Taras to unikatowe miejsce w ogrodzie, które w miesiącach letnich zmienia się w miejsce spotkań z rodziną i znajomymi. Niektórzy twierdzą, że jest on przedłużeniem salonu w ogrodzie i w związku z tym powinien mieć reprezentacyjny charakter. Wyraża się to nie tylko w doborze dobrej jakościowo nawierzchni, roślin ustawionych na nim i posadzonych w jego otoczeniu, wygodnego umeblowania, ale również, a może przede wszystkim, w zaznaczeniu jego wagi w projekcie naszego ogrodu. Stąd bardzo często jest on lokowany nieco powyżej poziomu powierzchni ogrodu. Taka „nobilitacja” tarasu pociąga za sobą określone konsekwencje w postaci konieczności zredukowania różnic poziomów z wykorzystaniem pochylni lub schodów. Są one konieczne, aby przechodzenie z ogrodu na taras i odwrotnie było wygodne. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będą betonowe stopnie. Za ich zastosowaniem przemawia kilka argumentów.
Dlaczego warto wybrać stopnie na taras z betonu?
Design i uniwersalizm
We współczesnych aranżacjach ogrodów liczy się przede wszystkim ciekawy wygląd i spójność estetyczna wszystkich elementów. Najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia nawierzchni tarasu, ścieżek wokół domu czy podjazdu są kostki i płyty betonowe. Stąd naturalnym wyborem wydaje się budowa schodów z prefabrykatów betonowych. Oczywiście można wykonać podkonstrukcję schodów z betonu, a warstwę wierzchnią wykończyć kostkami czy płytami, ale to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. Zwłaszcza, że tarasowe schody składają się z dwóch, maksymalne trzech stopni. Łatwiej będzie więc wykorzystać gotowe elementy w postaci stopni betonowych.
Jakie są zalety stopni betonowych na taras?
Trwałość i wygoda
Podobnie jak wszystkie elementy betonowe, schody betonowe cechują się trwałością i nie wymagają częstych prac konserwacyjnych. Ich niewątpliwym atutem jest również monolityczna, blokowa konstrukcja. Minimalizuje to ryzyko ich pękania. Dzięki temu unikniemy odspajania się poszczególnych elementów od podłoża oraz ich łamania w szczególnie narażonych na to miejscach, takich jak krawędzie czy rogi. To bardzo częsty mankament schodów budowanych na podkonstrukcji z betonu i wykończonych okładziną ceramiczną.
W przypadku błędów wykonawczych przy układaniu płytek i fug istnieje zagrożenie, że dostanie się pod nie woda, co wpływa negatywnie na ich wytrzymałość. Jest to szczególnie groźne w sezonie zimowym, gdy woda znajdująca się pomiędzy warstwą wierzchnią i betonową podkonstrukcją ulega zamarzaniu i rozmarzaniu. Efektem tego procesu jest stopniowe niszczenie nawierzchni polegające na odspajaniu się poszczególnych elementów oraz ich pękaniu w miejscach, gdzie są one najbardziej narażone na obciążenia. W przypadku schodów wykonanych z betonowych bloków takie zjawisko po prostu nie ma prawa wystąpić.
Jak zrobić betonowe stopnie na taras?
Schody „instant”
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stworzenie schodów na taras zwykle wymaga ułożenia dwóch lub trzech stopni. Nie trzeba wykonywać oddzielnej podkonstrukcji z betonu. Należy tylko wyprofilować odpowiednio grunt i ułożyć stopnie z 2-3 centymetrowym przesunięciem tak, żeby jeden zachodził na drugi. Ważne jest również stworzenie niewielkiego nachylenia, co pozwoli szybciej odprowadzać wodę ze stopni oraz uszczelnić przestrzeń pomiędzy nimi i zapobiec przenikaniu wody pomiędzy poszczególne elementy konstrukcji. Najlepiej użyć w tym celu silikonu lub uszczelniacza poliuretanowego. Powyższą poradę należy wziąć pod uwagę także przy układaniu z Grando ciągów schodów wyższych niż 3-4 stopnie. Wtedy jednak konieczne będzie wykonanie dodatkowych robót, choćby w zakresie fundamentu, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem. W przypadku schodów pomiędzy tarasem, a ogrodem jest to jednak przypadek raczej niezwykle rzadko spotykany.
Stopnie betonowe to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wykonać 2-3 stopniowe schody potrzebne w przypadku wyniesionego tarasu lub strefy wejściowej. Cechuje je łatwość i szybkość wykonania, wygoda użytkowania, a także dość duża liczba dostępnych faktur i kolorów, co sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu aranżacjach utrzymanych w różnych stylach.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk