Słowo "ogród", według słownika etymologicznego języka polskiego, pochodzi od słów "gród", "grodzić", więc już na poziomie etymologii widać nierozerwalny związek ogrodu z ogrodzeniem. Chociaż istnieje wielu przeciwników tzw. grodzenia się, trzeba przyznać, że większości ogród kojarzy się z miejscem prywatnym, wręcz intymnym. Między innymi dlatego aranżowanie ogrodu jako przestrzeni zamkniętej jest spowodowane nie tylko czynnikami praktycznymi, ale płynie z głębokiej potrzeby serca.
Jak dopasować ogrodzenie do domu i ogrodu?
Ogrodzenie, podobnie jak inne elementy architektoniczne, powinno współgrać ze stylem domu i całego ogrodu. Jeśli wasz ogród urządzony jest w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, powinniście postawić na stonowane ogrodzenie pozbawione zbędnych zdobień i rzucających się w oczy detali. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie betonu z chłodnym, skandynawskim drewnem lub np. płot gabionowy albo wykonany z cortenowskiej stali.
Wszyscy miłośnicy natury, dzikiej fauny i flory, którzy odnajdują się w klimatach rustykalnych, z pewnością pokochają tak proste i ponadczasowe rozwiązanie jak ogrodzenie z drewna. Chociaż nie jest to aż tak trwały materiał jak np. beton, czy stal, to mimo wszystko walory dekoracyjne przemawiają na jego korzyść.
Ażurowo i minimalistycznie
Jak widać na powyższym przykładzie, można się ogrodzić, ale jednocześnie nie odgrodzić. Co to znaczy? Takie ogrodzenie zdecydowanie spełnia swoją rolę, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, ale mimo wszystko nie dominuje nad resztą zabudowań i nie jest przytłaczające. Brama wjazdowa jest najbardziej ażurowa i "zaprasza" do wejścia. Natomiast pozostała część posesji jest sprytnie zakamuflowana za prostymi drewnianymi panelami. Leśny klimat w takim wydaniu zdecydowanie nam odpowiada! A wy, co sądzicie?
Ciepło drewna
Drewniane ogrodzenie, jak już wspominaliśmy, zawsze jest na czasie. Na rynku dostępne są różne odcienie i faktury drewna, dlatego bez obaw, każdy znajdzie coś dla siebie. Czasem, by zasłonić się od niepożądanego widoku, wystarczy niewysoki płot panelowy. Wiele gotowych modeli dostępnych jest w niemal każdym markecie budowalnym.
Siła roślin
Tam, gdzie rolę ogrodzenia mogą spełniać rośliny, warto z tego skorzystać! Ten przykład pokazuje w jak prosty sposób można "odciążyć" betonowe ogrodzenie i dodać mu lekkości. Zamiast kolejnych betonowych słupów albo metalowych przęseł możemy "wstawić"
formowany żywopłot, który okaże się jeszcze bardziej zwartą i szczelną ścianą.
Gabiony wciąż w modzie!
Gabiony już od kilku sezonów biją rekordy popularności wśród prywatnych inwestorów i nic w tym dziwnego!
To bardzo trwałe ogrodzenia, które są też estetyczne i dają duże pole manewru w projektowaniu. Do ich budowy można wykorzystać różne rodzaje ozdobnych kamieni i rozplanować ich ułożenie wedle swoich potrzeb. Gabionowe mury to też idealne
podpory pod pnącza.
Ponadczasowy beton
Każdy, kto jest fanem betonu, bez wahania zgodzi się z nami, że jest to materiał, który wpisze się w niemal każdą stylistykę. Betonowe ogrodzenia to przede wszystkim trwałość, wytrzymałość i nowoczesny design. Taka granica posesji nie wymaga już zbyt wielu detali i zdobień. Wystarczy tylko trochę nasadzeń, dobre rozproszone oświetlenie i "efekt wow" gwarantowany!
Beton i drewno
Beton i drewno to w ostatnim czasie najmodniejsze połączenie. Sprawdzi się zwłaszcza na nowoczesnych inwestycjach, gdzie ponad wszystko ceni się zasadę minimalizmu.
Motywy roślinne
Przęsła ogrodzeniowe nie muszą być sztampowe, mogą być inspirowane np. motywami roślinnymi i przy okazji być niemałą gratką dla wszystkich fanów nowoczesnej sztuki ogrodowej. Takie ogrodzenie jest wyjątkową ozdobą ogrodu i dodatkowo podnosi walory estetyczne całej posesji.
Odważny i nowoczesny design
Te najbardziej wartościowe projekty wymagają czasem najwięcej odwagi, ale jak widać na powyższej wizualizacji, naprawdę warto zaryzykować! To ogrodzenie dużo odsłania, ale chyba sami przyznacie, że jest idealnie dopasowane do architektury domu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PIRO4D, Kerryanna Kershner, congerdesign, analogicus, Zoltan Matuska, krislandina / Pixabay