Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli i sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do ludzi. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia, jest lekkie, niepretensjonalne, nie przesłania widoku. Dla innych płot musi być nie byle jaki – przykuwać uwagę albo szczelnie izolować. Choć to nie tylko kwestia gustu, bo gdy ktoś mieszka przy ruchliwej ulicy, potrzebuje skutecznej osłony od kurzu i hałasu.
Wiele płotów, które widzimy na co dzień wygląda nieco sztucznie lub zbyt dekoracyjnie i nie współgra z otaczającym krajobrazem. Ważne jest też dopasowanie ogrodzenia do stylu ogrodu i budynku, bo dzięki te mu odnosi się wrażenie, że dom to również okalający go teren. Duża mała architektura muszą do siebie pasować.
Ogrodzenie posesji: płoty drewniane
Tradycyjne ogrodzenia zbite z bali lub surowych desek ciągle mają licznych fanów. Szczególnym powodzeniem cieszą się na działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych, bo nadają spokojnego, swojskiego klimatu. Podkreślają urok innych drewnianych elementów architektonicznych – ganków, okiennic.
Ogrodzenie posesji: przęsła i panele z metalu
Produkowane z rozmaitych materiałów, są najczęstszym typem ogrodzeń. Można je kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Gdy ktoś ma wysoki budżet, w zakładach kowalstwa artystycznego może zamówić klimatyczne, bogato zdobione, ręcznie kute przęsła stalowe. Tańsza będzie imitacja w postaci odlewu z żeliwa albo nowoczesne ogrodzenie ze stalowych prętów czy kształtowników.
Lekkie i delikatne (niczym siatka ujęta w ramy), ale stabilne, są panele z cienkich prętów metalowych. Równie popularne co metalowe, są przęsła drewniane. Natomiast panele z drewna (o rozmaitych wzorach) pełnią bardziej funkcję ozdobną, dzielą ogród na części lub osłaniają miejsce wypoczynku przed wzrokiem sąsiadów. Dzięki dużej trwałości i szybkiemu montażowi, popularność zyskały prefabrykowane panele betonowe – niezbyt estetyczne, ale i tak zwykle maskowane roślinnością.
Ogrodzenie posesji: siatka z rolki
Najtaniej ogrodzimy teren, rozciągając na słupkach metalową siatkę (często okala posesję, podczas gdy od frontu znajduje się mur lub droższe przęsła). Może być pleciona lub zgrzewana – z prostokątnymi oczkami. Im średnica drutu i gęstość siatki większa, tym ogrodzenie sztywniejsze (to ważne, gdy posiadamy dużego psa).
Ogrodzenie posesji: gabiony
Gabiony to kosze z metalowej siatki, wypełnione kamieniami (granitem, piaskowcem), tłuczniem lub gruzem to ostatnio modny sposób na ogrodzenie. Surowe w formie, najlepiej pasują do nowoczesnej architektury. Trwała, masywna i szczelna przegroda bardzo dobrze izoluje.
Na ogrodzenia polecane są kosze z siatki plecionej (ma mniej spawów narażonych na korozję), powleczonej PVC. Wielkość oczek musi być oczywiście dostosowana do rodzaju wypełnienia. Zaletą gabionów jest to, że nie wymagają fundamentu i wyrównywania terenu wzdłuż ogrodzenia, a jedynie pod poszczególnymi koszami (te mogą znajdować się na różnym poziomie).
W zależności od rodzaju materiału wypełniającego i siatki (jej wzoru, gęstości oczek, koloru powłoki PVC), gabiony przybierają różny charakter. Łatwo je dopasować do ogrodowej architektury. Jeśli wykona się z nich jedynie słupki ogrodzeniowe, cokół i zamontuje drewniane przęsła, ogrodzenie nie będzie wyglądać ciężko. |
Ogrodzenie posesji: mury
Ogrodzenie może być w całości murowane, częściej jednak na podmurówce z kamienia czy cegły opiera się różnego typu przęsła, co prezentuje się znacznie lżej. Najbardziej elegancko i solidnie wyglądają mury kamienne. Idealnie współgrają z domami w stylu dworkowym. Każdy rodzaj kamienia się nadaje, ale nie każdy jest tak samo trwały.
Granit, bazalt, porfir, sjenit, kwarcyt są prawie niezniszczalne, ale nie wszystkim odpowiada ich surowość. Wapień i piaskowiec to tzw. skały miękkie, o ciepłym kolorze i przyjemnej, chropowatej powierzchni.
Z cegieł najbardziej polecamy silikatową (wapienno-piaskową) i klinkierową, bo mają różne faktury, kolory, a mur nie wymaga wykończenia (ogrodzenie z cegły zwykłej – ceramicznej – trzeba otynkować i pomalować lub przykleić okładzinę).
Niezłą imitację kamienia mogą stanowić bloczki do budowy ogrodzeń – silikatowe i betonowe, o wielu barwach i fakturach. Szybkie postawienie muru umożliwiają specjalnie wyprofilowane kształtki betonowe, które łączy się bez zaprawy (tzw. suchy mur). Trwałą podmurówkę można też wylać z betonu (w deskowaniu) i pomalować lub obłożyć płytkami.
Efekt murowany
Zamiast inwestować w ogrodzenie z kamienia, klinkieru lub silikatów, można wymurować je ze zwykłych cegieł, pustaków lub wylać beton w deskowaniu, a następnie (po otynkowaniu) obłożyć wybraną okładziną. Efekt będzie porównywalny. Dodatkowo płytki dają możliwość ujednolicenia wyglądu ogrodzenia, cokołu domu i elementów małej architektury ogrodowej.
Do wyboru mamy dość popularne wyroby z piaskowca i wapienia, ale także z granitu. Są również płytki klinkierowe, silikatowe i betonowe – o rozmaitych fakturach i kolorach. Można też nadać warstwie tynku ciekawą fakturę i pomalować go farbą silikonową o dużej odporności na zabrudzenia – jest to opcja najtańsza, ale efekt murowany.
Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Wiśniowski