Najlepsze kamienie do budowy murów i ogrodzeń

Najlepsze kamienie do budowy murów i ogrodzeń

Kamień jest szlachetnym materiałem wykończeniowym, podkreśla urodę roślin w ogrodzie, a w ogrodzeniu prezentuje się bardzo dostojnie.

Posłuchaj
00:00
1

Na ogrodzenia nadają się wszystkie rodzaje kamieni, choć różnią się one właściwościami. Granity, sjenity i bazalty są twarde i wytrzymałe, ale trudne w obróbce. Wykonane z nich mury sprawiają wrażenie surowych i niedostępnych. Łatwo obrabia się piaskowce i wapienie, a ogrodzenia z nich wykonane ładnie łączą się z zielenią.

Ogrodzenie można również wykonać z pustaków, bloczków betonowych albo ze zbrojonego betonu monolitycznego (betonowanego na budowie w deskowaniu) i obłożyć okładziną kamienną z piaskowca, niektórych rodzajów wapienia, łupków, sjenitów i granitów. Kamienie te mają różne właściwości zależne od miejsca pochodzenia, więc przed zakupem trzeba zapytać w sklepie, czy nadają się na okładziny zewnętrzne.

Warto zastosować w ogrodzeniu ten sam rodzaj kamienia co na cokoły lub okładziny schodów wejściowych. I trzymać się zasady, że im mniejsza działka, tym mniej kamienia w ogrodzeniu. Łączymy go wtedy z innymi elementami, na przykład z drewnem, cegłą czy prętami metalowymi. Takie łączone ogrodzenie nie będzie przytłaczające – raczej stworzy korzystne wrażenie lekkości.

Na okazałych posesjach i działkach dobrze natomiast wygląda masywny mur z samych kamieni. Aby złagodzić jego linie, można go opleść zielenią pnączy, zostawić w nim niewielkie otwory (zabezpieczone prętami) lub zastosować powtarzające się w koronie muru małe słupki.

Kamień Kolorystyka Właściwości Zastosowanie
Granit
Granit
jasno- i ciemnoszary, różowy, czerwony, żółtawy

bardzo twardy i wytrzymały, odporny na: działanie wody, wilgoci i zmiany temperatury, kwasy, zasady tłuszcz i brud, nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych płyty posadzkowe, okładziny kominków, blaty łazienkowe i kuchenne, parapety, ogrodzenia, cokoły, architektura ogrodowa
Marmur
Marmur
jasnoperłowy, szary, popielaty, zielonkawy, niebieskoszary, biały, czarny, czerwony twardy, nieodporny na działanie czynników atmosferycznych, wymaga corocznej impregnacji: pod wpływem działania kwasów tworzą się w nim wżery, łatwo się go obrabia płyty posadzkowe, okładziny kominków, okładziny murów, elementy małej architektury, nawierzchnie zadaszonych tarasów
Trawertyn
Trawertyn
biały, beżowy, żółty, czerwony porowaty, przed użyciem wymaga zaimpregnowania i żywicowania powierzchni, po zaimpregnowaniu odporny na zabrudzenia i wilgoć, impregnację trzeba powtarzać okładziny ścienne (łazienki) i elewacyjne, płyty posadzkowe, parapety, schody, okładziny kominków
Łupki
Łupki
grafitowe, zielone, bordowe, rude, miodowe, czarne powstają z rozwarstwienia różnych skał, mają więc różne właściwości płytki dachowe i podłogowe, płyty tarasowe, stopnie schodów, murki oporowe, pokrycia dachowe, elementy ozdobne
Piaskowiec
szary, beżowy, biały, czerwony, żółty łatwo się ściera, łatwy w obróbce, wymaga częstego czyszczenia i impregnacji stopnie schodów, obudowy kominków, płyty posadzkowe, parapety, okładziny elewacyjne, płyty nawierzchniowe, kostka brukowa


Prawie jak kamień

  • Konglomeraty. Otrzymuje się je przez sklejenie naturalnego kruszywa marmurowego lub granitowego żywicą poliestrową. Są odporne na przebarwienia i zaplamienia, wytrzymałe na ścieranie i uderzenia, a dzięki powłoce zabezpieczającej odporne też na działanie wielu środków chemicznych i... niestety wrażliwe na kwasy i soki owocowe.

    Konglomeraty mają jednolite i powtarzalne barwy, matową lub połyskującą powierzchnię. Z konglomeratów można robić posadzki, stopnie schodów, parapety oraz blaty.
  • Aglomarmur. Odmiana konglomeratu, który powstaje z mączki gipsowo-marmurowej (czasem z dodatkiem pigmentów) zespolonej z żywicą poliestrową. Błyszczący łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ trudno się plami, za to na matowym nie widać zarysowań. Aglomarmur jest odporny na domowe środki chemiczne i uderzenia. Można z niego formować parapety wewnętrzne.

Tekst: Olimpia Wolf

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści