Logo
Logo
1
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Obrzeża do nawierzchni z płyt i kostek betonowych – zasady dobierania i przykłady

Kolorystka, kształt, styl, faktura, wzór elementów – to wszystko musimy uwzględnić układając nawierzchnię z kostek i płyt betonowych. Nie mniej istotną kwestią przy planowaniu przyszłych tarasów, podjazdów i alejek jest dobór odpowiednich obrzeży.

 

Obrzeża są ważne z kilku powodów. Po pierwsze, stabilizują wykonane nawierzchnie, zapobiegając rozsuwaniu się elementów na boki pod wpływem oddziałujących na nie czynników. Po drugie, tworzą granice pomiędzy przestrzenią zieloną a użytkową, przeznaczoną do ruchu pieszych czy pojazdów. Wreszcie po trzecie i najważniejsze, są one niejako elementem wieńczącym kompozycję nawierzchni alejki, podjazdu czy tarasu. Z tych właśnie powodów wynika konieczność ich umiejętnego doboru, który nie zawsze może wydawać się oczywisty.

Dobierz właściwy kolor obrzeża – spójność nawierzchni ogrodowych

Pierwszą z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolorystyka i jej właściwy dobór. To bardzo istotne przy tworzeniu każdej kompozycji. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zestawianie elementów nawierzchni o tej samej barwie, ale w różnych odcieniach. Harmonijny efekt na przykład uzyskamy komponując nawierzchnię i obrzeża w barwach takich jak czernie i szarości lub brązy i beże.

Jaskrawe zestawienia tej samej kolorystyki nawierzchni i obrzeży stosuje się jedynie w sytuacjach, gdy poprzez kolor nawierzchni i obrzeży chcemy coś podkreślić lub wyeksponować. W większości przypadków tego rodzaju kompozycje są jednak dość rzadko spotykane, głównie ze względu na fakt, że w otoczeniu domu, zgodnie z obowiązującymi trendami, stawia się na neutralność i harmonię – bo przecież to bardzo często miejsce wypoczynku i relaksu.

Obrzeża zgodne kolorystycznie z nawierzchnią, fot. mat. prasowe
1 – Obrzeże Canto Trapez, 2 – Obrzeże Modern, 3 – Obrzeże Lingo, 4 – Obrzeże Flesz (które posiada specjalne miejsce na montaż oświetlenia z pasków LED)

Na przykład wykonując nawierzchnię alejki z płyty Polbruk Oland w kolorze nerino czy białym, można wybrać obrzeża utrzymane w tych samych odcieniach, czyli przykładowo obrzeże Modern w kolorze szarym.

Komponuj obrzeże według zasad estetyki – zasada trzech barw

Kolejną istotną kwestią przy projektowaniu wzoru nawierzchni lub komponowaniu obrzeży z wykorzystaniem płyt czy kostek betonowych, jest umiar. Według architektów kompozycje powinny składać się maksymalnie z trzech odcieni, żeby wyglądały estetycznie i elegancko. Zasada "trzech barw" dotyczy również obrzeży, czyli jeśli na nawierzchni występują już trzy kolory, to obrzeża powinny być utrzymane w jednym z nich.

Przykłady prawidłowo zestawionych kompozycji można mnożyć. Najczęściej spotykanym przykładem są wielokolorowe kostki lub płyty, do których dopieramy obrzeże w kolorze, który już znajduje się na wybranych produktach nawierzchniowych.

Obrzeża z umiarem - zasada 3 kolorów, fot. mat. prasowe
1 – Płyty Metrik, 2 – Kostka Trento, 3 – Kostka Commix, 4 – Obrzeże Treo

Jeżeli odcieni jest mniej, może zastosować kostkę Commix w kolorze szarym lub grafitowym, to z powodzeniem możemy zastosować obrzeże Lingo w kolorze stalowym. W innym zestawieniu Lingo w odcieniu beżowym będzie doskonale pasować do nawierzchni ułożonej z płyt Polbruk Commix w kolorach latte oraz taupe. Do oprawy rabaty z białą ściółką ze żwiru lub kamieni dobrze zaprezentuje się obrzeże Treo z jaśniejszym wykończeniem.

Zadecyduj o najważniejszym – funkcja obrzeży

Tym czymś jest użyteczność. Nie wyklucza ona bynajmniej powyższych zasad, gdyż przy projektowaniu nawierzchni zawsze należy je uwzględniać. Niemniej jednak niekiedy trzeba zastosować inny rodzaj obrzeży w celu zapobiegania osuwaniu się ziemi czy stworzenia rabaty. Tu idealnym połączniem będą nieco wyższe bordery.

Na nierówny teren, by estetycznie wyznaczyć granicę między nawierzchnią, a trawnikiem czy rabatą, idealnie nadadzą się palisady i wszelkie inne wyższe obrzeża. Do rozdziału między rabatą, a na przykład ścieżką, lepsze będą obrzeża znajdujące się na poziomie ziemi.

Obrzeża w ogrodzie przede wszystkim funkcjonalne, fot. mat. prasowe
1, 2 – Palisada Zen, 3, 4 – Palisada Łamana

Palisady sprawdzą się na przykład w kompozycji z kostką Polbruk Trento, zarówno w fakturze płukanej, jak i gładkiej.

Niezwykle funkcjonalnym, a przy tym estetycznym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Flesz pozwala delikatnie podświetlić nawierzchnię podjazdu, ścieżek i deptaków za pomocą pasków LED sterowanych przez smartfon. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”. Dzięki temu pod „daszkiem” w specjalnym kanale można umieścić taśmę LED, która będzie osłonięta przed warunkami atmosferycznymi i pięknie rozświetli po zmroku nawierzchnię. Jest to niezwykle eleganckie rozwiązanie doskonale nadające się do nowoczesnych aranżacji.

Reasumując, przy planowaniu kompozycji złożonej z nawierzchni i obrzeży, należy mieć na względzie wiele aspektów. Najważniejsze z nich to kolorystyka, umiar i estetyka, a także kwestie praktyczne. Gdy będziemy o tym pamiętać, dobór obrzeży do nawierzchni nie powinien stanowić większego problemu.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!