Logo
Logo

Betonowe dekoracje – zrób je samodzielnie!

Beton to nie tylko jeden z najpopularniejszych artykułów budowlanych, ale także świetny materiał do tworzenia oryginalnych ozdób. Co można zrobić przy jego użyciu? Zobacz pomysły i poradnik DIY, jak przy pomocy betonu własnoręcznie stworzyć zarówno niewielkie ozdoby, jak i praktyczne dekoracje do ogrodu i nie tylko!

Co można zrobić przy pomocy betonu dekoracyjnego i kreatywnego?

Przedmioty wykonane z betonu podkreślą nowatorski charakter wnętrza, szczególnie gdy zamiast kupnych dekoracji zdecydujemy się na wykonanie własnych ozdób. Wazon na świeże kwiaty, doniczka na zioła, półmisek na owoce, świecznik, waza, a nawet mały stolik – beton dekoracyjny świetnie sprawdzi się też wtedy, gdy będziemy chcieli zrobić odlew innego przedmiotu.

"Beton kreatywny i dekoracyjny dają praktycznie nieograniczone możliwości twórcze. Praca z tymi materiałami jest bardzo satysfakcjonująca, a powstałe przedmioty mają oryginalny, niepowtarzalny i często jedyny w swoim rodzaju design. Poza tym, co niemniej istotne, taki beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, przez co z pracami poradzą sobie nawet osoby wcześniej niedoświadczone w rękodziele" – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego jest całe mnóstwo. Teraz, gdy spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej, taka zabawa może okazać się świetną rozrywką dla całej rodziny.

Co będziesz potrzebować?

Do zrobienia dekoracji z betonu wystarczy specjalna masa betonowa (do zakupienia w popularnych marketach budowlanych), woda i kilka podstawowych narzędzi, jak m.in. naczynie służące do mieszania masy, przedmiot służący za mieszadło (np. drewniana łyżka), miarka, waga kuchenna czy przedmioty służące za formę.

Jak wybrać odpowiednią masę betonową?

W marketach budowalnych znajdziesz dwa rodzaje masy betonowej. Ich wspólną cechą jest to, że po wyschnięciu twardnieją i nadają się do dalszej obróbki – np. wyszlifowania, pomalowania czy ozdobienia. Wyróżniamy:

  • Beton dekoracyjny, po zmieszaniu z wodą, ma płynną konsystencję, przez co jest idealny do odlewania najróżniejszych form.
  • Beton kreatywny, również po dodaniu wody, tworzy formę podobną do plasteliny, dlatego pozwala na modelowanie różnych kształtów.

Dekoracje Świąteczne z betonu

Dekoracje choinkowe z betonu

Beton kreatywny można w dowolny sposób formować, ugniatać, odcinać, wycinać i modelować. Pozwala na tworzenie ciekawych figurek, waz, misek i innych pięknych przedmiotów. Przy jego pomocy wykreujemy oryginalne dekoracje, w tym także świąteczne. Aby je wykonać, wystarczą foremki do pierników.

  1. PRZYGOTUJ masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  2. ROZWAŁKUJ masę na odpowiednią grubość po uzyskaniu odpowiedniej plastyczności.
  3. ODCIŚNIJ wcześniej przygotowane foremki, usuwając nożem nadmiar materiału.
  4. POZOSTAW na 24 godziny (do całkowitego wyschnięcia), a następnie udekoruj według własnego pomysłu.

Tworzenie dekoracji z betonu
Betonowe świeczniki do ogrodu

Betonowy świecznik

Jednym z oryginalniejszych pomysłów może być betonowy świecznik, który pięknie zaprezentuje się w salonie czy sypialni. Aby go wykonać, wystarczy odpowiednia forma.

  1. PRZYGOTUJ masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  2. WYSMARUJ formę olejem kuchennym, następnie wlej do niej masę na odpowiednią wysokość.
  3. USUŃ formę po 2-3 godzinach.
  4. UDEKORUJ swój świecznik po 24 godzinach.

Betonowe świeczniki, miska i ozdoby na stół

Tekst i zdjęcia: źródło – Ultrament

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz