Logo
Logo

Aranżacja miejskiego ogrodu | Zielono dookoła domu

Sposobów na aranżację zieleni w nowoczesnym, a jednocześnie małym ogrodzie miejskim jest obecnie dużo, a to dlatego, że powstało wiele produktów, w tym uniwersalnych prefabrykatów betonowych, które nam w tym pomagają. W artykule podpowiadamy i pokazujemy pomysły na wykorzystanie obrzeży, murków, palisad, murowanych donic, a nawet ogrodzeń do stworzenia enklawy zieleni wokół posesji.

Współczesne metropolie charakteryzują się zwartą zabudową, która występuje nawet na osiedlach domów jednorodzinnych czy szeregowych. Częstym przypadkiem jest to, że zieleń na posesji ogranicza się do strefy wejściowej i umieszczonego na tyłach ogrodu o powierzchni do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wymusza to w oczywisty sposób duże ograniczenia aranżacyjne.

W tego rodzaju kompozycjach na małych przestrzeniach doskonale sprawdzą się na przykład donice oraz obrzeża. Pierwsze można rozmieścić w przestrzeni zewnętrznej punktowo lub w formie wertykalnej ściany. Drugie są idealnym sposobem na oddzielenie trawnika i terenów zielonych od deptaków i alejek. W przypadku założeń, gdzie do dyspozycji mamy więcej powierzchni, w ujarzmieniu zieleni mogą pomóc również palisady, murki, a nawet ogrodzenia. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej inwencji i rzecz jasna dostępnego miejsca. Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom dostępnym na rynku.

Z nimi uporządkujesz każdą przestrzeń

Podstawowym elementem pozwalającym na uporządkowanie przestrzeni wokół domu i wyznaczenie granic pomiędzy światem zieleni, a alejkami czy podjazdami są obrzeża. Dodatkowym i często najważniejszym zadaniem obrzeży, jest stabilizacja nawierzchni ścieżki czy chodnika. Odgrywają również ważną rolę w strefie wejściowej, gdzie wypuszczone powyżej poziomu nawierzchni zapobiegają parkowaniu samochodów na terenie zielonym i tym samym rozjeżdżaniu trawnika. W ogrodzie natomiast wyznaczają jasną granicę pomiędzy zielenią, a nawierzchnią alejek, placyków czy tarasu.

Takie funkcje w nowoczesnych aranżacjach będą doskonale spełniać obrzeża Modern, Lingo i Treo. Są one utrzymane w tonacjach szarości i brązów oraz posiadają atrakcyjny, minimalistyczny design. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że przy takim produkcie nie ma zbyt wielu możliwości i co się z tym wiąże, rozwiązań projektowych, to naprawdę jest wręcz przeciwnie.

Zielono dookoła domu, fot. Polbruk
Na kolażu kolejno: obrzeże Modern, Lingo, Treo i Flesz.
  • Obrzeże Modern posiada gładką fakturę, wymiar 6x100 cm, wysokość 28 cm i składa się z czterech trapezowych elementów.
  • Z kolei obrzeże Lingo jest nieco krótsze, ale za to grubsze, bo posiada szerokość 10 cm. Jego minimalistyczna forma sprawia, że prezentuje się bardzo elegancko.
  • Jeszcze innym designem cechuje się obrzeże Treo. Jego cechami rozpoznawczymi są drobno utwardzana tekstura, pionowe linie dzielące wizualnie każdy element na trzy części, a także fazowanie przebiegające wzdłuż górnej krawędzi prefabrykatu.

Na tym jednak wybór nowoczesnych obrzeży się nie kończy. Propozycją wartą uwagi jest również Flesz, dzięki któremu możemy dodać naszej kompozycji więcej magii. Wszystko to za sprawą niecodziennego designu prefabrykatów, które uzyskały kształt odwróconej litery „L”. Zaprojektowano je w ten sposób, aby pod ich daszkami można było poprowadzić taśmę LED. Bez względu na to, czy zbudujemy z nich obrzeże rabaty czy granicę pomiędzy deptakiem a trawnikiem, zawsze uzyskamy spektakularny efekt wizualny dzięki podświetleniu krawędzi. Obrzeża to jednak niejedyny sposób na ujarzmienie zieleni w naszym ogrodzie.

Kaskadowo i punktowo

Można wykorzystać w tym celu pojedyncze donice lub systemy donicowe. Pierwsze z nich sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na punktowym umiejscowieniu roślin w obrębie naszej posesji lub gdy planujemy wznieść wertykalną ścianę zieleni. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie ich jako kwietników wzdłuż biegu schodów. Produktem, który świetnie nadaje się do tworzenia takich kompozycji, jest donica Tigela. Posiada ona prostą, kubistyczną formę i minimalistyczny, a zarazem reprezentacyjny wygląd. Co więcej, występuje w dwóch modnych neutralnych kolorach – stalowym i grafitowym, które pięknie komponują się z wieloma aranżacjami.

