Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
19
Okazje

Nowoczesna fontanna w ogrodzie – wodospad w murku

Woda to niezastąpiony element w ogrodzie, szczególnie nowoczesnym. Styl ten ma przede wszystkim wprowadzać ład, porządek, spokój – wyciszać po dniu pełnym pracy i zabiegania. A cóż nie koi zmysłów lepiej jak szum przelewającego się, małego wodospadu?

Dowiedz się wśród jakich rozwiązań na nowoczesną fontannę w swoim ogrodzie możesz wybierać i zainspiruj się do stworzenia własnej enklawy spokoju.

 

Kawałek raju w ogrodzie:
fontanny na przestrzeni wieków:

Relaksujące właściwości fontann znano już w starożytności, niemniej jednak w tamtych czasach wodotryski służyły głównie jako ujęcia wody lub miejsca związane z kultem religijnym. Nie oznacza, to że pojawiały się one tylko w przestrzeniach publicznych. Bogaci Rzymianie w starożytnych Pompejach umiejscawiali fontanny w swoich willach w przestrzeni atrium, a konkretniej w ich centrum, i otaczali je płytkim basenem, tzw. impluvium.

Wodotryski w przestrzeni prywatnej możemy odnaleźć również w okresie średniowiecza w kulturze arabskiej. Znajdowały się one w ogrodach, które miały być fragmentem raju na ziemi, czego doskonałym przykładem są te, które można dziś oglądać w murach arabskiej Alhambry.

Płynąca woda w ogrodzie była również niezwykle doceniana w kulturach wschodu, gdzie była symbolem spokoju, równowagi i życia.

Nowoczesna fontanna w ogrodzie, fot. Polbruk

Współcześnie fontanna również dodaje ogrodowi szyku i elegancji. Warto zastanowić się nad jej umiejscowieniem w przestrzeni ogrodu, aby zyskać prywatny raj na ziemi.

Budowa nowoczesnej fontanny:
murek z wodą w ogrodzie

Sposobów na umieszczenie fontanny w ogrodzie jest naprawdę wiele. Można ją osadzić zarówno w ziemi, jak i zbudować specjalny murek, po którym będzie spływać woda lub taki, który stanie się obudową dla fontanny. Murki jako elementy fontanny zyskały niesłychaną popularność w ogrodach ze względu ciekawy design i łatwość wykonania.

Wybór materiałów na fontannę w murku

Ważną kwestią przy budowie takiej fontanny (abstrahując od mechanizmu hydraulicznego), jest dobór właściwych materiałów, które będą pasowały wizualnie do reszty aranżacji. W nowoczesnych ogrodach najwygodniejsze do tej roli okazują się murki zbudowane z pustaków betonowych. Posiadają one zwykle geometryczny, prostokątny kształt oraz modne kolory (biele, beże czy też różne tonacje szarości – grafit i stalowy). Doskonale nadają się również do budowy murków oporowych, obudowy skarp, ścian chroniących przed nadmiernym hałasem otoczenia i ogrodzeń.

W ogrodach inspirowanych stylem rustykalnym do tej roli będziemy wybierać murki inspirowane łupkiem skalnym i przypominające historyczne konstrukcje (np. pochodzące z włoskiej Toskanii). W tym przypadku najlepiej wybierać kolory przypominające kamienie będące już częścią ogrodu.

Etapy budowy fontanny z murkiem

Pierwszym krokiem wznoszenia fontanny jest budowa murka z betonowych prefabrykatów. W jego granicach umieszcza się nieckę przyszłej fontanny. Murek można wznieść na planie kwadratu lub prostokąta, zachowując zasadę prostych linii i geometryzmu.

  1. Najpierw wytyczamy miejsce i wielkość murka na gruncie.

  2. Następnie wykopujemy odpowiedni dołek i ławę fundamentową o szerokości 30 cm oraz głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego.

  3. Wykonujemy szalunek ławy żelbetowej i zalewamy betonem C20/25.

  4. Po 24 godzinach można przystąpić do montażu murka. Montuje się go na zaprawie klejowej, uważając by nie wydostała się na zewnątrz. Do prac tych należy użyć kleju elastycznego zewnętrznego.

  5. Po przyklejeniu wypełnia się otwory w pustakach zaprawą półsuchą np. B25, którą trzeba zagęścić.

Należy również pamiętać o umieszczeniu w konstrukcji prętów pionowych. Pręty powinny być montowanie co 1 m. Ich zadaniem jest wzmocnienie murka.

Nowoczesna fontanna w ogrodzie, fot. Polbruk

Murek można wznieść na planie kwadratu lub prostokąta, zachowując zasadę prostych linii i geometryzmu.

Rodzaj nowoczesnej fontanny:
wodotrysk czy kaskada?

Finalny wygląd fontanny zbudowanej z betonowych elementów zależy tylko i wyłącznie od pomysłu oraz koncepcji projektanta. Po zakończeniu prac związanych ze wznoszeniem obudowy fontanny należy zamontować jej mechanizm. W przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z murka należy umieścić zbiornik, a w nim pompę wodną, która będzie tłoczyła wodę ku górze (oczywiście trzeba ją podłączyć do źródła zasilania).

  • Aby uzyskać efekt wody tryskającej z kamieni trzeba umiejscowić rurę tłoczącą wodę pionowo, nad górną częścią zbiornika zamontować ruszt i po jego osadzeniu ułożyć na nim kamienie, na przykład duże otoczaki.
  • W przypadku, gdy woda ma spływać po ścianie tworząc kaskadę, należy wyciągnąć ku górze rurkę, z której ma lecieć woda. W tym celu najlepiej zrobić otwór w dolnej części zbiornika i pustaka, a następnie przeciągnąć ją przez otwory w pustakach budujących najwyższą ścianę do wysokości, na której ma wypływać woda.

Nowoczesna fontanna w ogrodzie, fot. Polbruk

Kaskadzie można dodać niebywałego uroku nocą, umieszczając pod wylewką oświetlenie wykonane z listwy LED. Należy jednak pamiętać, że źródło światła powinno być wodoszczelne.

Tak przygotowana fontanna z całą pewnością umili czas spędzany w ogrodzie w miesiącach wiosennych i letnich, a do tego doda każdej nowoczesnej przestrzeni szyku i elegancji oraz stanie się namiastką… raju na ziemi.Obecnie najbardziej popularne są fontanny z obiegiem zamkniętym, co oznacza, że nie trzeba do nich doprowadzać wody. Murek czyli obudowa, zbiornik wypełniony wodą, pompka, prąd zasilający pompę i fontanna gotowa. Dobrze jest również przewidzieć elementy filtrujące wodę, gdyż w przypadku obiegów zamkniętych jest to niezwykle ważne. Podczas działania fontanny woda paruje i rozpryskuje się, dlatego należy pamiętać również o regularnym uzupełnianiu wody w zbiorniku, aby nie zatarł się jej silnik. Jest to bardzo istotne, by móc długo cieszyć się szmerem wody w prywatnej oazie.

Tekst i zdjęcia: źródło – Polbruk S.A.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Ważne tematy


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu