Kawałek raju w ogrodzie
fontanny na przestrzeni wieków
Relaksujące właściwości fontann znano już w starożytności, niemniej jednak w tamtych czasach wodotryski służyły głównie jako ujęcia wody lub miejsca związane z kultem religijnym. Nie oznacza to, że pojawiały się one tylko w przestrzeniach publicznych. Bogaci Rzymianie w starożytnych Pompejach umiejscawiali fontanny w swoich willach w przestrzeni atrium, a konkretniej w ich centrum, i otaczali je płytkim basenem, tzw. impluvium.
Wodotryski w przestrzeni prywatnej możemy odnaleźć również w okresie średniowiecza w kulturze arabskiej. Znajdowały się one w ogrodach, które miały być fragmentem raju na ziemi, czego doskonałym przykładem są te, które można dziś oglądać w murach arabskiej Alhambry.
Płynąca woda w ogrodzie była również niezwykle doceniana w kulturach wschodu, gdzie była symbolem spokoju, równowagi i życia.
Współcześnie fontanna również dodaje ogrodowi szyku i elegancji. Warto zastanowić się nad jej umiejscowieniem w przestrzeni ogrodu, aby zyskać prywatny raj na ziemi. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Budowa nowoczesnej fontanny:
murek z wodą w ogrodzie
Sposobów na umieszczenie fontanny w ogrodzie jest naprawdę wiele. Można ją osadzić zarówno w ziemi, jak i zbudować specjalny murek, po którym będzie spływać woda lub taki, który stanie się obudową dla fontanny. Murki jako elementy fontanny zyskały niesłychaną popularność w ogrodach ze względu ciekawy design i łatwość wykonania.
Wybór materiałów na fontannę w murku
Ważną kwestią przy budowie takiej fontanny (abstrahując od mechanizmu hydraulicznego), jest dobór właściwych materiałów, które będą pasowały wizualnie do reszty aranżacji. W nowoczesnych ogrodach najwygodniejsze do tej roli okazują się murki zbudowane z pustaków betonowych. Posiadają one zwykle geometryczny, prostokątny kształt oraz modne kolory (biele, beże czy też różne tonacje szarości – grafit i stalowy). Doskonale nadają się również do budowy murków oporowych, obudowy skarp, ścian chroniących przed nadmiernym hałasem otoczenia i ogrodzeń.
W ogrodach inspirowanych stylem rustykalnym do tej roli będziemy wybierać murki inspirowane łupkiem skalnym i przypominające historyczne konstrukcje (np. pochodzące z włoskiej Toskanii). W tym przypadku najlepiej wybierać kolory przypominające kamienie będące już częścią ogrodu.
Etapy budowy fontanny z murkiem
Pierwszym krokiem wznoszenia fontanny jest budowa murka z betonowych prefabrykatów. W jego granicach umieszcza się nieckę przyszłej fontanny. Murek można wznieść na planie kwadratu lub prostokąta, zachowując zasadę prostych linii i geometryzmu.
- Najpierw wytyczamy miejsce i wielkość murka na gruncie.
- Następnie wykopujemy odpowiedni dołek i ławę fundamentową o szerokości 30 cm oraz głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego.
- Wykonujemy szalunek ławy żelbetowej i zalewamy betonem C20/25.
- Po 24 godzinach można przystąpić do montażu murka. Montuje się go na zaprawie klejowej, uważając by nie wydostała się na zewnątrz. Do prac tych należy użyć kleju elastycznego zewnętrznego.
- Po przyklejeniu wypełnia się otwory w pustakach zaprawą półsuchą np. B25, którą trzeba zagęścić.
Należy również pamiętać o umieszczeniu w konstrukcji prętów pionowych. Pręty powinny być montowanie co 1 m. Ich zadaniem jest wzmocnienie murka.
Murek można wznieść na planie kwadratu lub prostokąta, zachowując zasadę prostych linii i geometryzmu. |
Rodzaj nowoczesnej fontanny:
wodotrysk czy kaskada?
Finalny wygląd fontanny zbudowanej z betonowych elementów zależy tylko i wyłącznie od pomysłu oraz koncepcji projektanta. Po zakończeniu prac związanych ze wznoszeniem obudowy fontanny należy zamontować jej mechanizm. W przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z murka należy umieścić zbiornik, a w nim pompę wodną, która będzie tłoczyła wodę ku górze (oczywiście trzeba ją podłączyć do źródła zasilania).
- Aby uzyskać efekt wody tryskającej z kamieni, trzeba umiejscowić rurę tłoczącą wodę pionowo, nad górną częścią zbiornika zamontować ruszt i po jego osadzeniu ułożyć na nim kamienie, na przykład duże otoczaki.
- W przypadku, gdy woda ma spływać po ścianie, tworząc kaskadę, należy wyciągnąć ku górze rurkę, z której ma lecieć woda. W tym celu najlepiej zrobić otwór w dolnej części zbiornika i pustaka, a następnie przeciągnąć ją przez otwory w pustakach budujących najwyższą ścianę do wysokości, na której ma wypływać woda.
Kaskadzie można dodać niebywałego uroku nocą, umieszczając pod wylewką oświetlenie wykonane z listwy LED. Należy jednak pamiętać, że źródło światła powinno być wodoszczelne. |
Tak przygotowana fontanna z całą pewnością umili czas spędzany w ogrodzie w miesiącach wiosennych i letnich, a do tego doda każdej nowoczesnej przestrzeni szyku i elegancji oraz stanie się namiastką… raju na ziemi. Obecnie najbardziej popularne są fontanny z obiegiem zamkniętym, co oznacza, że nie trzeba do nich doprowadzać wody. Murek, czyli obudowa, zbiornik wypełniony wodą, pompka, prąd zasilający pompę i fontanna gotowa. Dobrze jest również przewidzieć elementy filtrujące wodę, gdyż w przypadku obiegów zamkniętych jest to niezwykle ważne. Podczas działania fontanny woda paruje i rozpryskuje się, dlatego należy pamiętać również o regularnym uzupełnianiu wody w zbiorniku, aby nie zatarł się jej silnik. Jest to bardzo istotne, by móc długo cieszyć się szmerem wody w prywatnej oazie.
Tekst i zdjęcia: źródło – Polbruk S.A.