Logo
Logo
1
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Obrzeża do nawierzchni z płyt i kostek betonowych – zasady dobierania i przykłady

Kolorystka, kształt, styl, faktura, wzór elementów – to wszystko musimy uwzględnić układając nawierzchnię z kostek i płyt betonowych. Nie mniej istotną kwestią przy planowaniu przyszłych tarasów, podjazdów i alejek jest dobór odpowiednich obrzeży.

 

Obrzeża są ważne z kilku powodów. Po pierwsze, stabilizują wykonane nawierzchnie, zapobiegając rozsuwaniu się elementów na boki pod wpływem oddziałujących na nie czynników. Po drugie, tworzą granice pomiędzy przestrzenią zieloną a użytkową, przeznaczoną do ruchu pieszych czy pojazdów. Wreszcie po trzecie i najważniejsze, są one niejako elementem wieńczącym kompozycję nawierzchni alejki, podjazdu czy tarasu. Z tych właśnie powodów wynika konieczność ich umiejętnego doboru, który nie zawsze może wydawać się oczywisty.

Dobierz właściwy kolor obrzeża – spójność nawierzchni ogrodowych

Pierwszą z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolorystyka i jej właściwy dobór. To bardzo istotne przy tworzeniu każdej kompozycji. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zestawianie elementów nawierzchni o tej samej barwie, ale w różnych odcieniach. Harmonijny efekt na przykład uzyskamy komponując nawierzchnię i obrzeża w barwach takich jak czernie i szarości lub brązy i beże.

Jaskrawe zestawienia tej samej kolorystyki nawierzchni i obrzeży stosuje się jedynie w sytuacjach, gdy poprzez kolor nawierzchni i obrzeży chcemy coś podkreślić lub wyeksponować. W większości przypadków tego rodzaju kompozycje są jednak dość rzadko spotykane, głównie ze względu na fakt, że w otoczeniu domu, zgodnie z obowiązującymi trendami, stawia się na neutralność i harmonię – bo przecież to bardzo często miejsce wypoczynku i relaksu.

Obrzeża zgodne kolorystycznie z nawierzchnią, fot. mat. prasowe
1 – Obrzeże Canto Trapez, 2 – Obrzeże Modern, 3 – Obrzeże Lingo, 4 – Obrzeże Flesz (które posiada specjalne miejsce na montaż oświetlenia z pasków LED)

Na przykład wykonując nawierzchnię alejki z płyty Polbruk Oland w kolorze nerino czy białym, można wybrać obrzeża utrzymane w tych samych odcieniach, czyli przykładowo obrzeże Modern w kolorze szarym.

Komponuj obrzeże według zasad estetyki – zasada trzech barw

Kolejną istotną kwestią przy projektowaniu wzoru nawierzchni lub komponowaniu obrzeży z wykorzystaniem płyt czy kostek betonowych, jest umiar. Według architektów kompozycje powinny składać się maksymalnie z trzech odcieni, żeby wyglądały estetycznie i elegancko. Zasada "trzech barw" dotyczy również obrzeży, czyli jeśli na nawierzchni występują już trzy kolory, to obrzeża powinny być utrzymane w jednym z nich.

Przykłady prawidłowo zestawionych kompozycji można mnożyć. Najczęściej spotykanym przykładem są wielokolorowe kostki lub płyty, do których dopieramy obrzeże w kolorze, który już znajduje się na wybranych produktach nawierzchniowych.

Obrzeża z umiarem - zasada 3 kolorów, fot. mat. prasowe
1 – Płyty Metrik, 2 – Kostka Trento, 3 – Kostka Commix, 4 – Obrzeże Treo

Jeżeli odcieni jest mniej, może zastosować kostkę Commix w kolorze szarym lub grafitowym, to z powodzeniem możemy zastosować obrzeże Lingo w kolorze stalowym. W innym zestawieniu Lingo w odcieniu beżowym będzie doskonale pasować do nawierzchni ułożonej z płyt Polbruk Commix w kolorach latte oraz taupe. Do oprawy rabaty z białą ściółką ze żwiru lub kamieni dobrze zaprezentuje się obrzeże Treo z jaśniejszym wykończeniem.

Zadecyduj o najważniejszym – funkcja obrzeży

Tym czymś jest użyteczność. Nie wyklucza ona bynajmniej powyższych zasad, gdyż przy projektowaniu nawierzchni zawsze należy je uwzględniać. Niemniej jednak niekiedy trzeba zastosować inny rodzaj obrzeży w celu zapobiegania osuwaniu się ziemi czy stworzenia rabaty. Tu idealnym połączniem będą nieco wyższe bordery.

Na nierówny teren, by estetycznie wyznaczyć granicę między nawierzchnią, a trawnikiem czy rabatą, idealnie nadadzą się palisady i wszelkie inne wyższe obrzeża. Do rozdziału między rabatą, a na przykład ścieżką, lepsze będą obrzeża znajdujące się na poziomie ziemi.

Obrzeża w ogrodzie przede wszystkim funkcjonalne, fot. mat. prasowe
1, 2 – Palisada Zen, 3, 4 – Palisada Łamana

Palisady sprawdzą się na przykład w kompozycji z kostką Polbruk Trento, zarówno w fakturze płukanej, jak i gładkiej.

Niezwykle funkcjonalnym, a przy tym estetycznym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Flesz pozwala delikatnie podświetlić nawierzchnię podjazdu, ścieżek i deptaków za pomocą pasków LED sterowanych przez smartfon. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”. Dzięki temu pod „daszkiem” w specjalnym kanale można umieścić taśmę LED, która będzie osłonięta przed warunkami atmosferycznymi i pięknie rozświetli po zmroku nawierzchnię. Jest to niezwykle eleganckie rozwiązanie doskonale nadające się do nowoczesnych aranżacji.

Reasumując, przy planowaniu kompozycji złożonej z nawierzchni i obrzeży, należy mieć na względzie wiele aspektów. Najważniejsze z nich to kolorystyka, umiar i estetyka, a także kwestie praktyczne. Gdy będziemy o tym pamiętać, dobór obrzeży do nawierzchni nie powinien stanowić większego problemu.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu