianki z daszkiem zasłaniającej patio.

Murek w ogrodzie - ozdobna scianka z daszkiem, fot. Polbruk
Murek Polbruk Albero do złudzenia przypomina łupane kamienie wykorzystywane w posiadłościach i ogrodach średniowiecznych – możemy natchnąć się na jego wykorzystanie odwiedzając zabytki w Toskanii czy Szkocji!

Murki pozwalają na wykonanie trwałych mebli ogrodowych

Betonowy mebel to oryginalne rozwiązanie, którego niewątpliwą zaletą jest wyjątkowa trwałość i możliwość kreacji indywidulanych rozwiązań aranżacyjnych.

Z murków w prosty sposób można z nich stworzyć ławki ogrodowe oraz stół. Do wykonania obydwu konstrukcji będą potrzebne drewniane deski. Elementy betonowe należy ułożyć w pewnej odległości od siebie na odpowiednią wysokość, a pomiędzy nimi umieścić deski (w przypadku ławki) lub drewniany blat (w przypadku stołu), które należy przymocować do betonowych "nóg".

Murki służą do budowy małej architektury – grilla, paleniska, fontanny i donic

Oprócz ławek i stołu, z bloczków betonowych można zbudować również grill. Sposobów na jego wykonanie jest wiele. Najprostszym wydaje się budowa grilla otwartego. Aby go stworzyć, należy wyrównać podłoże i wylać jego "fundament" w postaci około 15 cm warstwy betonu. Następnie wznosimy na nim ściany grilla w kształcie litery "U".

Palenisko powinno być umieszczone na wysokości około 60-70 cm od podłoża. Jego sugerowana szerokość to około 70 cm, a głębokość około 40 cm. Nad nim, w odległości 30-40 cm, umiejscawia się następnie metalowy ruszt. Można go zamontować na specjalnej podkonstrukcji lub wmurować bezpośrednio pomiędzy dwie ostatnie warstwy prefabrykatów betonowych. Podstawę paleniska mogą stanowić elementy betonowe, ale lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie nad nimi specjalnej metalowej tacki.

Palenisko z elementów betonowych, fot. Polbruk
Do budowy tego paleniska użyto murek Polbruk Albero – geometryczne linie, zarówno przy palenisku jak i przestrzeni w około, sprawiają wrażenie zderzenia się styli klasycznego z nowoczesnym.

Innym pomysłem na wykorzystanie murków jest wzniesienie z nich obudowy fontanny i kaskady. Wystarczy, w przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z betonowych elementów umieścić zbiornik z pompą wodną, która będzie tłoczyła wodę ku górze i fontanna gotowa.  

Kaskada wodna, fontanna z elementów betonowych, fot. Polbruk
Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również kaskada wodna. Sposób wykonania i osadzenia niecki jest identyczny, jak w przypadku klasycznej fontanny, jednak jedna ze ścian musi być wyższa. Ścianka ta jest miejscem na rurę, biegnącą od pompy w niecce do wylewki, która powinna znajdować się w górnej części ściany.

Murki są też doskonałym materiałem do budowy małych zbiorników wodnych – dzięki nim z łatwością wykonamy ścianki zbiornika na każdą wysokość jaką chcemy. Wystarczy odpowiednio wyłożyć konstrukcję przeznaczonymi do budowy oczek wodnych materiałami i zadbać o prawidłowe filtrowanie wody.

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Solidne donice z murków betonowych

Opisane pomysły na wykorzystanie murków nie wyczerpują wszystkich możliwości. Doskonale sprawdzają się one także w charakterze donic i kwietników, pozwalających uporządkować roślinność w określone ramy. Elementy betonowe przeznaczone do budowy murków można także łączyć w mniejsze lub większe obiekty stanowiące spójną całość funkcjonalną.

Murki betonowe - donica-kwietnik, fot. Polbruk
Podwyższona grządka, kwietnik czy miejsce na donice – murki betonowe mają niekończące się możliwości zastosowań!

Elementy betonowe w ogrodzie to łatwość wykonania, szybkość w budowie i trwałość!

Murki są ważnym elementem aranżacji ogrodowych. Są bardzo pomocne pod wieloma względami w zagospodarowaniu przestrzeni wokół posesji. Umożliwiają budowę różnych pod względem funkcji, form i brył "ścian", które dodatkowo mogą nawet chronić przed nadmiernym hałasem otoczenia. Można z nich stworzyć wiele kreatywnych, nieszablonowych i dizajnerskich rozwiązań architektonicznych. Ważne jest, aby wykorzystać ich potencjał w funkcjonalny i twórczy sposób tak, aby stworzyć kompozycje odpowiadające zróżnicowanym potrzebom wszystkich domowników.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)