Równie interesującym, choć nieco mniej oszczędnym w formie rozwiązaniem, jest gazon Abax. Posiada on prostokątny kształt i krawędź z wysuniętymi co drugi element pionowymi pasami. Abax może być detalem wolnostojącym, ale nadaje się również do wznoszenia większych konstrukcji złożonych z wielu komponentów. Występuje on w pasujących do wielu nowoczesnych aranżacji kolorach: stalowym, grafitowym, brązowym. Posiada wymiary 60x40 cm i wysokość 25 cm.

Zielono dookoła domu, fot. Polbruk
Na kolażu kolejno: donica L-ka Tigela, donica Tigela oraz gazon Abax.

Donica kombinowana

Donice możemy zbudować także z wielu połączonych ze sobą elementów. Wręcz rewelacyjnie nadaje się do tego system donicowy L-ka Tigela. Jego elementy posiadają kształt litery „L” i są dostępne w kolorach stalowym lub grafitowym. Wymiar pojedynczego elementu wynosi 42x33 cm, a wysokość 80 cm. Daje to niesamowite możliwości tworzenia donic i rabat. W przypadku, gdy z modułu L-ka Tigela chcemy stworzyć rabatę, najlepiej wykorzystać dłuższy lub krótszy bok elementów, co pozwoli różnicować ich wysokość, a co za tym idzie - zaakcentować poszczególne grupy roślin w tworzonym założeniu. Dwa moduły L-ka Tigela można ułożyć również na dłuższym boku tak, aby stykały się ze sobą, tworząc prostokąt. To chyba najszybszy sposób na stworzenie efektownej donicy.

Zielono dookoła domu, fot. Polbruk
Na kolażu palisada Zen oraz murek Albero.

Oczywiście istnieje więcej elementów, które posłużą nam do budowy donic czy rabat. Doskonale nadają się do tego również palisady czy murki. Wśród tych pierwszych zdecydowanie wyróżnia się palisada Zen. Obejmuje ona elementy o wysokości od 30 do aż 120 cm i jest dostępna w trzech kolorach ziemi (szary, grafitowy, brązowy) stanowiących idealnych kontrast dla żywej zieleni w nowoczesnych ogrodach. Zen doskonale nadaje się do budowy donic i granic rabat o różnej wysokości, dzięki czemu można zaakcentować wagę elementów zielonych w aranżacji przestrzeni. Z kolei z murków uwagę zwraca w szczególności murek Albero, który stanowi nowoczesną interpretację świetnie znanych ze średniowiecza murków budowanych z kamieni polnych, które oddzielały posiadłości właścicieli ziemskich. Wznosi się go z pojedynczych elementów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm i grubości 18 cm. Co ciekawe, prefabrykaty te nie są identyczne, dzięki czemu zachowują naturalny wygląd. Różnią się „rysami” przecinającymi element. Do dyspozycji jest aż siedem nieco odmiennych pod względem formy rodzajów elementów, co nadaje murkowi bardziej „kamienny” i naturalny charakter. Zieleń w ogrodzie to jednak nie tylko trawniki, rabaty i donice…

Mury tonące w zieleni

Wymarzonym miejscem do rozwoju pnączy są ogrodzenia posiadające postać litego muru. Zbudujemy je z prefabrykatów betonowych o nowoczesnym designie, takich jak Neo, Murro czy Antara. Każdy z nich wprost idealnie nadaje się do współczesnych, minimalistycznych aranżacji. Neo i Murro to pustaki o gładkiej fakturze utrzymane w modnych odcieniach szarości, a w przypadku Murro również ciepłych beżów. Natomiast Antara II jest systemem ogrodzeniowym zbudowanym z elementów, które swoim wyglądem przypominają naturalny kamień. Efekt ten osiągnięto stosując łamaną fakturę.

Aby uzyskać „mur zieleni”, pnącza można posadzić w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzenia, ale nie tylko. Ciekawszym sposobem, który ułatwi rozwój i umożliwi „wspinanie się” pnączy, jest wybudowanie specjalnych stelaży mocowanych do ogrodzeń zbudowanych z pustaków. Mogą być one wykonane ze stalowych linek, specjalnych siatek czy innych gotowych rozwiązań. Pozwoli nam to nieco „ucywilizować” nasze pnącza.

Przedstawione powyżej rozwiązania to tylko część pomysłów na okiełznanie zieleni w ogrodzie i zapewnienie jej ciekawego wyglądu. Oczywiście jest ich zdecydowanie więcej, a jedynym ograniczeniem kreatywności może tu być nasza pomysłowość.


Polbruk - logo


Polbruk S.A. to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc, jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

Więcej informacji o firmie i oferowanych produktach znajdziesz na stronie www.polbruk.pl

Autor
Aranżacja miejskiego ogrodu | Zielono dookoła domu
Aranżacja miejskiego ogrodu | Zielono dookoła domu
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

To Cię zainteresuje