Logo
Logo
3
Okazje

Naturalny design rządzi! | Ogrodzenia, murki, nawierzchnie i nie tylko

Stylowe, estetyczne i super modne – takie są dedykowane nowoczesnym aranżacjom ogrodowym elementy betonowe, które łudząco przypominają naturalne materiały np. kamień. Jest ich naprawdę wiele i cechują się szerokim wachlarzem zastosowań. Zresztą zobaczcie sami!

 

Popularność naturalnych surowców mocno wzrosła we współczesnej architekturze głównie na fali trendów ekologicznych, które uwielbiają wszystko to, co naturalne. Dlatego tak popularne w otoczeniu domów stały się drewno i kamień. Królują one w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim czy japandi, który stanowi intrygującą hybrydę dwóch poprzednich kierunków aranżowania przestrzeni. Doskonale wpasowują się w minimalistyczny charakter tych stylów. Ich słabą stroną są jednak dość wysokie ceny, a także wymagania konserwacyjne. Z tego powodu ciekawą alternatywą dla naturalnych materiałów są elementy betonowe, które doskonale je imitują. Są zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszego portfela oraz trwałe i łatwe w konserwacji. Wykonamy z nich nawierzchnię, obrzeża ścieżek, placów, schody, ogrodzenia oraz murki, które będą prezentować się tak samo atrakcyjnie, jak ich kamienne odpowiedniki.

Skalna ścieżka w ogrodzie

Jeśli planujemy wykonać pięknie prezentującą się ścieżkę, która wygląda jak wykonana z kamieni, to doskonałym rozwiązaniem jest kostka, która przywodzi na myśl aranżacje w stylu śródziemnomorskim. Nieregularny kształt i faktura przywodzi na myśl naturalny kamień, a ułożona z niej nawierzchnia do złudzenia przypomina skalny chodnik lub spękaną od suszy ziemię.

Naturalny design rzadzi, Kostka Polbruk Petra
Kostka Polbruk Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy to odcień sahara dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe to onyx i alpen, które pasują także do klasycznych i rustykalnych stylizacji. Petra ma wymiar 35x25 cm. Tworzy ją system elementów, na który składa się kostka pełna oraz trzy warianty kostki brzegowej. Ma grubość 8 cm, co sprawia, że można ją zastosować nie tylko na tarasach, ale również na podjazdach i ciągach komunikacyjnych o dopuszczalnym ruchu samochodów nawet powyżej 3,5 tony. „Skalna” Petra to sposób na niebanalną i niezwykle ozdobną aranżację przydomowej przestrzeni.

„Kamienne” obrzeża, donice i murki!

Palisady i murki z betonu, z których wykonamy nie tylko obrzeża ścieżek i elementy oporowe, ale również donice mogą bez problemu wyglądać jak z kamienia. Wybierajmy produkty przypominające ciosany kamień. Warto też zwrócić uwagę, by miały drobne elementy charakterystyczne dla naturalnych tworów, takie jak nacięcia i pęknięcia.

Naturalny design rzadzi, Palisada Łamana, murek Albero
Palisada Łamana oraz murek Albero są dostępne w dwóch wysokościach: 30 i 50 cm. Niższa wersja występuje w trzech kolorach: grafitowym, piaskowym i paloma, zaś wyższa wyłącznie w dwóch ostatnich. Albero to z kolei nowoczesna interpretacja dobrze znanych murków granicznych, które dawniej stawiano z kamieni polnych na granicach posiadłości. Co prawda posiada on gładką fakturę, ale swój „kamienny” charakter zawdzięcza charakterystycznym nacięciom i pęknięciom. Naturalności dodaje mu również fakt, że istnieje siedem różnych wersji pojedynczych elementów, z których jest budowany. Sprawia to, że wzniesiona z niego donica czy murek dzielący przestrzeń w ogrodzie, będą zawsze oryginalne! Gdy dodamy do tego dwa dostępne kolory, czyli brenta i alpen, to uzyskamy produkt idealnie pasujący do większości nowoczesnych aranżacji ogrodowych, gdzie pożądane są naturalne akcenty do złudzenia przypominające kamień. 

Schody i ogrodzenie á la naturalny kamień

Na tym arsenał produktów betonowych o intrygującym kamiennym wyglądzie się nie kończy. Gdy tworzymy tego rodzaju kompozycję, przydatne mogą okazać się ogrodowe stopnie schodowe. Wykorzystamy je do zniwelowania niewielkich różnic w terenie lub jako schody zejściowe z tarasu. „Kamienny” wygląd, podobnie jak w przypadku palisady łamanej, można uzyskać dzięki łamanej fakturze.

Naturalny design rzadzi, Stopnie Grando
Stopnie Grando to ważące 100 kg bloki betonowe o długości 100 cm, szerokości 40 cm i wysokości 15 cm. Schody zbudowane z elementów o takich parametrach są długie, odpowiednio szerokie i bardzo wygodne. Stopnie mają dość obszerne zastosowanie ze względu na swoją kolorystykę. Grando o fakturze łamanej w kolorach grafitowym i nerino sprawdzają się w aranżacjach w stylu skandynawskim, japońskim czy nowoczesnym, natomiast pozostałe dwa, czyli latte i hawaii, w kompozycjach rustykalnych lub o charakterze śródziemnomorskim.

Ogrodzenie jak z kamienia

Zwieńczeniem każdej aranżacji, a jednocześnie granicą każdej posesji, jest ogrodzenie. Tu również znajdziemy produkty przypominające wyglądem naturalny kamień. W tym wypadku o kamiennym charakterze pustaków przesądza również ich łamana faktura.

Naturalny design rzadzi, Ogrodzenie Antara II
Ogrodzenie Antara II to rozwiązanie, z którego możemy wznieść zarówno lity mur, jak i ażurowe ogrodzenie, w którym z pustaków zbudowana jest jedynie podmurówka i słupki. Elementy Antara II są dostępne w kolorach grafitowym, nerino i paloma, dzięki czemu sprawdzają się w wszystkich stylach, które cenią sobie wygląd naturalnego kamienia.

Wachlarz elementów betonowych nawiązujących wyglądem do kamienia, jest dość szeroki. Wykonamy z nich nawierzchnie, obrzeża, murki ogrodowe, donice, ogrodzenia czy schody. Stanowią one ciekawą alternatywę dla surowców naturalnych, tym bardziej, że nie obciążają nadmiernie budżetu

2022 czerwiec
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu