Przed postawienie ogrodzenia warto zastanowić się co będzie harmonizowało z budynkiem i jego otoczeniem - co innego pasuje do domu w stylu dworkowym, co innego do prostej, modernistycznej bryły. Można w tym celu poprosić o pomoc architekta projektującego dom albo ogród. Przy wyborze ogrodzenia zastanówmy się też czy będziemy mieć czas na jego renowację.
Najpopularniejsze ogrodzenia: przęsła, siatki i panele
Najpopularniejszy typ ogrodzeń to przęsła i panele z różnych materiałów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów ogrodzeniowych z drewna, metalu czy betonu. W zestawie znajdują się przęsła, słupki i wszystkie elementy niezbędne do budowy płotu – montaż nie jest zatem zbyt skomplikowany.
Przęsła drewniane
Gotowe przęsła ze sztachet wyglądają schludnie i mogą mieć rozmaite wzornictwo. Do ich budowy używa się desek prostych lub profilowanych. Zaletą drewna jest to, że pasuje zarówno do ogrodów ultranowoczesnych, jak i wiejskich, natomiast wadą – szybkie uleganie tzw. korozji biologicznej.
Na rynku znajdziemy także panele z drewna – w rozmaitych wzorach, pełne i ażurowe, lamellowe, boazeryjne i w postaci krat. Są one jednak dość delikatne i pełnią raczej funkcję parawanów, osłaniających ogród lub taras przed podmuchami wiatru bądź wzrokiem sąsiadów.
Odmianą ogrodzeń drewnianych są płoty zbite z bali lub surowych desek. Wybierają je głównie właściciele działek wiejskich, leśnych i gospodarstwach agroturystycznych.
Przęsła metalowe
Ogrodzenia ze stalowych prętów, rur albo kształtowników cieszą się dużym powodzeniem. Zazwyczaj mają uniwersalne wzornictwo. Niektóre z tych wyrobów prezentują się wyjątkowo nowocześnie – szczególnie te z szerokich kształtowników w układzie poziomym.
W ciągu ostatnich lat popularność zyskały tzw. panele z siatki, czyli z cienkich prętów metalowych, ocynkowanych i pomalowanych proszkowo. Wyglądają jak siatka ogrodzeniowa ujęta w ramy, są od niej jednak stabilniejsze, bardziej estetyczne i droższe.
Producenci oferują panele płaskie oraz z prętami wyprofilowanymi – na ogół w górnej części. Aby lepiej izolowały, sadzi się przy nich krzewy albo pnącza. Metalowe przęsła ręcznie kute ze stali są mniej popularne, bo znacznie droższe. Powstają na zamówienie w specjalistycznych zakładach kowalstwa artystycznego. Nieco mniej kosztowne są ich imitacje w postaci żeliwnych odlewów.
Siatka
Niedrogą opcję stanowi metalowa siatka kupowana w rolkach. Powszechnie wybierana jest na ogrodzenie tymczasowe (np. na czas budowy domu) lub w dalszej części działki. Do wyboru są wyroby plecione (o różnym splocie) i zgrzewane (z prostokątnymi oczkami), z drutu ocynkowanego lub powlekanego tworzywem w różnych kolorach. Trwałość przegrody zależy przy tym głównie od grubości drutu – nie powinien być on cieńszy niż 3 mm.
Siatkę rozciąga się najczęściej na słupkach z kątowników lub rur stalowych zamkniętych od góry (aby woda nie dostała się do ich wnętrza). Pomiędzy skrajnymi słupkami u góry i u dołu rozpina się linki stalowe i mocuje do nich siatkę.
Panele betonowe
Niezbyt kosztowe są też prefabrykowane panele z betonu. Buduje się z nich dość solidne ogrodzenia, jednak ich estetyka nie wszystkim odpowiada. Producenci oferują rozmaite wyroby – pełne i ażurowe, proste i bardziej ozdobne, barwione i w naturalnym kolorze betonu, z wzorem imitującym cegłę, bloczki czy kamień. Można je malować lub obsadzić pnączami. Mocowanie elementów na pióro i wpust (wsuwanie przęseł w rowki wyżłobione w słupkach) umożliwia łatwy montaż i ewentualny demontaż płotu.
Ogrodzenie murowane: jak i z czego je zbudować?
Wielu inwestorów osadza przęsła ogrodzeniowe na cokole, między murowanymi słupkami. Dotyczy to przede wszystkim frontowej, reprezentatywnej części posesji – reszta okalana bywa np. niedrogą siatką. Ogrodzenia w całości murowane nie są obecnie zbyt popularne. Wyglądają masywnie i nazbyt dominują – zwłaszcza na małych działkach.
W pasie wzdłuż szczelnego płotu panuje głęboki cień, co wielu roślinom nie służy. Zarówno lite mury, jak i same słupki oraz podmurówki wznosi się zazwyczaj z cegieł, bloczków bądź kamieni. Pamiętajmy, że cięższe przęsła metalowe czy drewniane muszą opierać się na podmurówce.
Mur z cegieł
Na ogrodzenia polecane są przede wszystkim cegły klinkierowe i silikatowe (wapienno - piaskowe), bo w przeciwieństwie do zwykłych cegieł ceramicznych, ich powierzchni nie trzeba tynkować ani okładać płytkami.
Wystarczy utworzenie estetycznych spoin – mają być równe i mierzyć ok. 10 mm szerokości. Wyroby takie mają ciekawe faktury i rozmaite kolory.
Dodatkowo cegły kształtowe pozwalają na budowę murów o linii falistej i niestandardowe wykończenie naroży. Ceglane słupki powinny mieć zbrojony rdzeń żelbetowy, bo mocuje się do nich uchwyty przęseł i bramy.
Kamienny mur
Ogrodzenia muruje się z nich przeważnie tak, jak z cegieł (na zasadzie tzw. wiązania murarskiego), wykorzystując w tym celu elementy ciosane bądź łupane (czyli o w miarę regularnym kształcie). Jedynie z kamieni polnych układa się nieregularne warstwy, zestawiając większe z mniejszymi. Granit, bazalt, porfir, sjenit, kwarcyt to skały prawie niezniszczalne, ale o dość surowym wyglądzie. Najbardziej dekoracyjne są ogrodzenia z piaskowca i wapienia – kamieni o przyjemnej, chropowatej powierzchni i ciepłych odcieniach.
Mur z bloczków
Najszybciej muruje się ogrodzenia z prefabrykowanych bloczków betonowych lub silikatowych. Dzięki wyprofilowanym zamkom ustawia się je bez zaprawy (tzw. suchy mur), a następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia mieszanką betonową. Powierzchnia kształtek może imitować kamień albo klinkier.
Gabiony
Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio ogrodzenia z gabionów, czyli prostopadłościennych koszy z metalowej siatki, wypełnionych kamieniami, gruzem, drewnem lub nawet szkłem. Choć początkowo pełniły rolę konstrukcji oporowych, w końcu doceniono ich wartość architektoniczną i obecnie powstają z nich różne elementy architektury ogrodowej.
Kosze takie najlepiej pasują do nowoczesnych ogrodów, choć w zależności od rodzaju materiału wypełniającego (np. kamienie ciosane, łupane, o różnym kolorze i kształcie) oraz wzoru, gęstości i koloru siatki, mogą przybierać różny charakter. Najlepiej jeśli siatka jest pleciona, nie zgrzewana (ma mniej spawów narażonych na korozję), powleczona PVC. Wielkość oczek dostosowuje się do rodzaju wypełnienia.
Ogrodzenia z gabionów są masywne, stabilne i szczelne. Doskonale tłumią hałas. Nie wymagają fundamentu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poszczególne kosze znajdowały się na różnym poziomie. Z powodzeniem można budować z nich cokoły albo słupki i montować doń przęsła innego typu.
Sposobem na budowę nowoczesnego ogrodzenia jest montaż metalowych przęseł, o prostej formie, do słupków z gabionów, fot. od lewej Konsport, Betafence |
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 7-8/2015 Tekst: Małgorzata Kolmus |