Logo
Logo

Betonowe murki, obrzeża i palisady: 5 ciekawych zastosowań

Betonowe palisady ogrodowe, murki czy obrzeża – nazwy te brzmią topornie i praktycznie. Tymczasem mogą być niezwykle ozdobne i mieć o wiele więcej różnorodnych zastosowań niż te, z którymi je głównie kojarzymy.

Puść wodze swojej wyobraźni i stwórz efektowną przestrzeń w ogrodzie dzięki dizajnerskim, łatwym w zastosowaniu betonowym prefabrykantom.

Spis treści
Donice z palisad i murków
Murek oporowy z gotowych elementów
Obrzeża jako miejsce dla oświetlenia ogrodu
Palenisko z betonu
Fontanna z betonowych murków

Ogród wokół naszego domu jest azylem, w którym możemy odpoczywać na łonie natury. Jednak zawsze możemy go urozmaicić elementami małej architektury, które uzupełnią całą aranżację

Na prefabrykaty betonowe, które są elementami wykończeniowymi w ogrodzie, należy spojrzeć nieco szerzej, gdyż ich podstawowe przeznaczenie nie jest często tym jedynym. Wiele z nich, nadaje się do budowy kwietników, zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi, jako murek oporowy czy miejsce, w którym można umieścić punkty świetlne do subtelnej iluminacji ogrodu nocą.

Mała architektura z murków, obrzeży i palisad: 5 ciekawych zastosowań 

1. Donice z palisad i murków

Zamiast kupować specjalne pojemniki i wazy na rośliny do ogrodu, warto do tego celu wykorzystać właśnie prefabrykaty betonowe, takie jak palisady czy murki. Recepta na stworzenie nietuzinkowego klombu jest prosta. Najpierw należy rozplanować przyszłą donicę na powierzchni, a następnie zastanowić się nad doborem elementów stylistycznie pasujących do całości założenia.

Palisady można wykorzystać zarówno do budowy donic o tej samej wysokości boków, jak i tych o różnej wysokości ścianek, co może być przydatne w przypadku różnic w wysokości terenu lub chęci nadania takim "pojemnikom" niestandardowego wyglądu.

Betonowe murki, obrzeża i palisady: 5 ciekawych zastosowań, fot. Polbruk

Palisady betonowe (np. Polbruk Zen) świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach w stylu nowoczesnym jak i bardziej klasycznym, ze względu na swoją neutralną kolorystykę oraz geometryczny kształt (zdjęcia u góry).

Z kolei murek (np. Polbruk Albero) doskonale nada się do stylu rustykalnego (zdj. u dołu) .

Kwietne klomby możemy stworzyć również przy użyciu murków ozdobnych. Wystarczy z nich zbudować geometryczną figurę, pustą przestrzeń pomiędzy bokami wypełnić ziemią, a następnie zasadzić w niej roślinność. Murki są bardzo lubiane, ponieważ można dzięki nim stworzyć doskonały element aranżacji przydomowych w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy śródziemnomorskim

2. Murek oporowy z gotowych elementów

Prefabrykaty betonowe można także wykorzystać jako elementy zapobiegające osypywaniu się ziemi na ogrodowe alejki czy ścieżki. Jest to szczególnie przydatne zastosowanie w przypadku ogrodów położonych na nierównomiernie ukształtowanym terenie. Konstrukcje z takich elementów nie tylko wprowadzają porządek, ale również stanowią ciekawy komponent aranżacji przestrzeni.

3. Obrzeża jako miejsce dla oświetlenia ogrodu

Niektóre elementy małej architektury ogrodowej mogą być również wykorzystane jako swego rodzaju oświetlenie. Gotowym przykładem takiego wykorzystania obrzeży w ogrodzie są specjalnie, prefabrykanty betonowe z zaprojektowanym już miejscem na instalację świetlną (np. Polbruk Flesz, które ma kształt odwróconej litery "L"). 

Rozwiązania te gwarantują nie tylko wspaniały efekt, ale również poprawę bezpieczeństwa poruszania się po ogrodzie wieczorową porą.

4. Palenisko z betonu

Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie ogrodowej aranżacji jest wykonanie z murka paleniska w ogrodzie. Aby je stworzyć można wykorzystać obrzeża albo murki – ustawmy je dookoła miejsca, w którym będziemy rozpalać ogień. Nie zapomnijmy o zostawieniu otworów u dołu murka, aby powietrze dochodziło do żaru i podsycało ogień przez długi czas.

Takie miejsce na ognisko będzie bardzo eleganckie ale i praktyczne w użytkowaniu.

Betonowe murki, obrzeża i palisady 5 ciekawych zastosowań, fot. Polbruk

Oświetlenie ogrodu będzie niezwykle efektowne jeśli połączymy je z konstrukcją obrzeży (np. Polbruk Flesz). Nie tylko doda wieczorom charakteru, ale będzie bardzo praktyczne (zdjęcia u góry).

Z prefabrykantów betonowych (np. murków Polbruk Albero) można zbudować nawet profesjonalne palenisko (zdj. u dołu).

5. Fontanna z betonowych murków

Innym pomysłem na wykorzystanie designerskiego wyglądu murka jest wykonanie z niego obudowy ogrodowej fontanny. W przestrzeni pomiędzy ścianami wystarczy umieścić zbiornik, a w nim umiejscowić pompę wodną podłączoną do źródła zasilania, która będzie tłoczyła wodę ku górze.

Inspiruj się i buduj swój ogród nie tylko roślinami

Inspirujących i niesztampowych rozwiązań z wykorzystaniem murków, palisad oraz obrzeży betonowych jest znacznie więcej, dlatego warto czasem poeksperymentować, żeby nadać ogrodowi wyjątkowy i oryginalny wygląd.

Tekst i zdjęcia: źródło – Polbruk S.A.

Autor
Betonowe murki, obrzeża i palisady: 5 ciekawych zastosowań
Betonowe murki, obrzeża i palisady: 5 ciekawych zastosowań
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Łukasz z Lubostronia

17-02-2021 11:22

Palenisko na podwórku? A co z popiołem i brudem, który powstanie? Da się to doczyścić? Na https://kamal.pl/czyszczenie-kostki-brukowej-krok-po-kroku/ napisano co zrobić by dobrze wyczyścić kostkę brukową, ale czy na dłuższą metę popiół, węgiel, nie zostawi trwałych śladów ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl